Devlere kaçak akaryakıt baskını

Elasis

New member
Petrol Ofisi, Opet, Total, Shell, BP gibi çok sayıda akaryakıt dağıtım şirketinde ürün sayımı yapılıyor

Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde çeşitli kurumlara mensup yaklaşık 750 denetim elemanı, bugün akaryakıt sektöründe geniş çaplı bir denetim başlattı.

TBMM'nin akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili raporunun ardından mücadelede koordinasyonun sağlanması amacıyla Maliye Bakanlığı bünyesinde ''Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonu'' oluşturuldu.

Komisyonun çalışmaları çerçevesinde Bakanlık koordinasyonunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Gümrük Müsteşarlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının işbirliğiyle bu sabah 23 ilde eşzamanlı olarak ''fiili envanter çalışması'' başlatıldı.

Akaryakıt depolama lisansına sahip, aralarında Petrol Ofisi, Opet, Total, Shell, BP, Petline, Akpet'in de bulunduğu çok sayıda akaryakıt dağıtım şirketinin depolarında gerçekleştirilen fiili envanter çalışmasında, ürün sayımı yapılıyor, analiz için numune alınıyor. Ayrıca depolarda ayrı bölme olup olmadığına ve depolar arasında kaçak akaryakıt bulunup bulunmadığına bakılıyor.

Marker kontrolünün de yapıldığı denetimler sırasında işletmelerin depolama lisansında yer alanların dışında akaryakıt tankına sahip olup olmadıkları da araştırılıyor.

Fiili envanter çalışması, Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Bartın, Batman, Bursa, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Şırnak, Tekirdağ ve Trabzon illerinde, akaryakıt depolama lisansına sahip 100'e yakın depoda yürütülüyor.

Bu arada yetkililer, söz konusu çalışma sonucunda elde edilen vergi kayıp ve kaçağına ilişkin verilerin Gelir İdaresi Başkanlığınca değerlendirileceğini, numuneler üzerinde analiz çalışmasının da ilgili kurumlarca yapılacağını belirttiler.

Kaynak

Øguz

Altın Üye
Her hangi bir kaçak tespit edilirse 2 Sene önce olduğu hükümet af eder sorun çözülür. Petrol ofisi olayında olduğu gib.

HTML