Colin Macrea Rally 3 | Full | HF

Siffredii

New member

Platform:
PC
Tür:
Yarış
Multiplayer:
Var
Yayıncı:
Codemasters
Yapımcı:
Codemasters
Çıkış Tarihi:
2003 Haziran

Bir zamanlar uykusuz geçen gecelerin tek sebebi CMR idi, Colin McRae Rally yani. Ben tembellikten yazı boyunca CMR diyeceğim, aklınızda bulunsun. Senelerdir araba yarışı oyunlarını elimden geldiğince suyunu çıkartarak oynamaya çalışırım. Hal böyle olunca, bu konuda da çok bilgim var diyebilirim. Önceleri, grafik denen şey pek popüler olmadan, hatta genel kaliteyi belirlemediği zamanlarda, oyunlar gerçekçiliğe ve eğlenceye önem verirlerdi. Gerçek dışı olsalar bile, bir tarafları mutlaka eğlenceli olurdu ve kendilerini sadece o yönleriyle sevdirmeyi becerebilirlerdi. Son günlerde, dev gibi sistemler revaçta olduğundan, artık gerçekçiliğe ve eğlenceye pek önem verilmiyor. Oyun firmaları, en iyi görünen ve en teknolojik oyunu yapma çabasında. Oyuncuları düşünmeden, sadece yetenek gösterisi yapmaktan öteye gidemiyorlar. Rallisport Challenge, süper grafikli ama bana göre gerçekçilik bakımından yeterli bir oyun değildi mesela. Ralli oyunları arasında, sadece CMR serisi hem görselliğe hem de gerçekçiliğe önem vermiştir.

İlk CMR, bu konuda çok başarılı olmasa bile, ardından gelecekler konusunda bir fikir veriyordu bizlere. O zaman için çok başarılı bir oyundu. CMR 2.0 ise, başlı başına bir klasik olmayı başardı. Uykusuz geceler geçirmeme sebep oldu. Değişik modları, gerçekçi efektler ve grafikleri ve fizikleri ile oyuncuları bilgisayar başına çiviliyordu. Şimdi sıra CMR 3'te, bakalım bu nasıl olmuş...

Her zaman söylerim, lisanslı yarış oyunlarında asla pistler ve arabalar değişmez. Yani gerçek hayatta yeni birileri katılmadıkça ve yeni pistler eklenmedikçe, oyunda da pek bir değişiklik olmaz. CMR 3'te öyle süper bir değişiklik ile gelmiyor konseptinde. Yine ralli, ama çok şey değişmiş (Ortada biryerlerde karar kılmam lazım ehe).

Oyun toplam 3 CD ile geliyor modaya uyarak. Hepsini komple yüklüyorsunuz ve bir daha disklerle işiniz olmuyor. Oyuna girdiğiniz zaman, hızlı bir intro bekliyorsunuz ama yavaş bir müzik ile değişik bir video görüntü sizi bekliyor. Ardından da devam etmenizi söylüyor tuşa basarak. Bence çok yavan olmuş oyunun girişi. Menü, eskisine benziyor. Video görüntülerle (intronun aynısı) beslenmiş bir menü. Sağa/sola kaydırılarak seçim yapılıyor. Şampiyona, tekli oyunlar ve ayarlar seçenekleri var.

İlk önce ayarlara girerek bilgisayarınıza ve keyfinize göre herşeyi kişiselleştirin. Oyun çok iyi bir sistem istemiyor aslında. DirectX 8 destekli orta halli bir ekran kartınız olması, oyunu rahatlıkla götürüyor. Z-Buffer'ı artırmamanız koşuluyla tabi, yoksa oyun yerlerde sürünebilir. Özellikle MX (DX7) kartlarda. Herşeyi ayarladıktan sonra oyuna girmeye hazırız. Ama kontrolleri ayarlarken değişik birşeyi farketmiş olmalısınız. Oyunda sadece yön tuşları ve vites kullanılıyor. Bir de kamera değiştirme. Başka birşey ayarlayamıyorsunuz ve ben nedense diğer arkaya bakma gibi tuşları bulamadım. Aslında fazla aramadım diyeceğim ama rezil oldum bir kere

Herneyse, oyunumuza başlayalım biz. Tekli oyun seçeneğinde, istediğiniz arabayı seçerek hemen yarışa girebiliyorsunuz. Pistlerin hepsi görünür ama açık değil. Arabaların da hepsi kullanılabilir değil. Şampiyona modunda ilerledikçe, yeni araçlar, pistler ve aksesuarlar kazanıyorsunuz. Aksesuarlar, değişik tekerlekler falan gibi şeyler. Ayrıca pistlerin değişik varyasyonları da ileride size verilecek ödüllerden.
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part01.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part02.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part03.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part04.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part05.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part06.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part07.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part08.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part09.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part10.rar
Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: Colin.McRae.Rally.3.part11.rar

HTML