Demirel milyonları nasıl aldattı?

chapboy

New member
Bülent Tanla'nın 1991 genel seçimleri öncesinde yaşadığı bir olayı anlattı. DYP'nn seçim anketlerini yaptığı döenmde Tanla'yı Demirel'in hangi açıklaması şaşırttı? İşte ayrıntılar...

Bülent Tanla, Demirel'in milyonların gözünün içine baka baka seçim anketi sonuçlarını nasıl çarpıtarak açıkladığını itiraf etti. Asıl ilginç olan Demirel'in karşı cevabı.

Bülent Tanla'nın 1991 genel seçimleri öncesinde yaşadığı bir olay, siyasi partilerin seçmeni etkilemeye yönelik taktiklerine ilginç bir örnek oluşturuyor.

Tanla, DYP eski lideri Demirel'le arasında geçen olayı şöyle anlatıyor: "DYP'nin seçim anketlerini ben yapıyordum. Seçimler öncesindeki son anketi partiye gönderdim. Demirel de son mitingi için Samsun'a gidiyordu. Telefonla Cavit Çağlar'ı aradım. 'Anket sonuçları Sayın Demirel'in eline ulaştı mı?' diye sordum. 'Evet ulaştı, inceliyor.' dedi.

Akşam Samsun mitingini televizyondan izleyince çok şaşırdım. Çünkü bizim ankette DYP'nin oyu yüzde 27 görünüyordu, oysa Demirel binlerce insanın karşısında, 'İşte iktidarımızın ispatı, anketlere göre yüzde 42 ile tek başımıza iktidarız.' diyerek bizim anket sonuçlarını sallıyordu. Seçimden bir gün sonra aradı beni. 'Efendim, anket sonuçları yüzde 27'ydi, siz mitingde yüzde 42 diyordunuz, sanırım bir yanlışlık oldu.' dedim. Bana, 'Bülentçiğim, herkes kendi işini yapacak; sen yüzde 27 çıkaracaksın, ben de yüzde 42 diyeceğim.' cevabını verdi."

Ne yazıkki bunun gibilerin devamı şu ana meydanlarda.
yorum sizin.

chapboy

New member
hah işte bekliyordum Recep Tayyip Erdoğan demeni.cem uzan da haklısın da diğerinde ne yazıkki.2002 seçimleri olmuş olmasaydı ben inanırdım ama ne yazıkki % 34 almış bi parti.

fulus1000

New member
Başbakanın cebinde dediğiniz son anketide Bu adam yaptı...Artık anketin gerçek sonucunu 16 yıl sonra öğreniriz.....:)
Adam nasıl olsa 16 yılda bir gerçeği açıklıyor....)

crnky

New member
direkt ezberci propogandacı yorumlar. RTE'ye gelmiş yine konu ne alakaysa. Seçim öncesi zberlenen laflar.... Neyse artık. Demirel'in milypnları aldatması zor olmaz, biz böyle partizan bir halka sahip olduğumuz sürece.
CHP cici AKP kaka... Sanki cocuk oyuncağı bunlar. Sanki CHP başa gelse hep vaadettiklerini yapıp ülkemizi adam edecek... :D

HTML