Dedikodu

Banu Cicek

New member
Arkadaslar size dedikodu ve ya Arapca tabiri ile giybet konusnda vaaz verecek degilim sadece bildiginiz kisa bir konuyu aciklayacak ve bir ricada bulunacagim. Cunku sitede bazen oyle yazilar goruyorum ki yuregim sizliyor.

Giybetin ne oldugunu hepiniz az cok biliyorsunuzdur... Ne kadar tehlikeli oldugunu Efendimizin tabiryle atesin odunu yakip bitirdigi gibi giybetin de insanin hayir ve hasenatini bitirdigini biliyorsunuzdur.

Iste hepimizin bildigi bu giybetin bazi türleri vardir ki, cok buyuk gunahlara bile tas cikarir.

Mesela bir ornek verelim:
Ciksan televizyonda bir kisinin hakkinda kotu konussan (giybet etsen) ve ya gazeteye bir makale yazsan ve giybet etsen alacagin günah; o tv yi seyredenler ve o gazeteyi okuyanlar adedince carpilacaktir. Yani isledigin günah ve ya girdigin kul hakki bir giybet degil insan cokluguna gore bin belki milyon bile olabilir.
Yani tek bir cümleyle inanilmaz bir günaha girmis oluyorsun.
Bu bile isin daha az tehlikeli kismi... Cunku gidersin ve giybetini ettigin kisiden ozur dilersin hakkini helal etmesini rica edersin ugrasir bir sekilde gonlunu alirsin biter.
(Gunah isledigin icin de tabii pismanlik duyup tovbe etmek gerekli...)

Neyse benim diyecegim kurtulunamaz olan giybetler hakkinda.
Giybetin en tehlikelisi ise bir topluluk hakkinda giybet etmektir. Bu tür giybetlerin donusu cok zordur, cünkü giybet edenin o toplumda herkes ile teker teker helallesmesi gerekir.
Diyelim bir insan bir yerde dese ki hackhell sitesine takilan herkes birer geri zekalidir o adamdan hepimizin alacagi olur... ve bu ortamda(internet ortaminda) o kisinin bizi bulup helallesmesi gercekten cok zor gorunuyor.
Ve daha daha da kötüsü sayet insan bir CEMAATIN, TARIKATIN VE YA SIRADAN HERHANGI BIR TOPLUMUN GIYBETINI YAPIYORSA peki durum nasil olacak?

Mesela bazi cemaatler var ki sayilari hackhell forumuna takilanlarla kiyas bile edilemez.
Iste o zaman bir tasla binlerce kus indiriyorsun…
Ve bu giybeti bir de internet gibi binlerce kisiye acik bir ortamda yapiyorsan bak o zaman aldigin belaya...
Yani binlerle binler, belki onbinler ile onbinler carpilacak ve bu insanlar diger tarafta karsina dikilecek ve senden kul hakki isteyecekler… Tam bir facia... Tam bir iflas...

Daha soylenilenlerin iftira olma ihtimali üzerinde durmadim bile ama yeterli sanirim...

Ben dini meseleler hakkinda cesitli sitelere takilan, cesitli kitaplar, cesitli makaleler, cesitli yorumlar okuyan biriyim. Bu sayede gün gecmiyor ki bir grup, bir tarikat, bir cemaat hakkinda kotu seyler duymayayim. Azi olan konusuyor ve iftira midir, giybet midir bilmeden cesitli yorumlar yapiyorlar.
Oyle durumlar var ki icler acisi. Ikisinin de cok iyi oldugunu bildigim iki tane islami topluluk birbiri hakkinda kotu konusuyor. Gel de cik isin icinden...

Neyse uzatmayayim ben elimden geldigince sevmedigim tür insanlar hakkinda bile konusulsa cenemi tutmaya calisiyorum. Size de tavsiye ederim. : )

Soz ve yazi insanin esiridir ta ki soyleyene ve ya yazana dek…

Insallah kimseyi incitmemisimdir : )

Sevgi ve Selam ile -6-

HTML