Devlet dairesinde oruç baskısı

fatihsan

New member
Devlet Planlama Teşkilatı yönetimi, personeline ramazanda yemekhanenin kapalı olacağını duyurdu

Ramazan geldi, yemekhanelerde tadilatlar başladı! Devlet Planlama Teşkilatı yönetimi, personeline ramazanda yemekhanenin kapalı olacağını duyurdu. ‘Hastalık ve benzeri nedenlerle’ oruç tutamayacaklara ayrı yer gösterildi.

Kamu kurumlarında her ramazan ayında yemekhanelerin tadilata alınması ve ‘oruç tutmayacak’ personelin listelerinin yapılması dikkat çekerken, bu yıl Devlet Planlama Teşkilatı tartışmalı bir icraata imza attı. DPT Genel Sekreteri Zeynettin Kasımoğlu’nun personele yayımladığı genelgede yemekhane ve kafeterya hizmetlerinin ramazanda verilmeyeceği bildirildi ve “Hastalık ve bunun gibi nedenlerle oruç tutmayacak personel” için 3. kat yemekhanesinin açık olacağını duyurdu. Hastalık gibi gerekçesi olmadığı halde oruç tutmayacak personelin durumlarına açıklama getirilmezken, Genel Sekreter Kasımoğlu’nun sayı değil isim listesi istemesi de tepki çekti.

‘İftar mesaiden sonra’

DPT Genel Sekreteri Kasımoğlu, 1 Eylül pazartesi günü ramazan ayının başlayacağını anımsattığı genelgesinde bu yıl iftar vaktinin mesai bitiş saatinden sonra olması sebebiyle de yemekhane ve kafeteryanın kapalı olacağını belirtildi.

Sayı değil isim listesi

Genel Sekreter Kasımoğlu, oruç tutmayacak personelin durumuyla ilgili yapılacak düzenlemeyi de şu şekilde ifade etti:

“Ancak hastalık ve bu gibi nedenlerle oruç tutmayacak elemanlarımız için 3. kat yemekhanesinde yemek hizmeti aynen devam edecektir. Bu sebeple, söz konusu hizmetin devam edebilmesi için ramazan ayı boyunca öğlen yemek hizmetlerinden istifade etmek isteyen elemanlarımızın aşağıda belirtilen telefon numaralarına en geç 29.8.2008 Cuma günü Saat 17.00’ye kadar isimlerini yazdırmaları gerekmektedir.”

Personel rahatsız

Daha önce Emniyet’te uygulanan ve oruç tutmayan personelin ‘Fişleniyoruz’ diye tepki gösterdiği yöntem, Devlet Planlama Teşkilatı çalışanlarının tepkisine neden oldu. Personel, isim listesi yerine sayı toplanması gerektiğine işaret ederken, kafeteryanın kapatılmasına da tepki gösterdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ramazanda yemekhaneye olan talebin düşeceği gerekçesiyle yemek sarfiyatı olmasın diye oruç tutmayacak personelin sayısını tespit etmek için çalışma yaptı. Bayındırlık Bakanlığı yemekhanesini tadilata alırken, Sağlık Bakanlığı’nın son birkaç yılda uyguladığı ‘kapalı yemekhane’ uygulamasını bu yıl da sürdürmesi bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi bakanlıkların da ramazan boyunca öğle yemeklerine ara vereceği öğrenildi. Ramazan ayında yemekhanesi kapanmayan ender bakanlıklardan biri Dışişleri Bakanlığı olurken, Dış Ticaret, Hazine gibi kuruluşlar da öğlen yemeklerine ara vermiyor.

TSE, TÜİK gibi kurumlarda da ramazan boyunca öğle yemeği çıkmıyor. (Radikal)

LiveValue

New member
oruç tutana önceden saygı gösterilirdi. şimdi millet gerine gerine yiyip içiyor.

uygulamayı doğru bulmuyorum, o hususta hemfikirim. dinde zorlama olmaz, biz ramazan orucunun sevabını AKP den değil Allah'tan bekleyen insanlarız. ama dediğimin de arkasındayım; gerçekten oruç tutanlara tutmayanların saygı göstermesi gerekiyor.

kaldı ki ben kimseye neden tutmuyorsun demiş bir insan değilim, o Allah ile kendi arasındaki sorun. Birinden biri nasıl olsa bi şekilde çözer bu meseleyi...

..єЯDєM..

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
Iyıde kardesım bu zorla yapılamaz kı Zorla Oruc tutturulması nerde gorulmus... ıyıce saclamaladır...

shamur_80

New member
bir gün çok sevdigim bir abim dediki ben dedi orucu midemle tutmuyorum, beynen tutuyorum , rabbim için tutuyorum dedi isterse dedi hiçkimse tutmasın ben yinede tutarım dedi. ve insanlarada neden tutmuyorsunuz diye bir laf söylemem dedi her koyun kendi bacagından asılırr..

ne zamanki insanlara bu tip konularda saygı gösteririz işte o zaman gelişme dönemine geçerizz..

saygılarla...

fişlenme konusunda da hem fikirim insanları imanlı ,imansız (( veya dinsiz )) diye yakında ayırırlar..

ramo46

New member
Adamlar laik düzeni yıkmaya kararlı bir kere,
işte böyle oluyor devlet dairelerinde örtülüde
olsa baskı kuruluyor.

Albayrak

Can Feda
Hükümetin elini attığı yer çürüyor. Samimiyetine inanılmış olsaydı kimse bunu haber dahi yapmazdı.

lanet_zebani

New member
tambir saçmalık:angry böyle işmi olur yhaaaişin garibi benim bildiğim yemekhanede yemek kişi sayısına göre çıkmar...! anlamadığım olay, oruç tutmayacak olanların isimlerini niye alıyoo? kaç kişi tutamıcaksa sayısını versin adamına göremi yemek çıkarıyo bunların yemekhanesi :) bakalım daha neler icat etcekler:hhmanD

HTML