Deep freeze aşan bi virüs(Bağlantıyı kesiyor.)

scream76

New member
Arkadaşlar ben internet cafelerin teknik servisiyim. geçen gün hayatımda ilk defa gördüğüm birşey geldi başıma. cafedeki bütün pc ler ip çakışması var diyip bağlantıyı kesiyor. fakat ip leri tek tek kontrol ettiğimde çakışma olmadığını ve ağ bağlantılarının çalıştığını gördüm.(ip ler sabit) sonra explerer ana sayfasının bi süre sonra kendiliğinden değiştiğini ve o sayfanın explorerdan kaldıralamadığını gördüm. işte tam o site ortaya çıktığında oluyodu çakışmalar.işin garip tarafı çakışma uyarısı sadce interneti kesiyodu ağ bağlantıları hala aktifti yani. sitenin ismini tam hatırlamıyorum ama. www.main.ak94.com gibi bir siteydi.şimdi bu siteye girdiğimde ingilizce bir sayfa çıkıyor.halbuki sitede çinceye benzer karakterler vardı. Ne olduğu belirsiz bir site yani. benim anlamadığım durum ise şu. bütün pc lerde deep freeze var iken o siteye yönlendirmeye sağlıyan virüs bir süre sonra nasıl aktif oluyodu. artı aynı virüs o bölgede bulunan 3 kafeyede bulaştı.bir kafede çözümü komple formatta buldum. diğerleri ise komple bi resetten sonra kendiliğinden düzeldi. İLeride böyle bir sorunla karşılaşıpta çözüme gidemezsem işimden olma ihtimalim var.

benim01

New member
Biosa bulaşmıştır tahminimce gerçi format atınca gitmiş demişsin ama :eek:

Buna benzer bir durumu gene bir net cafede gördüm aynı durum olmuştu ağdan bulaşmıştı hepsine :D

KIRKY

New member
aynı iş yapıyoruz senle arkadaşım.. ama dediğin olay çok şaşırtıcı biosla alakalı bi durum değil.. bi ara bizim cafede bi makinede gördüm galiba dediğin siteyi ve çizgi film karakterleriyle beraber çince bişeyler yazıyodu ve birden o sayfaya yönlenip donuyodu ve ben bu durumu formatla düzelttim ve aynı şekilde o makinede de deepfreeze vardı ve ben nasıl olduna çok şaşırmıştım..

BrAvE HeArT

New member
bir müşterim aynı sorun ile kapımı çalmıştı. Deepfreeze'li makinaya virüsün nasıl girdiği hakkında bir bilgim yok ama ram'de tutuyor diye düşünüp uzun bir süre fişten çekili beklettim ve tekrar açtım virüs gene aktif hale geldi. Daha sonra live cd üzerinden yaptığım incelemelerde HDD'nin önyükleme bölümünde (yaklaşık 8 Mb'lık silinemez bölüm) virüsü çağıran bazı dosyalar buldum.

Pc'yi normal OS üzerinden açıp Deep Freeze' yi pasif yaptım akabinde gelen restart ardıncan sistemi önce Combofix ile ardından Eset Nod32 Antivirüs ile taratıp temizlettim. CCleaner yükleyip sistem temizliği yaptım. Deepfreeze'yi aktif hale getirip restart attım. Pc açıldığında sorun çözülmüştü. yaklaşık 3 saatimi aldı. (HDD 500 Gb olup bununda %70'inin dolu olduğunu düşünürseniz antivirüs taraması da dahil iyi bir süre)

Umarım yazım bu sorun ile karşılaşan ve ekmeğini benim gibi teknikten çıkaran arkadaşlara yardımcı olur.

halit81.5

New member
aynı sorun benm kafedede başıma geldi. pclerde nod32 + deepfrezee olmasına rağman gene nasıl giriyosa giriyodu. ve cafede 30 bilgisayara format atmakla çözdüm olayı ne derseniz diyin hiç birisi işe yaramıyor. formatı attıktan sonra ağ takmadım ağ dan bulaşıyordu. allah kimsenin başına böyle bi virüs vermesin

faxcon

New member
kardes sunu soleye bilirim sana senin kurdugun ya windows yada programlar da sorun var onun için de virüs engelleyemiyor veya silemiyorsun eger ki katılımlı program yada modifiye bir windows kullanıyorsan soun yasarsın emin ol bunlardan kullanma diyebilecegim.

HTML