Dosya paylasimi ile ilgili soyle bir sorunum var yardim lutfen....

MustiX

New member
Arkadaşlar acil yardimci olursaniz sevinirim.

Ben arkadaşla modem uzerinden dosyalarimi paylasiyorum o lan kablosuyla ben usb ile bağliyim adsl modeme workgroup ( calisma grubu ) isimlerimizi ayni yapiyoruz ve dosyalarimizi paylaşiyoruz paylaşimi actiğimizda. şimdi asil sorun şu
başka bir ev daha var ben onunla da dosya paylaşmak istiyorum ama modeme bağlayamiyorum kabloyu boş yer yok direk kendi pcimin lan çıkışına kabloyu taktik ve onun pc sinin lan çıkışına da diğer ucunu taktik bu şekilde dosyalarimizi workgroup ( çalışma grubu) ayni isimde yaparak dosyalari paylaşabilir miyiz ya da kabloyu hiç modeme bağlamadan direk pc den pc ye yaparak ve diğer onceki bağlantimda sorun olmadan sadece dosya paylasip oyun oynama maksatli yardimlarinizi ve onerileriniz bekilyorum. şimdiden tesekkurler

Gєηco

Altın Üye
şimdi senin bir tane Usb + Lan modemin var
sen bu modemle 3 kişiyi aynı ağ içerisinde tutmak istiorsun doğrumu anladım..
doğru anladıysam saan şöyle yardımcı olayım
tek lan la 3 pc yi aynı ağda kullanamazsın bi tane beş port Switch al
modemin Lan ından switch'e gir
switchden çıkan uçlarıda dağıt işletim sistemin Xp yse
workgroup falan yapmana gereq yoq ip'yle pc'ler birbirini görür zaten.
sadece
2 kişiyle oyun amaçlı yapıcam diorsanda
Cross kablo yapman gerekir (Çapraz Bağlantı)
2 pc'nin ethernet girişlerine takarsan yine işini görür umarım yardımcı olabilmişimdir.

MustiX

New member
yardimin icin sagol
iki pc arasina kablolari her ikisinin de ethernet cikislarina taktik ama goremedik birbirimizi sorun bu. acaba

bizim daha once var olan bir agimiz oldugu icin mi gormuyor onu benim şu an halihazirda modeme usb ile bağli bir ağim var baska biriyle ama o ucuncu kisi ile baglantiyi pc lere direk ethernet cikislarina kabloyu takarak denedik olmadi hani pcde yapmamiz gereken ayar falan var mı diye

Gєηco

Altın Üye
yapman gereqen bir ayar yoq muhtemelen
kullandığın kablo birebir kablodur
yani turuncu beyaz turuncu yeşil beyaz mavi....................................
sen iki pc arası bağlantı kurmak istiosun
onun için cross bağlantı yapman lasım.
eğer uçları çakmayı bilmiosan yada malzemen yoksa
en yakın bir bilgisayarcıda Cross kablo yaptır
malzemende varsa jack pense falan haber et şemasını vereyim..
işin hallolur..

yani bağlantı şeqlin aynnen şöle olucaq

MustiX

New member
uclari bilgisaarciya caktirmistim ben ama jack pense ile çaktılar uçlarını ama iki jack ayrı mı olacak renk sırası falan onemli mi bilmiyorum belki ondan mıdır uçlar çakıldı çünkü

direk ethernet çıkışından diğer pcnin ethernet çıkışına takınca oluyor değil mii

Gєηco

Altın Üye
: S adam sana birebir bağlantı yapıp vermiştir
oda iki bilgisayarı birbirine bağlamaz senin bağlantı şeqlin cross olacaq
yukarda söylediğim gibi..

HTML