CHP'den Öcalan raporuna jet yalanlama

U+Ur Hand

New member
CHP'nin Öcalan'a Affı da İçeren Bir Rapor Hazırladığı Haberine Jet Yalanlama Geldi.

CHP Genel Sekreter Yardımcıları Algan Hacaloğlu ve Mesut Değer, bugün bazı gazetelerde yer alan 'Açılım ile ilgili olarak yeni bir rapor hazırlandı ve Genel Başkan Deniz Baykal'a sunuldu' haberleriyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Hacaloğlu ve Değer açıklamada, "Bugün bir kısım basında yer alan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a veya MYK üyelerine verilmiş bir rapor yoktur. Basında yer alan 34 sayfalık raporu da hazırlamadık." dedi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer'in yazılı açıklaması şöyle: "Bugün bir kısın basında yer alan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a veya MYK üyelerine verilmiş bir raporum yoktur. Basında yer alan 34 sayfalık raporu da hazırlamadım. Yine basında yer alan; 'Silahlı tarafların geri çekilmesi, Öcalan'ın genel affa dahil edilmesi, eğitim, operasyonların derhal sonlandırılması' şeklindeki politikalar kesinlikle partimizin politikaları değildir. Bu politikaları desteklemiyor ve kabul etmiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri ile ilgili tarım, hayvancılık, ekonomi ve siyasal gelişmeleri kısaca A'dan Z'ye her konuda inceleme yaptığım veya bu konularla ilgili düşüncelerimi içeren raporlar yazdığım doğrudur. Ama yukarıda belirtilen konular hiçbir raporumda yer almamış görüşlerdir. Böyle bir görüşüm de olamaz. Bu nedenle basında yer alan haberler gerçek dışıdır."

İDDİALARA YALANLAMA
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'nun yaptığı açıklamada ise şunlar yer aldı: ''Hükümetin farklı isimlerle tanımladığı 'açılım' konusunda, 'demokratik açılım' veya 'Kürt sorunu' veya 'güneydoğu sorunu' veya diğer adlar altında, CHP yönetiminin, yeni bir rapor hazırlattığı iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Başta 1989 tarihinde hazırlanmış olan SHP'nin 'Doğu ve Güneydoğu Sorununa Bakışı ve Çözüm Önerileri Raporu' olmak üzere, bu raporu temel alan ve parti yönetimlerimizin bilgisi içinde hazırlanmış olan bu konudaki tüm raporlar kamuoyunun bilgisi içindedir, halen tümü partimizin web sitesinde yer almaktadır. Partimizin bu konudaki görüşleri 2008 tarihli Parti Programı'mızda yer almakta olup, Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın bu konu ile ilgili medyada yapmakta olduğu kapsamlı değerlendirmelerle şekillenmektedir. Parti yönetimimiz bu konuda hiçbir kişiye yeni bir çalışma yapılması için görev vermemiştir. Bu konuda, 2008 Parti Programı belgesinde yer alan politikalar dışında parti yönetim kademelerine (MYK veya Parti Meclisi'ne) hiçbir rapor sunulmamış, hiçbir rapor üzerinde görüşme yapılmamıştır. Basında yer alan 'CHP Kürt Raporu 2009' adıyla 34 sayfalık bir raporda, Öcalan ismi verilmeden genel bir af ilan edilmesi, anadil eğitimi ile propagandasının yapılması istendi. Rapor geçtiğimiz Merkez Yürütme Kurulu(MYK) toplantısında MYK üyelerinin önüne geldi. Alınan bilgiye göre bazı MYK üyelerinin raporu beğenirken, diğer bazı üyelerin bu rapora tepki gösterdikleri öğrenildi.' ifadesi tamamen gerçek dışıdır. Ben, Algan Hacaloğlu olarak, parti programında yer alan ilke ve politikaları özetlemek dışında bu konuda son sekiz yıldır hiçbir çalışma yapmadım, hiçbir çalışma grubunda yer almadım. Sözü edilen raporu hiç görmedim.''

Kaynak

TuğяuL

Banned
CHP zaten hep böyledir tepki görünce hemen çark eder

herkes de biliyor ki defalarca bu konuda rapor hazırlattı

ama sorsan yalan diyoarlar

çünkü ozaman hazırlattığı raporların şunaki milliyetci tutumlarıyla alaksı yoktu

HTML