Ek yerleştirme ile ilgili soru (Çok acil !)

x0455

New member
1- Başvurular yarın saat kaçda sona eriyor ?
2- Ben düz lise mezunuyum. Tablo 3A'dan 2 yıllık tercih yapmak istiyorum. Ben 3A dan tercih yaparsam puanım 0,3 üzerinden mi hesaplanacak ?

3- örneğin ;
işletme = 54.040
işletme (iö) = 65.421 bu puan şekli ne anlama geliyor? benim hangisine yerleşme imkanım daha fazla? (diğerine göre)

öss de aldığım puanlar : http://www.hizliresim.com/2008/10/12/6085.jpg
yedek linkler
http://img126.imageshack.us/my.php?image=spuannd1.jpg
http://www.hizliresim.com/2008/10/12/6449.jpg

cevaplar için şimdiden tşk.

erdennar

New member
arkadaşım durum şöyle.tablo 3a da yazan puanlar 50.765 gibi rakamlar o bölüme sınavsız yerleşen son adayın okul puanı.örnekle anlatmak gerekirse;
Diyelim ki sen çukurova üniv muhasebe 2 yıllık normal öğretime gitmek istiyorsun.aşağıdaki linkten tabloyu indir bak 51.053 yazıyor.bu puan muhasebe bölümüne sınavsız geçme hakkı olan meslek liselilerin puanıdır.Ticaret meslek te muhasebe bölümü var.o bölümdekiler sınavsız geçebilirler.eğer sen bu bölüme girmek istiyorsan öss puanın ile girecen.bu yıl o bölüme olan başvurular alınır.sınavsız geçiş ile bölüm dolmaz ise düz liselilerden öğrenci alınır.eğer tabloda 234.765 gibi puanlar var ise o bölüme sınavsız geçiş haricinde düz liselier filan da alınmış demektir.linkin ölmüş puanını göremedim ama sen o bölümleri tercih ederken 0.3 ek puanlı puanına göre tercih yapıcan.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYSEKYER/TABLO3A.pdf

x0455

New member
" bak 51.053 yazıyor.bu puan muhasebe bölümüne sınavsız geçme hakkı olan meslek liselilerin puanıdır." demişsin
ben bu puanların yazılı oludğu bölümleri yazamıyor muyum ?

erdennar

New member
" bak 51.053 yazıyor.bu puan muhasebe bölümüne sınavsız geçme hakkı olan meslek liselilerin puanıdır." demişsin
ben bu puanların yazılı oludğu bölümleri yazamıyor muyum ?
evet yazarsın ama o bölümlere önce sınavsız geçiş hakkı olanları alırlar boş yer olursa düz liselilerden almaya başlarlar.

x0455

New member
peki hangisine yerşleşme iitimalim fazla ?
rakamlar küçüldükçe mi yerleşme ihtimalim artar _?????

erdennar

New member
yok rakamlar küçüldükçe artmaz da şöyle olur.yine çukurova muhasebe normal öğretim üzerinden anlatıyım sana.bu bölüme 51.053 le alınmış normal yerleştirmede.şimdi ek yerleştirmede 6 kişi alınacakmış.ek yerleştirmede oraya sınavsız geçiş hakkı olan 4 kişi (meslek liseli) başvurdu diyelim.onları öncelikle alırlar.ardından yine o bölüme başvuran düz liseliler içinde en yüksek puandan en küçüğe doğru 2 kişiyi alırlar.orada normal yerleştirmede sadece meslek liseliler yerleşmiş diye ek yerleştirmede de öyle olacak diye bi kural yok.yani sende o bölümlerden istediğini yaz.fakat hangi bölümden tercih yapacaksan ki muhasebe ea-1 den alıyor.0,3 ek puanlu ea-1 puanına göre yerleşiceksin

x0455

New member
kardeşim cevapların için çok teşekkür edeirm. ama benim kafama takılan bir şey daha var. ama bir türlü anlatamıyorum
:((:):):):):)(

erdennar

New member
anlat anlat ben dinlerim.şimdi slayt ödevim var onu yaparken aradada cevap vermeye çalışıyorum.

x0455

New member
diyorum ki düz liseden alacakları öğrencileri neye göre seçiyorlar ?
onuda 54.040 , 65.421 gibi puanlar üzerinden mi değerlendiriyorlar ?

diyelimki ben yukardaki puanlarda 2 bölüm tercih ettim. hangisine girme ihtimalim daha fazla ?

erdennar

New member
ikisinede girme şansın eşit.

Muhasebe (n.ö) EA-1 51.053 kontenjanı 6
Muhasebe (i.ö) EA-1 65.630 kontenjanı 5

bak şimdi sen ikisinide yazsan hangisini geleceğini Allah bilir.çünkü eğer normal öğretime yani 6 kişi alınan bölüme 6 tane sınavsız geçiş hakkı olan eleman başvurmuşsa sana sıra gelmez onlara alınır.4 kişi sınavsız geçiş hakkı olan başvurmuşsa 2 kişilik açık kalıyor.o 2 kişiyi de oraya ek yerleştirmede başvuran düz liselilerden alıyorlar.o bölümde 2 kişilik açık kaldı ve düz liseli alımına sıra geldi diyelim.o zamanda puanı en yüksek 2 kişi kimse kimse o iki kişiyi alırlar.artık kaç puanla alınacağını bilemezsin tamamen şans.

x0455

New member
o zaman karşılarında 51.053 , 65.630 vs puanlar beni ilgilendirmiyor. tercih yaparken bu puanlrı göz önünde bulundurmama gerek yok

erdennar

New member
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldun.
sana ödevinde kolaylıklar dilerim.
Allah razı olsun.sana da Allah dilediğin yeri nasip etsin inşallah.ama bak bizde 3. sınıf okuyoruz da ne olcağımız meçhul haldeyiz üniv kazanmakla bitmiyor.asıl hayat mezun olunca başlıcak.yinede Allaha tevekkülden başka yapacak bişey yok.sağlıcakla kal

x0455

New member
gider ayak birşey daha sorayım. başvurular 13 ekimde sona erdiği yazıyor. (yani yarın)
yarın saat kaçda sona ercek bir bilgin varmı?

erdennar

New member
pardon gece 1 de uyumuştum sorunu şimdi gördüm.o konuda bi fikrim yok maalesef.Çünkü ben ek yerleştirmede tercih yapmıycam..kolay gelsin

HTML