Düşman Çatlatan Birlik Mesajı

ghost031

New member
Düşman Çatlatan Birlik Mesajı
Başbakan Erdoğan, 'Evet' oylarını küçümseyen muhalefetin aksine 12 Eylül'deki birlik beraberlik mesajlarını bir adım ileriye taşıdı.
Pazar günü Ankara'da güvenlik zirvesi, İstanbul'da da yeğeninin düğününe katılan Başbakan Erdoğan, 5 gün aradan sonra ilk kez Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda kamuoyunun karşısına çıktı. AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Erdoğan, referandum sonrası verdiği uzlaşma mesajlarını sürdürdü. 12 Eylül'deki halk oylamasında Zonguldak'ın yüzde 50.05 ile 'Evet', yüzde 49.95 ile de 'Hayır' dediğini, aynı şekilde Artvin'in yüzde 50.2 ile 'Hayır', yüzde 49.8 ile 'Evet' dediğini hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

RENK KÖRLÜĞÜ

"Akdeniz Bölgesi yüzde 51 'Hayır', yüzde 49 'Evet' derken, Marmara Bölgesi yüzde 53 'Evet' yüzde 47 'Hayır' demiştir. Zonguldak'a, Artvin'e, onlarla birilikte, 81 vilayetimize Akdeniz ya da Marmara Bölgemize, onlarla birlikte 7 coğrafi bölgeye bir renk izafe etmek, onları 'Evetçi' veya 'Hayırcı' diye ayırmak, olsa olsa bir demokratik renk körlüğünün emaresi olur. Asıl bölücülük, halkın demokratik iradesini kategorilere ayırmak, suni ayrışmalar icat etmektir."

DEMOKRATİK OLGUNLUK

"Evet diyenler ne kadar demokrasi özlemi içinde ise ben inanıyorum ki 'Hayır' diyenler o kadar demokrasi özlemi içindedir. Yüzde 58 Türkiye sevdası ile Türkiye aşkı ile 'Evet' derken, yüzde 42 de Türkiye aşkı ile sevdası ile 'Hayır' demiştir. 'Evet' diyenler bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü, bağımsızlığını ne kadar önemsiyorsa, 'Hayır' diyenler o kadar önemsemektedir. Bu dağılımlar, Türkiye'nin renklere bölündüğünü değil, tam tersine Türkiye'nin demokratik olgunluğuna eriştiğini göstermesi bakımından anlamlıdır."

Yazının Tamamı

HTML