Dünyanın mutluluk haritası çıkarıldı

everestmc

New member
Dünyanın mutluluk haritası çıkarıldı

Danimarka, bir İngiliz uzmanın araştırmasında dünyanın en mutlu ülkesi seçildi.

Mutlulugu en cok saglık ve refah getiriyor

Güncelleme: 09:21 TSİ 28 Temmuz 2006 CumaLONDRA - Leicester Üniversitesinde görevli analitik sosyal psikoloji uzmanı Adrian White’ın yaptığı araştırma, dünyada en mutlu ülkenin Danimarka, en mutsuzunun da Afrika’daki Burundi olduğunu gösterdi. Mutluluk haritasında Türkiye ise 133’üncü sırayı alıyor.

Adrian White’ın 178 ülkeden edindiği verilerin yanı sıra BM ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptıkları dahil 100 küresel çalışmaya dayandırdığı araştırmasında, mutluluğu etkileyen en temel faktörlerin sağlık, refahve eğitim olduğu görüldü.

Araştırmasını “dünyanın ilk mutluluk haritası” olarak nitelendiren White, çalışması sırasında insanların daha çok içinde bulundukları durum ve çevrelerinden hoşnut olup olmadıklarını incelediğini söyledi.

White’ın araştırması, dünyada Danimarka’dan sonra en mutlu ülkelerin sırasıyla İsviçre, Avusturya, İzlanda ve Bahamalar, en mutsuz üç ülkenin Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zimbabve ve Burundi olduğunu ortaya koydu.

Irak gibi çatışmaların yaşandığı ülkelerin dahil edilmediği araştırmaya göre, ABD mutluluk sıralamasında 23., İngiltere 41., Almanya 35. ve Fransa 62. oldu.

White, dünyada küçük ülkelerin biraz daha mutlu olma eğiliminde olduğunu belirtirken, bunu, daha güçlü işbirliği hissi ve ülkenin estetik niteliklerinin olmasına bağladı.

Adrian White, araştırmada Asya’daki ülkelerin çok alt sıralarda yer alması karşısında şaşırdıklarını ifade ederek, sıralamada Çin’in 82., Japonya’nın 90. ve Hindistan’ın 125. gelmesine dikkati çekti.

Mutluluk haritasında Türkiye ise 133’üncü sırayı alıyor.

AA

yamakası

New member
ben olsam ben de seçerdim orayı milli gelir kişi başıan yıllı 15.000 euro ya kadar çıkmış gelde mutlu olma göbek bile atarım walla oturdugum yerde....

Aktuğ

Altın Üye
yaMaKaSi' Alıntı:
ben olsam ben de seçerdim orayı milli gelir kişi başıan yıllı 15.000 euro ya kadar çıkmış gelde mutlu olma göbek bile atarım walla oturdugum yerde....
walla yaw.gelde isyan etme simdi

firatay

>>>> ALESTA
Yamakasi Benim Bildiğim Kadarı İle 30.000.- Euro nun Üzerinde

yamakası

New member
firatay' Alıntı:
Yamakasi Benim Bildiğim Kadarı İle 30.000.- Euro nun Üzerinde

ben bir tv de izledim ama baya oldu ne söylesek dogrudur. abi adamlar boş durmuyor...heryerde kendilerine çeki düzen vermişler...üniversiteler den zor oldugu için çıkan kişileri düzenini değiştirip tekrar almışlar ve hepsi de üniversiteyi bitirmiş artı bu kişilerden çok da güzel faydalanmışlar... sanayi de veya ilaç sektorunde makina sanayi de kendilerini geliştirmişler... EĞİTİMİN ne kadar önemli oldugnu ve değerlendirilmesini anlamışlar... inşallah biz de onlar gibi eğitime önem verir halkı tekrar kazanırız.

HTML