crack kullanmak kul hakkına girer mi

omfarka

New member
merhaba arkadaşlar bu siteye üye olduğumuz için çoğumuz crack kullanıyor ben merak ediyorum acaba crack kullanmak kul hakkına girer mi

çünkü ben programlamaya yeni başladım ve 200 satırlık bir hesap makinesi programı yazana kadar göbeğim çatladı

ki günümüzde satır sayısı yüzbinleri bulan programlar var

adamlar koruma olsun diye birkaç satır kod yazıyor ve birkaç hacker da bunları tam sürüm yapacak kodlardan oluşan programcıklar üretiyorlar

kötü niyetle açmak istemedim bu konuyu sadece merak ediyorum o kadar

izninizle...

feelaman1

New member
keyfine bak dostum... o günaha gelene kadar neler war... bugün kandil.. otur bi namaz kıl ALLAH affeder...

crnky

New member
Şimdi crack ne demek bilmiyorum(e o zaman ne cevap veriyorsun diyebilirsin tabii, serbest. :) ) :melek ama şöyle bir kaç kelam etsem zararım dokunmaz sanırım.

Şimdi anladığım kadarıyla, normalde fikir hakkı başkasına ait bir şeyi kullanıyorsun. Ve hak sahibinin bunda rızası yok. Eğer böyleyse zaten yazış şeklimden cevap belli. Kul hakkı oluyor...
Fakat ben tam konuyu anlamadım. Bilen biri de açıklasın tabii. Ben crack nasıl oluyor onu sorsam?? :D
---------------
feelaman1 arkadaşım mantıklı olalım. O günaha gelene kadar neler var demişsin. Kul hakkından bahsediyoruz. Hani şu şehit olsan da affedilmeyen günahlardan. Hani hak sahibiyle helalleşmeden halledilemeyen günahlardan...

.:CHECHEN

Banned
Öncelikle Selamunaleyküm=)
Yine bu platformda yazmak çok güzel.(Valla Az kaldı)

ardından konuya değinmek istiyorum basit anlatımdan.
Bir programcı program yazıyor ve deneme amaçlı bunu piyasaya sürüyor ardından PC Korsanı dediğimiz bazı şahıslar ise Demo(deneme sürüm) olan bu programlara bir çeşit yama yaparak tam sürüm haline getiriliyor.

Bu durumda Kul hakkı şu şekilde sayılabilir;
-programcı programı demo olarak piyasaya sürülüyor(kırılacağını bile bile).Eğer programı demo değilde Tam sürüm halinde yayınlasa ve bir başkasıda bunu alıp internette yayınlasa bu kul hakkına girer
Fakat demo programların kul hakkına girilemeyeceği programcının kırılmasına rağmen o programdan para kazandığı yönündedir.Photoshop denilen dünyaca ünlü Grafik tasarım programıda her sürümünde demo olarak piyasaya verilir.Çünkü programın simgesi bile reklam konumundadır ve kırılsada kırılmasada(yama yapılsada yapılmasada) kişi bu program üzerinden parasını rahat bir şekilde alıyor.Bunun bir çaresi olmasaydı koskoca Adobe şirketi Photoshop denilen programı bu şekilde yayınlamazdı.

Cracki kaçak olarakda değerlendirebiliriz fakat ücretsiz olan kaçaklardan.Vergisi olmayan taksidi olmayan kaçaklardan.Misal;

-Komşunuzdan adsl kablosu çekmek gibi(buda bir nevi cracktir).Çünkü internet için çektiğiniz kablo ve para vermeye kıyamadığınız modemin vergisi buna dahildir.
-internetten indirdiğiniz ücretsiz winamp,msn messenger,yahoo messenger,w.media player gibi..Kullandığınız Windows gibi.

Bugün bir windows paketi 400 milyon civarı birşey.Bende crackli program kullanıyorum ve benim kullanmam doğru olduğunu göstermez.Fakat tr milyonlarca internet kullanıcısı ve bir pc de olması gereken en aşşağı 10 standart programla geriye kalan seçenekler;
ya pc kullanmamak,ya çok çok zengin olup her birine para vermek gibi....

karşı tarafı zarara sokmuyor bir hassa reklamını yapmışta oluyorsun programı kullandığın zaman.Müzik dinlediğin winamp chat yaptığın msn messenger programı bir zamanlar tasarımcısından başka kimse bilmiyordu bu programları.fakat önce demo sürüm ve cracklerle artık bunlar tartışmasız en çok kullanılan programlar sepetinde..

crackler engellenemeyecek şeyler değil..fakat program sahibi crack olmasından memnun çünkü programı tanıtılıyor.Lisanslı ürün kullanmak kuruluşlarda şart bu nedenle şirket yada holding sahibi almak zorunda kalıyor bu şekilde ise programcı köşeyi dönüyor.

Önce kendimizi sorgulamamız lazım.Şuanda internet üzeri foruma yazı yazdığımız bilgisayarımızın işletim sistemide kaçak=)))

Keşke zengin olsakta lisanslı alsak..Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin=))

Selametle..geçmiş kandiliniz mübarek olsun.

sprize

New member
Doğru.Mesela benim bir program için milyarlar sayacak kadar maddi durumum yok :) . Keşke paramız olsa da alsak.Yani paramız olsa ben orjinalini alırım ama olmadığı için crack kullanıyorum .. Bu yanlış birşey değil sanırım ..

NuruLikA

New member
Bismihi Subhanehu

Azizim genelde programları ve oyunları gayri müslimler çıkarıyor (örnek Adobe ,Ubisoft vs) onlar gayri müslim olsalar dahi emek sarfetmişlerdir.ve istemediği muddetçe kimse onları ücretsiz dağıtmalarına zorlayamaz.o onların istemesine kalmış işte o yuzden o emeğe karşılık olarak bizim yasal olmayan yollardan kullanmamız helal olmaz

Hz İbni Abidin Reddül Muhtar eserinde demiştir ki:

"Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Gönlü alınmazsa ahirette affı çok güçtür. Kâfirin hakkından kurtulmak, Müslümanın hakkından kurtulmaktan daha zordur. Gayrimüslimlerin mallarına, canlarına saldırmak caiz olmadığı gibi kadınlarına, kızlarına saldırmak da caiz değil, haramdır."

Hz Abdulgani NablusiHazretleri hadika adlı eserinde demiştir ki:

"Kâfirlerden de gasp, hırsızlık gibi gayri meşru yol ile alınan şey, mülk-i habistir, kullanılması haramdır, sahibi bulunmazsa, fakirlere sadaka olarak vermek lazımdır. Hayvan hakkı, insan hakkından, kâfirin hakkı da, hayvan hakkından daha büyük günahtır. Başkasının malını ondan izinsiz alıp, kullanıp, zarar yapmadan yerine bırakmak da haramdır"

Abdurrahman bin Muhammed Mecmau’l-Enhur fi Şerhi Mülteka’l-Ebhur adlı eserinde:

"Kâfirleri incitmek, kalblerini kırmak haram olduğu gibi, hile yapmak, mallarına zarar vermek de haramdır."

demiştir.

Ve hadisi şeriflerin kul hakkı hakındaki beyanları ise:

Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, amel defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine verilir. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.(İmamı Müslim Nakletmiştir)

Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, sevapları olmazsa, hak sahibinin günahları buna yüklenir. (İmamı Buhari nakletmiştir)

Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer. Nesai

Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur. Ebu Nuaym

yinede;
Allahu A'lem

yalınayak

New member
DÜdÜÜÜt

okuduk kitabından dinledik hitabından

kimimiz uyup kimimiz duyup geçiyoruz

bilenlerle bilmeyenler bir olmaz babından

kimimiz girip kimimiz görüp geçiyoruz

Yarabbii sorma sakın dünyayı şu kulundan

döndü de geçiverdi gözünden kulağından

etinden sütünden kabağından balığından

yamyam gibi yedik de geğirip geçiyoruz...

HTML