Cumhuriyet tarihi milletle savaşın tarihi!

caharkale

New member
Cumhuriyet tarihi milletle savaşın tarihi!

- Lütfü Bey; geçtiğimiz hafta ortasında 85. yıldönümü kutlanan Cumhuriyet rejimimizin tarihi boyunca askeri darbeler, muhtıralar, siyasi partilerin ve Meclis'in kapatılması birbirini izledi. Cumhuriyet'i bir de bu yönüyle değerlendirir misiniz?

- 85 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca bu kadar darbe oluyorsa, hükümetlere bu kadar muhtıra veriliyorsa, Meclis ve siyasi partiler kapatılıyorsa, hatta bakanlar ile başbakanlar bile asılıyorsa bu neyi gösterir? Kendisini Cumhuriyet rejiminin bekçisi olarak gören ordunun ve özellikle de orduyu yöneten Genelkurmay'ın kendi milletiyle savaş halinde olduğunu gösterir!
Başka bir deyişle, orduyu yöneten Genelkurmay'ın milli iradeyle savaş halinde olduğunu gösterir!
Öyle ya, asılan başbakanı da, bakanları da millet seçip işbaşına getirdi. Askeri darbeyle, muhtırayla düşürülen hükümetleri de millet seçip işbaşına getirdi. Kapatılan Meclis’ler milletin iradesiyle, milletin oyuyla meydana geldi. Kapatılan siyasi partiler ise milletin temsilcileri. 85 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar askeri darbe yapmak, askeri darbeyle bu kadar hükümet yıkmak, bu kadar siyasi parti ile Meclis'i kapatmak milletle, milli iradeyle savaş halinde olmak demektir. Bu da demektir ki, 85 yıllık Cumhuriyet tarihimiz bir bakıma milletle savaşın tarihidir!

Şahsen ben 85 yıllık Cumhuriyet tarihimizin en başta emperyalizmle savaşın tarihi olmasını isterdim. 85 yıllık Cumhuriyet'imizin Mustafa Kemal'in "Bağımsızlık benim karakterimdir" sözüne uygun davranmasını isterdim. Ancak ilk 15 yılı hariç, Cumhuriyet tarihimizin emperyalizmle savaşın tarihi olduğu söylenebilir mi? Bilhassa son 60 yılda Mustafa Kemal’in “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözüne uygun davranıldığı söylenebilir mi ?
Yine ben ordumuzu yöneten Genelkurmay'ın milli iradeye vurduğu darbelerle milletimizi korkutmasını değil, emperyalistleri korkutmasını isterdim. Ne yazık ki ordumuzu yöneten Genelkurmay milleti korkutuyor, ama emperyalistleri korkutamıyor! Emperyalistleri korkutsa, emperyalist ABD'nin askerleri Türk subaylarının başına çuval geçirebilir miydi? Dünyanın gözü önünde ulusal onurumuzu paspas gibi çiğneyebilir miydi?

Bütün bunlar olurken Genelkurmay niye ABD'ye karşı hiçbir tepki gösteremedi? Niye ABD’nin karşısında adeta sindi? Yoksa her Cumhuriyet Bayramı'nda millete gösterilen savaş uçaklarımız, helikopterlerimiz, tanklarımız, toplarımız emperyalistleri korkutmak için değil, milleti korkutmak için mi satın alınıyor? Milletin parasıyla satın alınan birbirinden pahalı bu savaş araçları, her Cumhuriyet Bayramı'nda milleti korkutmak için mi ortalığa çıkartılıyor?
DÜNYADA TÜRKİYE’DEN ZENGİNİ YOK!

kaynak

HTML