Doğru tercih başarı getirir

V.ManisaspoR

PLãyß0y
Tercih listesinin doğru bir şekilde hazırlanması sınavda aldığınız puanlar kadar önemli. Tercih yapmaya başlamadan önce kurallarını öğrenmeniz gerekiyor

Sibel Kahraman

Her yıl tercih hatası nedeniyle pek çok aday açıkta kalıyor veya puanı yeterli olduğu halde istediği bölüme giremiyor. Yanlış tercih yaparak bir yılını kaybeden öğrenciler arasında olmamak için, doğru tercihin kurallarını iyi bilmeniz gerekiyor.
Doğru tercih oluşturmayı, tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için hazırladık. Önerilerimiz 23 Temmuz’da başlayacak tercih öncesi size rehber olacaktır.
Yükseköğretim tercihi yapabilecek adaylar şöyle:

2008 ÖSYS sonuç belgesinde yer alacak ÖSS puanları 145’in altında olan adayların tercih hakkı bulunmadığından bu adaylar tercih formlarını doldurmayacaklar.
145 - 164.999 arasında puan alan adaylar yalnız açıköğretim programlarını, önlisans programlarını (meslek liseleri öncelikli olmak üzere) tercih edebilirler.
SAY-1, EA-1 ve SÖZ-1 puanlarından en az 165 ve daha fazla puan alan adaylar ise açıköğretim programlarının yanında, tablolarda belirtilen lisans programlarını (yüksekokullara) ve meslek liselerine hak tanınmış lisans programlarını tercih yapabilecekler.

SAY-2,EA-2, SÖZ-2 ve DİL puanında 165 ve daha fazla puan alan adaylar ise lisans programlarını tercih etme hakkına sahipler.
Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecekler.
2008- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndaki tablolarda her yükseköğretim programının adı önünde yer alan sayı, o programı belirten özel koddur. Her aday, girmek istediği programların kodlarını bu tablolardan bularak istek sırasına göre tercih formu üzerinde ayrılan alanlara yazacak ve kodlayacak.

Kodlama, tercih alanlarının üst kısmındaki kutulara yazılan rakamların bu kutuların altındaki yuvarlakların içinden bulunması ve bu yuvarlakların içinin doldurulması şeklinde yapılır.
Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değil. Örneğin, bir aday tercih formunda yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programın kodlarını, tercih formundaki birinci sıra numaralı yerden başlayarak yazmalı ve kodlamalı.
Kılavuzda yer alan Tablo-3B’de ve Tablo-4’te 2007-ÖSYS sonuçlarına göre, yükseköğretim programlarının ilgili başarı sıralamasında, o bölüme en son kaçıncı öğrencinin yerleştiği yer alacak. Bu sıralamalar o programın ne kadar çok istendiğini gösterir. Tercihlerinizi yaparken bu sıralamalar ile kendi sıralamanızı gözönünde tutmanız yararınıza olacaktır.

Sorun, yanıtlayalım

Yeni açılan bölümleri yazmak istiyorum. Fakat taban puanları belli olmadığı için tercih listemde nasıl yer vermem gerektiğini bilmiyorum.
Yeni açılan bölümlerin taban puanı ve başarı sırası belli olmadığı için tercih listenizi düzenlerken bu bölümlerin eşdeğerlerinin puanlarına bakın. Ayrıca istek sıranızı dikkate alın.

Tercih yaparken puan sırasını mı istek sırasını mı dikkate almalıyım?
Hangi bölümü öncelikle istiyorsanız o bölümü birinci sırada yazmanız gerekir. İlk üç tercihinize puanınızı dikkate almadan her zaman girmek istediğiniz hayal ettiğiniz bölümü yazabilirsiniz. Üçüncü sıradan sonra kendi başarı sıranıza denk düşen bölümleri yazmanız kazanma şansınızı artırır. Tercih listenizde sonlara doğru kendi başarı sıranızın çok altında kalan bölümleri de yazarsanız herhangi bir bölüme girme şansınız artar. Ancak istemediğiniz ve kazansanız dahi gitmeyeceğiniz bölümleri yazmayın.

SAY-2’den tercih yapacağım. Fakat SAY-1’den de istediğim birkaç bölüm var. Bunları tercih edebilir miyim? Örneğin Makine Tasarım Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği.
Saydığınız bölümler meslek liselerine hak tanınmış alanlar. Tercihlerinizi yaparken okullarından fen bilimleri alanından mezun olan adaylara ayrılmış bölümleri tercih etmelisiniz. Alan dışı tercihlerinizde SAY-1 puanının 0.3 katsayısı ile çarpılacağını unutmayın. Bu durumda da yerleşme şansınız çok düşük olur.

Haydarpaşa Anadolu meslek lisesi mezunuyum. Ortaöğretim başarı puanım 078.791 AOBP ise 084.545. Ek puanlı olarak aldığım ÖSS puanı ise 252.959. İstanbul’da bir meslek yüksek okulu tercih etmek istiyorum. Tercih listem nasıl olmalı?
Sınavsız geçişte bazı temel ilkeler var. Birincisi en son mezun olan önce yerleşir. Yani 2008 mezunu olanlar önce girer. Sonra aşağıya doğru iner. İkinci öncelik başarı notlarıdır. Yani 2008 mezunları içerinde en yüksek başarıya sahip öğrenciler sıralanır. Üçüncü sıralama mesleki eğitim bölgesidir. Önce lise mezunu olduğunuz ildeki meslek yüksekokullarını tercih etmelisiniz. 78.791 ile kılavuzdan öncelik İstanbul olmak üzere istediğiniz 24 bölümü yazın. Tercih yaparken bu yıl meslek liselerinin daha az mezun verdiğini unutmayın.

Egıtımmıllıyet

ÜNİVERSİTELERİN KİMLİK KARTLARI

Üniversitelerin kimlik kartları

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENS.
Kuruluş yılı:1992
Tel: 0232 750 60 00
Faks: 0232 750 60 15
Adres: Gülbahçe Köyü, 35430 Urla - İzmir
İnternet adresi: iyte.edu.tr
Öğrenim dili: İngilizce
Üniversite türü: Devlet
Barınma: Yurt Kur’un yanısıra üniversiteye ait 688 öğrenci kapasiteli yurt bulunuyor.
Burs: Üniversiteye özel burs yok

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
Kuruluş yılı: 1992
Tel: 0474 242 68 00
Faks. 0474 242 68 47
İnternet adresi: kafkas.edu.tr
Adres: Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Paşaçayırı 36300- Kars
Öğrenim dili: Türkçe
Barınma: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtları bulunuyor.
Burs: Üniversitenin özel bursu yok.

K.MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNV.
Tel: 0344 219 10 00
Faks: 0344 219 10 19
İnternet adresi: ksu.edu.tr
Adres: KSÜ Avşar Yerleşkesi 46100 Kahramanmaraş
Barınma: Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunuyor.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ
Kuruluş yılı:2007
Tel:0370 433 82 00
Faks:0370 433 82 04
Adres:Balıklar Kayası Mevkii - Karabük
İnternet adresi:karabuk.edu.tr
Öğrenim dili:Türkçe
Üniversite türü:Devlet
Barınma:Üniversite kampusunde yurtlar bulunuyor.
Burs:Üniversitenin özel bursu bulunmuyor

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Kuruluş yılı: 1955
Tel: 0462 377 30 00
Faks: 0462 377 32 05
Adres: Karadeniz Teknik Üniversitesi, 61080 Trabzon
İnternet adresi: ktu.edu.tr
Barınma: Üniversiteye ait karma yurt bulunuyor.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜN.
Kuruluş yılı:2006
Tel:0338 228 10 10
Faks: 0338 228 10 11
Adres:Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi- Karaman
İnternet adresi:kmu.edu.tr
Barınma:Kredi Yurtlar Kurumu yurtları bulunuyor.
Burs:Üniversitenin özel bursu yok

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
Kuruluş yılı: 2006
Tel: 0366 215 09 05
Faks: 0366 215 08 98
Adres: Kuzeykent Mah. Org. Atilla Ateş Paşa Cad. No: 15 Kastamonu
İnternet adresi: kastamonu.edu.tr
Barınma:Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar bulunuyor.
Burs: Üniversite, ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlıyor.

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ
Adres: Ankara Yolu 7. kilometre Yahşihan - Kırıkkale
Tel: 0318 357 36 44
Faks: 0318 357 36 94
İnternet adresi: kku.edu.tr
Barınma: Kredi Yurtlar Kurumu’na toplam bin 320 kapasiteli yurtlar bulunuyor.
Burs: Üniversitenin özel bursu yok

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Kuruluş yılı:2007
Tel: 0 288 212 96 70
Faks: 0 288 246 16 50
İnternet adresi:kirklareli.edu.tr
Adres:Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi - Kırklareli
Barınma:Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurt bulunuyor.

HTML