Dünya devi ABD'nin geldiği nokta

ahmert

New member
Dünyanın lider ülkesi ABD, Suudi Arabistan'dan 120, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 70, Katar'dan 60 ve Kuveyt'den 40 milyar dolar yardım istedi.

Kuveyt’te yayınlanan El Siyasa gazetesi, ABD’nin Körfez ülkelerinden 300 milyar dolarlık yardım istediğini yazdı.

Amerikan yönetimi Suudi Arabistan’dan 120 milyar, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 70, Katar’dan 60 ve Kuveyt’ten de 40 milyar dolar istedi. Amerikan yönetimi eylül ayından itibaren, ABD başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizden kurtulmak ve durgunluğa düşmemek için Körfez ülkelerinin kapısını çaldı. ABD, Körfez’den alınacak paraları otomotiv, bankalar ve küresel krizden etkilenen diğer sektörlere aktaracak.

Habere göre, Amerikan yönetimi Suudi Arabistan’dan 120 milyar, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 70, Katar’dan 60 ve Kuveyt’ten de 40 milyar dolar istedi. Habere göre, Amerikan yönetimi eylül ayından itibaren, ABD başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizden kurtulmak ve durgunluğa düşmemek için Körfez ülkelerinin kapısını çaldı.

Gazete, Körfez’den alınacak paraların otomotiv, bankalar ve küresel krizden etkilenen diğer sektörlere aktarılacağını da öne sürdü. Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyesi dört ülke günlük 14 milyon varil petrol üretiyor ve dünya ihtiyacının da yaklaşık altıda birini karşılıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da bu ay başında Körfez ülkelerine yaptığı ziyarette, Uluslararası Para Fonu (IMF) için yardım istemişti. Miliband, 250 milyar dolarlık kaynağı bulunan IMF’nin dünyada krizle yüz yüze kalan ülkelerin yardımına koşacağını, ancak bu paranın ülkeleri krizden çıkarmaya yetmeyeceğini öne sürmüştü.

Uzmanlara göre, petrol fiyatlarının 50 doların altına düşmesinin başta Körfez ülkeleri olmak üzere petrol ihraç eden ülkelerde panik meydana getirebileceğini, tüm ülkelerin bütçelerini en az 50 doları baz alarak yaptığını ifade ediyor.

Dünyanın en büyük petrol ihraç eden ülkesi Suudi Arabistan, yıllarca bütçesini denkleştirmekle uğraşmış, ancak son iki yılda petrol fiyatlarında görülen iyileşmelerle düzlüğe çıkabilmişti.

Kaynak

VolkaN

Altın Üye
yazına kaynak linki eklermisin kuralları okumadan konu acıyorsun

HTML