Darlandım abi, birkaçını öldürürüm...

_MaNiaC_

New member
Dink'in katil zanlısı Samast, cinayet günü Hayal'i arayarak, "Darlandım abi, sıkılıyorum. İçeriye girip birkaç gazeteci vurabilirim" diyor. Hayal ise "İşimiz Dink'le. Bekle" diyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, adeta "geliyorum" diye bas bas bağıran bir cinayetin kurbanı oldu. Trabzon'daki bombalamadan kısa süre sonra tahliye edilen ve oynadığı futbol takımının internet sitesindeki forumda "bomba transfer" olarak yüceltilen Yasin Hayal, eline silah verdiği Ogün Samast'a Dink'i öldürttü.
Dink'in yazılarını 2006'dan itibaren takibe alan Hayal, kendi deyimiyle "Türkleri aşağılayan, rencide eden açıklamalar"a karşı Dink'e bedel ödetmeye karar verdi ve suikast fikri doğdu. Hayal, bu fikrini önce Zeynel Abidin Yavuz'la paylaştı, ardından suikastta yer alacak ekip ve görev dağılımı ortaya çıktı. Tetikçi olması için ilk teklifin getirildiği Yavuz'un evli olması ve çalışmak için İzmit'e gitmesi nedeniyle yeni bir isim arandı, sonunda Samast seçildi. Suikast planından Erhan Tuncel de haberdar edildi. Son bir hafta ekip sık sık buluştu, suikast planı gözden geçirildi, atış talimleri yapıldı. İmkânsız gibi görünmesine rağmen tüm bu faaliyetleri kimse fark etmedi.

Ormanlık alanda 5-6 atışlık talim

14 Ocak 2007 Pazar: Suikast ekibinden Hayal, Samast, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu akşam saatlerinde İskender'in kırtasiye dükkânında buluştu. Hayal, kırtasiyenin arka kısmına saklanan silahı ekibe gösterdi. Ardından Hayal silahı denemek için Samast'ı Dereağzı'na götürdü. Burada Samast 5 - 6 el silah talimi yaptı. Ardından bir internet kafede Dink'in fotoğrafları kâğıda basıldı.

180 YTL, bir kutu mermi ve silah

17 Ocak 2007 Çarşamba: İskender'in dükkânında yine aynı dörtlü buluştu. Hayal daha önce İskender'e emanet bıraktığı 180 YTL'yi ve silahı, bir kutu mermiyle beraber Samast'a verdi. Hayal Samast'tan, İskender'in cep telefonunu eylemden önce ve sonra aramasını istedi. Bu sırada son kez vazgeçilebileceği ve eylemi Yavuz'un yapabileceği söylendi. Ardından Samast berbere gidip tıraş oldu, Hayal Samast'ı "Allah yolunu açık etsin. Gazan mübarek olsun" diyerek uğurladı.

'Eylemi bir gün sonraya bırak'

18 Ocak 2007 Perşembe: Samast, İskender'in cep telefonundan Hayal'i aradı. "Abi mekândayım" dedi. Hayal, "Beklemeye devam et" diyerek telefonu kapattı. Cinayete saatler kala Samast, Hayal'i 5 - 6 kez daha aradı. Son görüşmede Hayal, eylemi bir gün sonraya bırakmasını söyledi.

Önce namaz kıldı, sonra chat yaptı

19 Ocak 2007 Cuma: Samast yine arayarak mekânda olduğunu söyledi ve "Beklemeye devam et" yanıtını aldı. Bir başka aramada bu kez Samast, 'Darlandım abi, sıkılıyorum. İçeriye girip birkaç gazeteci vurabilirim' dedi. Hayal de, 'Hayır, bizim işimiz Türklüğe hakaret eden Dink'le' diyerek bekleme talimatını verdi. Samast bu arada camiye gidip namaz kıldı, bir internet kafede yaklaşık iki saat arkadaşlarıyla chat yaptı.

'5 dakika gelmese vazgeçecektim'

Ve cinayet: Agos'a dönen ve gelişmeleri sürekli Hayal'e aktaran Samast, Akbank şubesinin önünde Dink'i beklemeye başladı. O anki ruh halini Samast, polis ifadesine şöyle yansıttı:

"Bu kişiyi öldürmenin şart olmadığını, kendisine birkaç yumruk atıp kaçabileceğimi ve hatta oradan ayrılıp Yasin'e telefon açarak, kişinin tatile gitmiş olduğunu söyleyerek Trabzon'a dönmeyi düşündüm. Böyle düşünürken, Dink binadan çıkıp bankaya girdi. Onu görmeseydim, yani beş dakika daha gelmemiş olsaydı Trabzon'a dönecektim."

'Abi iş bitti, Hrant'ı vurdum'

Bu iş bitti: Samast, bankadan çıkan Dink'e arkadan yaklaşarak ateş etti. Cinayet sonrası telefona sarılarak, Hayal'e 'Abi bu iş bitti, Hrant'ı vurdum' dedi. Hayal'in 'O adam olduğundan emin misin?' sorusu üzerine, "Eminim. Şu an Bayrampaşa'dayım. Yalova'ya gidiyorum" yanıtını verdi. Hayal de "3 - 4 gün dışarı çıkma" tembihinde bulundu.

İşte zanlıların portresi

OGÜN SAMAST: Tetikçi. Poliste suç kaydı bulunan Samast 1990 İstanbul doğumlu, ev hanımı ve belediye işçisi çiftin 4 çocuğunun en küçüğü. Lise 1'de okulu terk etti, girdiği işlerden uzun zaman geçmeden ayrıldı. Çevresinde internete düşkün, haşarı, şımarık biri olarak tanınıyor, zaman zaman esrar içtiği iddia ediliyor.

YASİN HAYAL: Azmettirici. 1981 Trabzon doğumlu, lise mezunu. 1997 - 2001 arasında Nizam-ı Alem Ocakları ve Alperen Ocakları'nda çaycılık yaptı. Liseden sonra dershaneye gitti, ancak üniversiteyi kazanamadı. 2002'de Trabzon'da bir papazı keser sapıyla dövdü. Ekim 2004'te McDonald's önüne bomba koydu. 11 ay cezaevinde kaldıktan sonra inşaatlarda kalıpçılık yaptı. Pelitlispor'da 2005 - 2006 döneminde futbol oynadı. 2006'da iki aylığına MHP Pelitli belde teşkilatında çaycılık yaptı. Çocukluğundan beri Kuran sohbetlerine katılıyor, Adıyaman Menzil cemaatine yakın olduğu iddia ediliyor.

ERHAN TUNCEL: 1981 Elazığ doğumlu. "Büyük abi" olarak biliniyor. Elazığ'da liseyi bitirdi, KTÜ'de İktisat Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Hayal'i etkileyen isim olduğu belirtiliyor. McDonald's bombalamasından sonra "polis muhbiri" oldu. Hayal'in Dink'e suikast planını polise bildirdi.

ZEYNEL ABİDİN YAVUZ: 1987 Trabzon doğumlu. İlk tetikçi adayı, Hayal'in arkadaşı. Hayal "Kahraman olacaksın" diyerek Yavuz'u, Dink'i öldürmeye ikna etti.

AHMET İSKENDER: 1984 Trabzon doğumlu. Pelitli'de kırtasiye işletiyor. Cinayetin ayrıntıları o dükkânda şekillendi.
ERSİN YOLCU: 1981 Bayburt doğumlu. Hayal'in arkadaşı ve İskender'in dükkânında çalışıyor.

Milliyet

:hhuzgun

HTML