Demagoji üzerine

SaGu_TuRaN

New member

Yukarıdan banlanma sebebine bakar mısınız lütfen...

Demagoji'nin ekşisözlükteki tanımı aşağıda...

ekşisözlük' Alıntı:
demagoji

..ara$tir..googletdk sozluguseslisozluk.comwikipediaimdbfoldocartistsalbumssongsacronymfindermobygames

no kitty!

bu lafi kim nereden konu$ma dilimize soktuysa helali ho$ olsun.

tarti$ma esnasinda bir ansiklopedi dolusu bilgi koyarsiniz ortaya.kar$inizdaki tek cümlede olayi bitirir ; demagoci yapma.

- ....ergenekon destani demirci kawa destaniyla benzerlik ta$iyip türk ve farsi kültürlerinin aslinda ortak men$eeli oldugunu kanitlamakla beraber,mezopotamya'da da ortak ya$amin izleri ....
- hocam demagoji yapiyosun.
(rotting horse on the deadly ground, 29.07.1999 ~ 14.06.2004 03:52)
#20691 !?

genellikle kendini hakli cirkarmak, arasira da konuyu degistirmek icin yapilan laf kalabaligi, kafa karistirma sanati...
(stregocia, 29.06.2000 13:16)
#218991 !?

laf salatası, sonuça dolambaşçlı yoldan ulaşmaya çalışma, çaktırmadan konudan sapmaya çalışma sonucunda söölenen güzel söz. demagoji diil bide. demogoji :)
(mia, 29.06.2000 15:14)
#219094 !?

birinin ya da bir grubun duygularini kamcilayarak, gaz vererek onlari kazanmaya cali$mak
(poison, 21.09.2001 21:53)
#676071 !?

bir toplulugun duygularini oksayarak, onu kendine cekme ve bu vasitayla kendi davasini yurutme yolu,halk avciligi
(zody, 07.10.2001 22:11)
#717338 !?

hem taliban'a hem usame bin ladin'e saldirarak, afganistan'da daha cok taraftar toplamaya cali$mak.
her iki tarafin du$manlarini kendi tarafina cekmeye cali$mak.
(spinapubica, 07.10.2001 22:14)
#717351 !?

yanlis yazilmis hali demogoji olan, en güzel ornekleri suleyman demirel tarafından verilmis, hitabet ve siyaset teknigi.
(brownie, 08.10.2001 10:06)
#718280 !?

- rehaiku 900 -

yuregin, akla ihanetidir bazen demagoji;
bazense, aklin akla uckagidi.

reha yunluel / $iirhane
(rehayunluel, 23.05.2002 05:05)
#1289600 !?

laf cambazligi.
(melissaki, 19.06.2002 16:50)
#1372554 !?

(bkz: duygu somurusu)
(hypothermia, 02.07.2002 14:33)
#1399466 !?

ülkemiz siyasetinde bir tür "genel başkanlık" belirtisi, özelliği..."her kim ki demagojiden yana kendini göstermeye başlar, o kişi tez zamanda belediye başkanlığından genel başkanlığa terfi eder" tezi recep tayyip erdoğan ismi ile hayat buldu sanırsam...

ha bir de i nokta melih var, ama o yanlış ata* oynadı, şimdi onun ceremesini çekiyor...
(hayirsiz adam, 11.10.2002 09:21)
#1670115 !?

cesitli yollarla yapilan ozellikle rakip varsa onu yanıltmak,cikmaza sokmak icin kullanılan super bir laf oyunu sanatidir...
kullanabilene cok faydalar , itibar ve ya turevindeki hosluklari saglamakla birlikte,kullanmaya calisirken batanlara dibe inmelerinde daha bi yardimci olur...
(janaina, 21.11.2002 00:51)
#1834404 !?

eski yunanda hitabet sanati.
(aethewulf, 10.03.2003 19:14)
#2488072 !?

(bkz: siyaset meydanı)
(armonipolisi, 12.03.2003 01:07)
#2495599 !?

hitler in ustası olduğu konulardan birisi.
(yunus, 07.08.2003 02:52)
#3198013 !?

bir bok bilmeyen biri yalnızca bu kelimeyi biliyorsa açık oturumlarda prim yapar, adam yerine konur...
(lem, 24.09.2003 12:24)
#3373844 !?

"bir şeyin hiç olmama ihtimali" olduğunu söyleyemezsiniz, çünkü "o şeyin hiç olmama ihtimalinin olmama ihtimali" de vardır.
(winniethepooh, 03.02.2004 02:01)
#3852968 !?

bir diyalog sırasında, bir konu hakkında konuştuğunuz insana karşı etrafınızdakileri de yanınıza çekmek için, etrafınızdaki insanları övmek, hoşgörmek vb. gibi kavramlarla etkileme sanatıdır.
kendi fikirleri olan ve düşünebilen insanlar demagoji yapan kişiden etkilenmez ve fikirlerini açıkça ortaya koyarlar.
(o degil de, 19.05.2004 20:29)
#4214362 !?

tartışma programlarında kavga eden şahsiyetlerin birbirlerine sürekli yaptıklarını söyledikleri, olayları biraz da ters tarafa çekmek anlamına geldiğini düşündüğüm türkçe düşmanı kelime.
(faideli bilgiler, 01.09.2004 20:41)
#5579284 !?

halk anlamindaki demos ve kendine cekmek anlanindaki ago sozcuklerinden yapilan bu deyim aristotalesin politika adli eserinde ileri surulmustur.bir toplumun duygularini celerek kendi cikarini yurutme yolu olarak tanimlanmistir.
(bogoc, 03.10.2004 16:49)
#5934583 !?

sözlükte sıkça yapıldığını gördüm*. nasıl yapılıyor izah edeyim. mümkünse demagoji yapmadan anlatayım becerebilirsem inşallah. amma da uzun bir giriş olmuş demagoji yapmamış olsam bari.

misal sözlükte birilerinin demagoji yapmış olduğundan bahsedeceksin*. "hey sen hişşştt aloov demagoci yapıyon lan" demek yeterliykene uzun uzun paragraf paragraf entryler döşeyeceksin. sol kulağını sağ elinle ense tarafından çekeceksin. araya bilimi, felsefeyi de kattın mı tamamdır. n'oldu canım? demagoji mi yoksa? bitti.
(charlatan, 09.04.2005 03:36)
#7270947 !?

bilim, felsefe gibi kelimeleri , garip bir hayvan ismi duymuş gibi davrananların bolca yaptığı eylemdir.

- ne yani şimdi iki felsefe lafı ettin düzgün mü laf etmiş oldun. bana felsefe yapma
- olur
(haslama cay, 09.04.2005 03:44)
#7270981 !?

icraa edene demagog denir.
(modu, 09.05.2005 18:02)
#7472515 !?

koskoca fenerbahçe kulübünün basın açıklamalarını kaleme alanların hala öğrenemediği ve "demogoji" diye telaffuz ettikleri sözcük.
http://www.fenerbahce.org/detay.asp?contentid=690
(seyuranto, 28.07.2005 17:39 ~ 17:40)
#7927391 !?

eski yunanca demagog (demagogos), halk önderi demektir. mecliste insanları tahrik eden, popülist kimseler için kullanılmıştır.

parçalarına bölüp kökenine bakınca: dem, demokrasi sözünden bildiğimiz demos (halk) sözcüğünden gelmektedir. agogos ise, aksiyon sözcüğünün de kökeni olan ve götürmek, sürmek anlamlarına gelen agein fiilinden türemiştir. (kaynak: sözlerin soyağacı - sevan nişanyan)

yani ki -kökenden yola çıkıp biraz ucuz bir çıkarım yaparsak- insanları etkilemeyi, onları belli bir davranışa yöneltmeyi hedefleyen konuşmalara demagoji denir diyebiliriz. böyle deyince de demagoji yapmayan insan evladı bulabilene aşkolsun.
Aşağıda da itü sözlüğünden demagoji'nin ne olduğu yazılı

demagoji

--bakın dur--tdk sözlüğügoogleimdbwikipediaturkcebilgi.comsesli sözlük

itüsözlük' Alıntı:
bir kişinin duygularını kamçılayarak yalan yanlış şeyler söyleyip onu kazanmaya çalışma,

(bkz: demagog)

tv deki tartışma programlarındaki konukların sık sık yaptığı ve karşı tarafın uyarılarıyla şenlenen eylem
beni banlayan Gєηco bir zahmet nerede demagoji yaptığımı anlatabilirse sevineceğim... Keyfi olarak adam banlamak ayıptır suçtur. Kaldı ki dün akşam konuştuğum bir diğer mod arkadaşım da yorumumda haklı olduğumu söyledi o halde neden banlandım...

S!yaĦ

Banned
Türk Dil Kurumu Sözlüğü :
Demagoji is Fr. demagogie Bir kimsenin veya grubun duygularını kamçılayarak,gerçek dışı sözler söyleyerek onları kazanmaya çalışma,halk avcılığı.
-yapmak Bir kimsenin veya grubun duygularını kamçılayarak,gerçek dışı sözler söyleyerek onları kazanmaya çalışmak

Şimdi nerde demagoji yaptığını ben söyleyeyim sana:
1.Forumda bazı üyelere ayrıcalık tanındığını söylerken demagoji yapıyodun.
2.Türklerin Türkiye'de Azınlıkta kalacagını söylerken demagoji yapıyodun.
3.Tecavüze uğrayan yaşlı jadının kürtler hakkında bişeyler söylediğini ima ederek demagoji yapıyodun.
4. Türk Kürt ayrımcılığı yaparken elmalarla armutları birbirine karıştırıp, atlardan, köpeklerden bahsedip demagoji yapıyodun

SaGu_TuRaN

New member
80 yaşında i kadına yapılan tecavüz sonrası kadının söylediği 17-25 yaş arasındaki esmer tenli şivesi bozuk olan bir kaç kişi tanımına göre arananların kim olduğunu anlatan tanımı yazdığım zaman ne yazıkki bir ninemize yapılan saldırı sonrası arananların temel özelliklerini yazdım hatta yazmadım dolayısıyla demagoji yapmadım bu bir...

Forumlarda bazılarına ayrıcalık tanındığını yazdığımı iddia ettiğin o yazımı gösterirsen sevinirim göremedim ben hatırlamıyorum.

O kadar güldürdün ki beni gerçekten Türkiye'de Türk'lerin azınlıkta kalacağı ile ilgili esprimi anlamayan o minnacık beyninin sağlığı için gerçekten tartışmayı uzatmak istemiyorum...

insanların kardeşliği edebiyatıyla aslanla köpeğin kardeşçe yaşayacağını iddia eden sizin gibilerin karşı geldiği doğa kanunlarını yazmak demagoji ise Tanrı dünya'yı yaratırken demagoji'yi temel almış zannediyorum..

VERDİĞİN ÖRNEKLER TANIMLARINLA BİR NEBZE BİLE UYMAMAKTA sen önce demagojinin tanımını öğren ondan sonra karşıma gel canım kardeşim benim...

SaGu_TuRaN

New member
Lazish' Alıntı:
sagu cuum yada grave ciim harbi yapıosun demagoji
doğru olduun konuda kendini yanlış duruma düşürüosun..
Lazcığım benim... bazı şeylerin açıklamasını çok önceleri yaptığım için (örneğin benim kürd dediklerimin bizim elazığ ve tunceli civarında yaşayan kendilerine kürd diyen zaza kardeşlerimizle alakası olmadığını Zazaların etnik olarak Türk olduklarını çok önceleri bilimsel olarak kanıtladığımı ve kürd dedikleriin ise arap-fars kırması fars dağlıları yani PKK adına terörist olanlar ve onlara kananlar olduğunu ) onlarla ilgili konuştuğum zaman ayrılıkçı ve ideolojilerini onların başarısı üzerine kurmuş bir kaç kişinin saldırısına uğrıyorum. Bunlara cevap verme şansım da sevgili modlarımız yüzünden elimden alınıyor.

Faşizmi, Nazizmi, Irkçılığı, Racismi anlatıyorum üstüne hala faşist hala racist oluyorum. Kabul ediyorum diyorum ben ırkçıyım olmam gerektiği için ırkçıyım ama sizin bildiğiniz kafatası ırkçılarından değilim diyorum yine banlanıyorum. :D

Chief isminde 20 yaşındaki çocuk bana milliyetçiliğin tanımını yapmaya çalışıp banlaya banlaya laçka olmuşsun diyor bu adam mod şimdi buna ne dersin ne edersin kendini diğerlerine nasıl anlatırsın.

Joewarrior ismindeki arkadaş ise demagoji'nin tanımını yapıp tam tersi örnekler vererek beni demagoji veya demogoji yapmakla suçluyor sen de buna katılıyorsun sorun var ya anlamadım . ya bizde ya bize diretilen yabancı kelimelerde...Her neyse kimseye kendimi şirin göstermek gibi bir kaygım olmadığı için kimseden bir şeyde dilenecek değilim. Benim kim olduğumu bilen biliyor...

lazzuri53

"LazigoL"
SaGu_TuRaN' Alıntı:
Lazcığım benim... bazı şeylerin açıklamasını çok önceleri yaptığım için (örneğin benim kürd dediklerimin bizim elazığ ve tunceli civarında yaşayan kendilerine kürd diyen zaza kardeşlerimizle alakası olmadığını Zazaların etnik olarak Türk olduklarını çok önceleri bilimsel olarak kanıtladığımı ve kürd dedikleriin ise arap-fars kırması fars dağlıları yani PKK adına terörist olanlar ve onlara kananlar olduğunu ) onlarla ilgili konuştuğum zaman ayrılıkçı ve ideolojilerini onların başarısı üzerine kurmuş bir kaç kişinin saldırısına uğrıyorum. Bunlara cevap verme şansım da sevgili modlarımız yüzünden elimden alınıyor.

Faşizmi, Nazizmi, Irkçılığı, Racismi anlatıyorum üstüne hala faşist hala racist oluyorum. Kabul ediyorum diyorum ben ırkçıyım olmam gerektiği için ırkçıyım ama sizin bildiğiniz kafatası ırkçılarından değilim diyorum yine banlanıyorum. :D

Chief isminde 20 yaşındaki çocuk bana milliyetçiliğin tanımını yapmaya çalışıp banlaya banlaya laçka olmuşsun diyor bu adam mod şimdi buna ne dersin ne edersin kendini diğerlerine nasıl anlatırsın.

Joewarrior ismindeki arkadaş ise demagoji'nin tanımını yapıp tam tersi örnekler vererek beni demagoji veya demogoji yapmakla suçluyor sen de buna katılıyorsun sorun var ya anlamadım . ya bizde ya bize diretilen yabancı kelimelerde...Her neyse kimseye kendimi şirin göstermek gibi bir kaygım olmadığı için kimseden bir şeyde dilenecek değilim. Benim kim olduğumu bilen biliyor...
senin bilgine ve görüşlerine saygım ve güvenim sonsuz..
ama gerçekten haklı olduun konularda bile yaptığın açıklamalarla ters köşeye yatıyorsun..
ben bunu belirtmek istedim..

S!yaĦ

Banned
SaGu_TuRan Demiş ki:
SaGu_TuRaN' Alıntı:
Forumlarda bazılarına ayrıcalık tanındığını yazdığımı iddia ettiğin o yazımı gösterirsen sevinirim göremedim ben hatırlamıyorum.
SaGu_TuRaN' Alıntı:
Alıntı:
Lazish´isimli üyeden Alıntı
kesinlikle haklı..
Arapları hiç sevmem
Sadece Peygamber zamanında yaşayan Araplara saygım vardır
ama son bir kaç asırdır paranın kokusundan dolayı değişme uğramışlar maalesef ve din kardeşlerine her türlü ihaneti yapar olmuşlar..

Alıntı:
Osiris Cemo´isimli üyeden Alıntı
En iyi arap ölü araptır.En iyisi 5 para etmez.Karaktersizlik abidesi bir millet ne beklenirki onlardan.

Alıntı:
Alien07´isimli üyeden Alıntı
Araplar TARİH boyunca hep arkamızdan vurdular... şimidede cezasını çekiyorlar.. ama yinede ALLAH yardımcıları olur inş...

Üstteki dostlarım haksız mı... çok haklılar... BEN HAKSIZMIYIM PEKİ???
Diger üyelerde ırkçılık yapıyo ben yapınca mı suç oluyo demeye getirirken ayrıcalık yapıldığını söylemiyo muydun?

SaGu_TuRaN Demiş ki:
SaGu_TuRaN' Alıntı:
İnsanların kardeşliği edebiyatıyla aslanla köpeğin kardeşçe yaşayacağını iddia eden sizin gibilerin karşı geldiği doğa kanunlarını yazmak demagoji ise Tanrı dünya'yı yaratırken demagoji'yi temel almış zannediyorum..
insanların kardeşliğiyle,("edebiyatı" tabiri biraz çirkin olmuş) aslanla köpeğin kardeşçe yaşaması farklı şeylerdir. Ha kalkıp bana doğanın diyalektiğinden bahsedesen,zaten seninle tartışmam mantıksız kalır.

SaGu_TuRaN Demiş ki:
SaGu_TuRaN' Alıntı:
O kadar güldürdün ki beni gerçekten Türkiye'de Türk'lerin azınlıkta kalacağı ile ilgili esprimi anlamayan o minnacık beyninin sağlığı için gerçekten tartışmayı uzatmak istemiyorum...
SaGu_TuRaN senin benden daha iyi bilmen lazım bunalrı.Çünkü sen iki defa imzaladın bunları:
Dark_Angel' Alıntı:
3-Tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı, nefret dolu ya da çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek; din, dil, ırk ayrımına yönelik iletiler göndermek ve materyaller
kullanmak, her türlü taciz edici yazı forum yöneticilerini ve kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek yasaktır. Kurallara uymayanlar cezalandırılacaktır.

7-Küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermek yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber
verilmeksizin silinecek ve mesajı atanlar ceza alıcaktır. Bu tür mesajlara yine aynı şekilde karşılık vermek de suç unsuru olup, kesinlikle yasaktır.
Hem ayrıca 1>0

(öneriler-şikayetler bölümüne banlanan üyelere ban gününün bittiği zaman yeniden forum kuralları sözleşmesi yapılmasını teklif edicem)

SaGu_TuRaN Demiş ki:
SaGu_TuRaN' Alıntı:
80 yaşında i kadına yapılan tecavüz sonrası kadının söylediği 17-25 yaş arasındaki esmer tenli şivesi bozuk olan bir kaç kişi tanımına göre arananların kim olduğunu anlatan tanımı yazdığım zaman ne yazıkki bir ninemize yapılan saldırı sonrası arananların temel özelliklerini yazdım hatta yazmadım dolayısıyla demagoji yapmadım bu bir...
SaGu_TuRaN' Alıntı:
kadının söylediği sözlerden bir kaçı burada yer almamış ama neyse gene tartışma çıkarmayalım...
joewarrior' Alıntı:
haberin yeraldığı bütün siteleri gezdim.farklı bişe bulamadım .
Söylediği sözleri pm atabilir misin?
sana pm atarakta sordum (banlıyken giremiyosun sanırım)ve herhangi bir cevap alamadım.Pek tabii olarakta "gerçek dışı sözler söyleyerek bir kimseyi veya grubu kazanmaya çalışmak" tabirine uyduğunu düşündüm.

SaGu_TuRaN

New member
joe bitmiş bir tartışmaya balıklama dalarak sazanlık yapan ve maydanoz kıvamında bir ek olmaya çalışarak kendi çapında hit almaya çalışan dolayısıyla demagoji yapan sensin Türkçe'den bir gram bir şey anlasaydın eğer verdiğin tanımla benim kavgamın çoooook farklı şeyler olduğunu anlardın amacını biliyorum senin cevap vererek olayların senin istediğin gibi gelişmesini sağlamayacağım Yönetime istediğin teklifi ver yalnız kapa çeneni de bizimde gözlerimiz rahatlasın biraz.

Eğer benim tarzımı düşüncelerimi beğenmiyorsan yazılarıma KİŞİSEL TARTIŞMA ÇIKARICI cevaplar vermezsin olur biter ben senin yazılarına cevap verdiğimi hatırlamıyorum kaldı ki kül olmuş bir kora üfür üfür üfleyerek yine tartışma çıkarmaya çalışıyorsun. Hafiften kes sesini çünkü ben de kesiyorum sana cevap vermeyeceğim...

HTML