Ege şivesiyle yazılmış bir mektup

jest_89

New member
Canımdan çok sevdiğim ağacığım;

Önce çok selâm eder mubarek ellerinden öperin.Mamir oldun ellerin gurbetinde
oturdun yıllaca.Birbirimize hasret galdık.Emekliye ayrıldıkdan sona köyümüze yeleş-
meyip elin gurbetine yeleşdin.Emekli olan öteki mamirle de köye yeleşmedi.Onların da ana,bubası ve gardaşları arkalarından yanıp tutuşuyo.Hele anam,her gün seni ve torunlarını sayıklayıp duruyo.Bağ bostan zamanı geldimi gamı kederi artıyo.”Ah! yav-
rılarım gelsele de bol, bol gavın,garpız üzüm yesele “deyip duruyo.”Heç insan bu gözel köyümüze yeleşmezde,elin ne olduğu belli olmayan gurbetine mi yeleşi” deyi söylenip duruyo.Bazı senin Gönen Köy Enstitüsü’nde okuduğun yılları hatırlayo”.Biz,ağan okurkan,soğuk eğirme damlarında ikimiz iplik eğirir satar,gazandığımızı ona gönde-
ridik”der,bi süre dala gide o yıllara.Hasılı pepimizden çok senin gurbete yeleşmene
anam yanıp yakınıyo.
Ağa şöngürlede ne va yok.Bizim köy gibi gış oluyo mu?.Öngürde bazar guru-
luyo mu?Toprakdan mahsul galdırmayan insanın iki yakası bi yere gelmez.Her yaz köye gelseniz,döneken size,gavın,garpız,üzüm,bekmez,susam,nohut,mercimek,payam
guyuvuruz.Bunları biz toprakdan galdırdığımızdan bize dokanmaz.
Ağa;sen gelmeyeli köy çok değişdi.Esgi yıllada köylü çok su gıtlığı çekmişti.
Goca gölün,avganların,havızların,deponun suyuyla hamır yuğuru aş bişiridik.Gıra
bayıra gidince çarasız galırsak,avgan,kaklık suyu içedik.Çok şükür köy su gıtlığından gurtuldu.Menderes deresine vurulan guyunun suyu köye getirildi.Yıllaca sonra dövlet bizi hatırladı.Gine de sağ olsun.Şimdi her evde çeşmeleden tertemiz su akıyo.Çeşme
suyu ilaçlı olduğundan garnımızda solucan olmayo artık.Köyün ,Bekilli ve Garallı’ya
giden yolu asvaltlandı.Köyden gadasro da geçdi.Bütün malla tapulandı.Senin ,benim çocukluğumuz ve gençliğimizde köyde ıradıyo azdı.Şimdi her evde irenkli televizyon
va.Evine buzdolabı,çamaşır makinesi alanla çoğaldı.Hatırlayon mu?Pallaş dayı san-
dık böyüklüğünde pille çalışan bi ıradıyo getirmişti köye.Onlara gide gulağımızı ıradıyoya veri,bu adam nasıl girmiş bunun içine de gonuşuyo dedik.Köyün elektiriği
de va.Eski gandille atıldı artık.Nele çekmişiz kör gandilin ışığında eğirme damlarında
iplik eğiriken.Ağşamları evin içinde oturukan,birbirimizin yüzünü göremezdik.Dünya-
dan habarımız yoğumuş.Şimdi televizyondan her şeyi görüp öğreniyoz.Goca garıla bile bütün dizileri izleyola.Köyde herkesin telefonu da va.Sen telefon numarını bize bildir.Biz sizi ararız.Tek tük cep telefonu alanla da va.Resim bile çekiyomuş.
Ağa köyün esgi edetleri galmadı.Gadınla enteri,fistan geymeyo artık.Düğünle goca davıl zurna ile yapılmayo.Camı meydanında balo ile düğün yapılıyo artık.Sizin
zamanınızda nişanlıla birbirine sokulamaz,birlikte oynayamazdı.Şimdi gençle çok değişdi.Düğünde herkes garışık oynayo.Yetmiş yaşındakı adamla ve garıladan dans edenle bile oluyo.Eskisi gibi keşkeklik döğülmeyo.Gelbere,çeyiz ededi kalktı.Hacallı yolu üzerinde duvak da yapılmayo.Gelin ata değil taksiye biniyo artık.Ben eski dü-
ğünleri bi türlü unutamayon.Gönenliler zeybekleri ne gözel oynadınız.Herkes oyun bitince sizi alkışladı.Sizin okuduğunuz yıllada gızla yavıklısına çiçek tutamı,zırlangıç yolladı.Gızın yavıklısı,düğün boyunca elinden çiçek tutamını,zırlangıcı bırakmazdı.
Sen de hatırlasın.Gır Yusuf’un Üseyin,yavıklısı olan gızın gönderdiği çiçek tutamını
elinde taşımadığından,Gantar Mısdava’nın Ağşa,”Böyle yavıklım olmaz olsun.Beni sevmeyo.Sevseydi,yolladığım çiçek tutamını düğün boyunca elinde daşır,kokladı.
Beni herkese itten irezil etti” deyi küplere binip nişanı atmışdı.Şimdi gızla yavıklısına
çiçek tutamı yollamayo.Gelin olan gızın arakcını horaz cığasıyla süslenmeyo.Beyaz gelinlik geyip gelin çıkıyola.Baloda gıvıra, gıvıra garışık oynayan gençleri kimse gı-
namayo artık.Düğünlere gelen mamirlerin gızları başı açık geziyola.Köyde yaşayan
gızla başı açık gezmede birez dikkatlı.Ağa,bana galısa bu değişmelere bi deyeceğim yok.Ancak,eski edetlerimiz de unutulmamalı.Sizin bizim genliğimizde,Eminin Hatça’
nın çaldığı zilli tef önünde enteri geymiş gızla orta yaşlı garıla karşılıklı birbirine doğru sekerek ne gözel oynadı.Ozaman kimsede bel göğüs açık olmazdı.Gadınla gızla,
birez bubasından,amcasından oğlan gardaşından,çekinidi.Şimdiki gençle kimseye aldırmayo.Şimdikile birbirlerine çabık yanıyo,çabık ayrılıyola.Eski evlilikle görücü usuluyla olsa da uzun sürdü.
Ağa birezde bayramlardan bahseden.Iramazan Bayramında arafa günü her evde
gatma yapılıdı.Gurban bayramı için gurbanlık besledik.Şimdi her şey parayla alınıp
ikram ediliyo.Eskisi gibi her eve bayramlaşmaya gidilmeyo.
Ekiden her evde bir ay yetecek gada yufka yapılıdı.Bu edet de kalkdı.Bakkaldan
hazır fırın çöreği alınıyo.Her sabah garıla ,Şıngılı Şaban’ın dükgene fırın çöreği alma-
ya gidele.Orda köyde olup biteni bir birine duyurula.Her garı evine bi sürü havadisle döne.Bütün mahalle köyde olup biteni bunladan öğreni.Bir haftadır Denizli’de Osman’ın yanındaydım.Köye böğün döndüm.Sana bi havadis veren.Köy çalkalanıyo.
Kör Çavuşun torunu yırtık Hasan,Çatıkgaş Veli’nin Hatça bostan çapalakan yanına gelmiş.Gızdan su istemiş.Gız Yırtık Hasan’a boducu uzadınca,Hasan gıza birden varıymış.Hatça ;” Cavır köpek,senin ağzının tavanına sıçarın” deyip,oğlanın bağrını paçasını yırtmış.Yırtık Hasan gaçarak uzaklaşmış.Olup biten köyde duyulmuş.Çatık
gaş Veli,Yırtık Hasan’ı öldürcen deyi birez esmiş yağmış.Bişey yapamamış.Yırtık Hasan bu günlede, Çatıkgaş Vel’nin evinin yanındaki dar sokakdan geçemeyomuş.
Ağa,köyün durumu iyileşdi.Eski yıllada olduğu gibi Manisa ovasına tütün pamuk ameleliğine giden yok.Köyde tütün dikenle iyi para alıyo.Bağların üzümü şaraba veriliyo.Gençlerin çoğu Denizli’ye daşındı.Tekstilde çalışıyolaDenizli’ye üçyüz hanenin üzerinde yeleşen va.Herkesin varidatı iyileşdi.Köyde yaşlıla galdı.Eskisi gibi gavga gürültü olmayo.Herkes birbirinin gayfasına gidip geliyo.
Çocuk azaldığı için okul kapandı.Çocukla Bekilli’ye daşımalı eğitime gidip geliyo.
Yaşlıların çoğu öldü.Kimi kimsesi galmayanların gidecek yeri galmadı.Esgiden hısım akraba birbirimize gide gelidik.
Ağa şimdilik bu gada yete.Yeni havadisleri sona yazacağım mekdiple sana bil-
dirin.Kendinize iyi bakın.Geline çok selam ederin.Çocukların gözlerinden benim yerime öpüvürün.

W

WoLF

Guest
teşekkürler.bende bi muğlalı olarak şiveden anlıyorum:D

remington

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
teşekkürler.bende bi muğlalı olarak şiveden anlıyorum:D
aynen katılıyorum bende anladım bir Muğlalı olarak
egeliyim ama anlamiyorum bazen bende sivemizi =)
kardeş Egenin içinde bile olsan cok değişiklik gösteriyo,denizli,muğla aydın birbirine daha yakın,iç ege daha farklı...bazen kütahyalı afyonlu uşaklı(İç Ege) arkadaslarımın dediklerini ilk seferde anlayamazdım bende....

HTML