Deniz bitti, Rodos göründü

L@c!v€rT

New member
Seçimlerden başarısız çıktığı takdirde Rodos adasına yüzeceği vaadinde bulunan CHP lideri Baykal'ın 11 deniz mili mesafedeki Bozburun Yarımadası'nı mı, yoksa Antalya'daki yalısı önünden itibaren 200 millik mesafeyi mi tehcih edeceği merak ediliyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim gezisi sırasında bir gazeteye verdiği beyanatta, "Yüzmeyi çok seviyorum. Kampanya sırasında, yanlış anlaşılır diye yüzemedim. Ama seçimlerden sonra ilk işim yüzmek olacak. Başarılı olursak ne ala, olmazsa bir bakarsınız Rodos'a kadar yüzerim" demişti.

Türk halkı şimdi, "Başarısız olursam Rodos'a kadar yüzerim" diyen CHP Lideri Deniz Baykal'ın bu sözünü yerine getirmesini bekliyor. Vatandaş, Baykal'ın bu ilginç vaadini nasıl yerine getireceğini merak ediyor.

Yeni Şafak muhabirleri, CHP Lideri Deniz Baykal'ın vaadini yerine getirmesine yardımcı olmak için, küçük bir araştırma yaptı. Ege Denizi'ndeki ünlü On iki Adaların en büyüğü olan Rodos adası, Türkiye kıyılarının en yakın noktası olan Bozburun Yarımadası'na 11 deniz mili, bir diğer deyişle 18 kilometre uzaklıkta. Ancak bu mesafe, Akdeniz'in Antalya kıyısında, Deniz Baykal'ın yal dairesinin önünden itibaren, yaklaşık 200 mil, yani 327 kilometreyi buluyor. Öncelikle Baykal'ın, yüzmeye Bozburun'dan mı yoksa Antalya'dan mı başlayacağına karar vermesi gerekiyor. İyi bir yüzücü, dinlenerek, bir kilometreyi ortalama 40 dakikada yüzebiliyor. Dakikada 40 kilometre yüzen biri, Bozburun'dan Rodos'a, yaklaşık 12 saatte yüzebilir. Ancak sözkonusu Antalya olunca, bu süre 218 saati yani 9 buçuk günü buluyor. İşin uzmanları, Bozburun'dan Rodos'a yüzmenin kolay olduğunu ancak Antalya'dan yüzmenin ise biraz iddialı olduğu görüşünde.

Uzman görüşü: Serbest teknikle yüzsün

Yüzme hocası Abdullah Duran Arslan, Baykal'ın Antalya'dan Rodos'a kadar yüzmesinin imkânsız olduğunu söyledi. Antrenmanlarda 1 saatte 2 kilometre kadar yüzdüklerini anlatan Arslan, normal bir insanın en fazla 5 -6 saat yüzebileceğini belirterek, "Rodos'a yüzme vaadi mantık dışı" dedi. Baykal'a, ola ki bunu yapmaya kalkarsa serbest teknikle yüzmesini tavsiye eden Abdullah Duran Arslan, "Kurbağalama, kelebek ya da sırtüstü yüzüşlerle uzun mesafeleri kat etmek daha zor. Açık denizlerde bir iki saatten fazla kalındığında vücut donma tehlikesi geçirir. Baykal yola çıkmadan önce kolluk taksın. Can yeleği giysin. Balıkçı ağlarına, katil balinalara, köpek balıklarına, dalgalara ve girdaba dikkat etsin. Kafesle yüzülmez, o suyun dibine dalmak içindir" diye konuştu.

Diplomatik engele dikkat!

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Eyüboğlu, Baykal için "Israrla bu işe kalkışacaksa sağlık açısından her türlü tedbiri alması lazım. Diplomatik engeller yaşamaması için gerekli girişimlerde bulunmasını tavsiye ederim. Arzu ederse kendisine yardımcı oluruz" dedi.

Köpekbalıklarına yem olmaması için kafes şart

Antalya Liman Başkan Yardımcısı Ali Aslan, Antalya Konyaaltı'ndan Rodos'a mesafenin yaklaşık 200 deniz mili olduğunu söyledi. Antalya'dan Rodos'a bugüne kadar hiç kimsenin yüzmediğini söyleyen Aslan, bir insanın bu mesafeyi yüzerek aşmasının ancak koruyucu güvenlik tedbirleri alınarak mümkün olabileceğini söyledi. Yavaş yavaş yüzüldüğü taktirde, 2 bin deniz milinin bile kat edilebileceğini anlatan Ali Aslan, Baykal'ın Rodos'a yüzerek ne kadar sürede ulaşabileceği noktasında tahmin yapmadı. Ali Aslan, açık denizlerde yüzerken köpek balıklarına yem olmamak için kafesin şart olduğunu söyledi.

SAT'çı Namık Ekin: İsterse eşlik ederim

Emekli SAT komandosu ve milli antrenör Namık Ekin, antrenmansız bir insanın o kadar mesafeyi yüzmesinin imkansız olduğunu söyledi. Ancak hayati tehlikesi olan insanlarda, kendilerinin 'savaş veya kaç' dediği bir hormonun devreye gireceğini ve aşırı güç ile böylesi mesafeleri aşabileceğini anlatan Ekin, "Baykal isterse ona Rodos'a kadar eşlik ederim" dedi. Ekin, Baykal'a uymadığı taktirde köpek balıklarına yem olacağını belirterek şu tavsiyelerde bulundu: "Ayağına palet taksın. Üşümemek için balık adam elbisesi giysin. Ayrıca yanında köpek balıklarından korunmak için bir bıçak ve yönünü kaybetmemek için de pusula bulundursun."

Kıratlıoğlu: Sıkı çalışsın yüzerse onu desteklerim

Yüzme tutkusu olan politikacılardan biri olan eski bakan Esat Kıratlıoğlu da CHP Lideri Deniz Baykal'a, eğer yüzmek isterse destek verebileceğini söyledi. Kıratlıoğlu, "Deniz Baykal benim bildiğim kadarıyla sporcu bir insan. Yüzme konusunda da oldukça iyi. Ama Rodos'a kadar yüzmek sıkıntılı olabilir. Çünkü köpek balığı tehlikesi var. Baykal'ı kaybetmek istemeyiz. Şayet yüzecekse muhakkak demir kafes kullansın ve yanında motorlu refakatçıları olsun. Bir de o kadar uzun mesafeyi kondüsyonsuz yüzmek çok zor. Sıkı çalışma gerektirir. Baykal 'Her şeye rağmen yüzeceğim' derse onu desteklerim. Ben, sporcu olan herkesin yanındayım" diye konuştu.

Şampiyon yüzücü Derya Erke: Baykal vazgeçsin

50,100 ve 200 metrede Türkiye şampiyonu ve rekortmen yüzücümüz Derya Erke, Deniz Baykal'ın bu kadar uzun mesafeyi yüzmesinin mümkün olmadığını söyledi. Erke, "Ben profesyonel olduğum halde hiç durmadan ancak 3 kilometre yüzebilirim. Deniz Baykal neticede çok da genç sayılamayacak bir yaşta. Sağlık sorunları da olabileceğini göz önünde bulundurursak, kendisine vazgeçmesini tavsiye ederim. Ne kadar iyi yüzücü olursa olsun, Rodos'a kadar yüzmesi imkansız" dedi.

Ak Parti Baykal'a yatlarla eşlik edecek

CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "Rodos'a kadar yüzerim" sözü, seçim öncesi partilerin seçim kampanyalarına konu oldu. İşte bunlardan bazıları:

* AK Parti Antalya İl Başkanlığı, 9 yat ile denizde propaganda yaptı. Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Hakkı Turunç ve arkadaşları, yatlara AK Parti yelkenleri çekerek, Deniz Baykal'a hitaben üzerinde 'Rodos'a bir-iki' yazan pankartlar astılar. Turunç, "Baykal'ı 23 Temmuz'da Rodos'a kadar götüreceğiz" dedi.

* Ak Parti Torbalı İlçe Merkezi'nden bir grup genç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a iletilmek üzere, CHP Genel Merkezi'ne, can simidi, palet, deniz gözlüğü, şort ve bir adet pusula gönderdi.

* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'deki mitingi sırasında, bir vatandaşın, "Baykal'dan bahset" demesi üzerine, Baykal'ın pazartesi günü Rodos'a yüzmeye başlayacağını belirterek, "Rize'de Baykal var mı? Niye konuşacağız. Onu zaten Rizeli halletmiş. Pazartesi Rodos'a yüzmeye başlayacak. Şimdiden başla geç kalırsın yoksa" diye seslendi.

* On punto.com sitesinin yazarı Suat Özçelebi: Deniz Baykal, seçime bir hafta kala sonucu gördü. Baykal, Rodos'a gider, bir daha dönmez. Serin Ege sularında, her kulacın ardından düşünmek için çok fırsatı olur. Ülkeyi kutuplaşmaya götürdüm, Cumhurbaşkanını seçtirmedim, Anayasa Mahkemesi'nin TBMM'nin üzerinde bir karar organına dönüşmesine yol açtım, e-muhtıralar dönemine girerken CHP'ye sağcıları bile doldurdum, bu millet beni Rodos zindanlarına sürdü.

NeCcko

Altın Üye
Dün konuştugum bir dansöz herkez kendi işini yapsın dedi.Bazı kıvıranlar var ama kıvırmak onların deil benim işimdir dedi :=)
Kimse üstüne alınmasın :D

HTML