dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı değişimi mümkün müdür?

tedboy

New member
merhabalar. bilgisayarımın özellikleri aşağıdaki gibidir:

Exper Karizma 510-615 Centrino (Intel® Pentium® M 725 (1.6GHz/2MB, 400MHz)15.4" WXGA (1280x800) geniş ekran
Yonga Takımı : Intel 915PM
ekran kartı: ATI Mobility Radeon X700 *
Grafik Bellek : 128MB
Anabellek : 512 mb DDR2
Sabit Disk : 60GB

esasında artık ekran kartım bana yetmiyor. yeni bir bilgisayar da almak istemiyorum. ekran kartım paylaşımsız.gpu-z'de ekran kartı slotu için PCI express x16 yazıyor ben bu kartı değiştirebilir miyim. değiştirebiliyorsam bir öneriniz var mı?. değiştiremiyorsam ekran kartının ram'i ile oynayabilir miyim?. overclock yapsam ne kadar yararlı olur. hiçbir yerde bu model ile ilgili sağlam bir bilgi bulamadım.

VHF 16

New member
harici ekran kartı olsa bile dizüstü bilgisayarlarda boardla birleşiktir ekran kartları...
ayrıca sana şunu diyim ati x700 ekran kartı oldukça süper bi ekran kartıdır...
bendede ati radeon mobility x700 256 mb wardı we çok memnundum...
dostum senin bilgisayarın artık oyun kaldırmaz...eski oyunlara yönel...

tedboy

New member
ben zaten diablo manyağı bir şahısım eski takılıyom yani ve evet hala aynı oyun ve hala sıkılmadım:D
belki diablo 3 dedik ama galiba abartmışız
bu arada garanti süresi doldu ve dolmasa bile kuzenim çoktan halletmişti:D üstüne gazoz döktü (nedense içine kaçmadı ben de anlayamadım), yere düşürdü(köşesi hala kırık:D) ekranın sağ üst köşesinin plastik kısmını kemirdi. touchpad in sağ tıkı içine göçük
(şahsın ağırlığı 20 kiloydu verdiği hasara bak. demekki cüsseyle pek alakası yok:D)

ve herşeye rağmen çalıştı

yazanomer

New member
degisir kardesim degismesine de, bu laptop icin alman pek akil kari olmaz,
hemde biraz tuzlu olur, ve acikcasi bu urunleri ulkemize getiren pek az firma var,
genel itibari ile ozel siparis ile getiriliyor,
illaki alacagim dersen distributorlerden temin edebilirsin,

ama fikrimi sorarsan ekran karti almak gereksiz olacaktir,

ayrica diablo III, haziran 2009' da cikarilmasi dusunuluyor,
tabi bir "erteleme" soz konusu olmazsa,

kolay gelsin

tedboy

New member
ulan gene mi ertelemişler yalan oldu iyice:(. neyse konu dışına çıkmayalım.
günümüzde masaüstü pc lerin yerini dizüstü bilgsayarlar yavaş yavaş almaya başlarken bu bilgisayarların upgrade edilememesi yada edilmesinin tuzlu kaçması bence büyük bir eksikliktir. teknoloji her gün gelişiyor ve elimizdeki dizüstü en geç 1 sene sonra yetersiz kalıyor. gerçi son zamanlarda MXM teknolojisi diye birşey çıkardılar. bu teknoloji ile ekran kartı değişimi mümkün olacak mış. geforce 7 lerde bu teknoloji var mış dendi ne kadar doğru bilmiyorum

Zeytin

Zeytin&Limon
degisir diyen arkadaslara bir sorum var.. daha once bir laptop sokup inceledinizmi acaba?
grafik islemcileri psp tarzi onlarda tumlesik oluyor genellikle.. ayrica bir slot yok yani pci ex tarzinda..
ekran kartini overclock edersin ona lafim yok tabi.. ama bide su var.. islemcinin herseyi ortada oynayacagi oyunlarda ortada arkadasim.. fazla umutlanmani istemem yani bu konuda..
eskiden external ekran kartlari vardi usb den falan baglanan ama fiyatlar ucuk performans dusuk onuda belirteyim :)

sanchez198

New member
overclock la alacağın performans artışı %5-10 u geçmeyecektir + laptop bu ısı artacaktır...

laptopun ekran kartı onboard değilse değiştirilebilir evet ama teorik olarak
PCI-E ekran kartını sökersin farklı bir laptop ekren kartı takarsın olur ancak o laptop x700 için tasarlanmış atıyorum x700 kare şeklinde bir kart, senin alacağın ekran kartı dikdörtgen çıktı, slot a takarsın ancak yerine oturtamazsın
yani oraya uyan bişi bulman lazımki nasıl bulunur?
hiç orağşamaya deymez + piyasada bi ekran kartını orta ayar bişi 100$ a alınabilir
ancak sen laptop kullanıcısının yani para çok o halde senden ne kaparsak kar dır :D
200$ verirsin artık bi ekran kartına

geren yok kafa yorma boşuna

HTML