CHP, Cem Uzan'ı aratmıyor

|reina|

New member
CHP, Cem Uzan'ı aratmıyor
İşte CHP Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Oyan'ın halka vaatleri:

- Mazottan alınan yüzde 60'lık Özel Tüketim Vergisi'ni tamamen kaldıracağız. Elektrikte yüzde 10 olan KDV'yi yüzde 1'e indireceğiz. Asgari ücretin yarısını vergi dışı bırakacağız. Diğer ücretlerden alınan vergilerde ciddi indirime gideceğiz. AKP'nin tarıma verdiği 5 katrilyonluk desteği 2 katına çıkaracağız. Yılda sadece bölgesel kalkınmaya 8-9 trilyon lira teşvik vereceğiz. Ulusal gelirin yüzde ikisini, yani 10 trilyon liradan fazla bir parayı yardım paketi olarak yoksullara dağıtacağız. Tütün, pamuk, şekerpancarı gibi stratejik ürünlerde ciddi bir destekleme politikası uygulayacağız. IMF'nin dayatmasıyla yüzde 6.5 olarak uygulanan faiz dışı fazlada oranı yarı yarıya indireceğiz. Halk bir yıl içinde rahatlamayı somut olarak hissedecek, beş yıl sonra da açız diyen kimse kalmayacak.

- IMF bunları kabul eder mi?

- Zaten onun programını daha fazla sürdürmenin imkânı yok. Kendi programımızı uygulayacağız.

- Ya kaynak sorunu?

- 2007 bütçesinde faize ayrılan para 53 katrilyon. Faizlerde bir miktarlık indirim bile büyük bir kaynak demektir".

Kaynak: Milliyet'ten Melih Aşık'ın Oğuz Oyan ile görüşmesinden...

MAJESTE

Kadim Dost
Bunları Yapar Baykal Baba :D Hahha bu adam ne zaman emekli olacak Ama komedyenliği iyi yapıyor harika komedyen olur Baykal dan Bayılıyorum bu adama :D

araghorn-g

Pentaxian
seçimlerden önce bütün partiler böyle açıklamalarda bulunur. bence yukarıda verilen vaatler gerçekten yapılması gereken işler. CHP yapılması gerekenleri listesine almış bu çok güzel, uygulayıp uygulayamayacağını ise seçim sonuçları gösterir.

Yukarıdaki vaatlerin hepsi yapılabilecek şeyler, sadece IMF'ye karşı saygınlığımızı ve kişiliğimizi ortaya koyalım yeter.

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
IMF bunlara izin verecek mi? diyen zihniyet

aklı başında olan bir ülkenin IMF ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerekir
IMF Türk milletiyle alakalı olmadığına göre Türkiye nin içişlerine karışma hakkı yoktur

sonuç: millet olarak üzerimizden bu "dışa bağımlılık" ve bu "eziklik" duygusunu atmamız lazım!!

cato_83

New member
Belimizi büken zaten imf benim iktisat hocam da derste bela okuyodu imf ye imf siz kalkınırız belki ama araghorn-g arkadaşımın dediğine katlıyorum her secimde yapamıyacakları şeyleride vaat ediyolar .

innuendo

HANZALA
Moderatör
Bütün partiler böyle yapıyor.
Söylediklerinin yarısını yapsalar büyük işler gerçekleşir

K£ĿWΪNAТǾЯ

New member
Güzel vaatler umarım sadece chp değil diğer partilerde uygular, yalnız düşünmeden edemiyorum, bu vergi kayıplarını yada vergi açıklarını nasıl karşılayacaklar. Bir vergiyi kaldırarak diğer taraftan başka bir vergi yada zam olmayacağının garantisi varmı. Her parti imf yi defedeceğiz vaadinde bulunuyor, bunların en başında erbakan vardı ama o bile imf yi defedemedi. Demekki herşey dışarıdan bakıldığı gibi değil, iktidara gelen parti işin aslını görünce çark ediyor. Dilerim hiç bir parti tutamayacağı sözler vermez. Dilerim refah partisi gibi parayı cebe değil (bosna için toplanan para), gerçekten yoksullara dağıtırlar.

yehovan

Banned
Bahsedilen şeyler zaten bu Milletin refahı için yapılması gerekenler bir nevi zorunluluk. Kim iktidar olursa olsun artık Devletin Millet için olduğunu gösterecek davranışlar bekliyoruz hasretle

alexxxx

New member
cem uzanı aratmaz değil cem uzandan bile baskın çıkmış bence. bunlar hamileliği kaç aya indireceklermiş merak ediyorum. vaatte bulunun ama bu kadar saçmalamayın artık, o kadar kolay mı herşey

azazil_07

New member
arkadaşlar, rahmetli ecevit her iktidara gelmeden önce, kontrgerilla yı ifşa edeceğiz, yok edeceğiz gibi vaatlerde bulunurdu. fakat her geldiğinde bir parçasını yok etse idi, şimdi zerresi kalmazdı iktidar olduğu süreler gözönüne alınırsa. erbakan imf i defedecekti, devlet bahçeli de terörü kazıyacaktı, biri imf uşağı olmuştu biri de teröristbaşının imralı tatil köyüne süresiz gönderilmesini imzaladı diğer yandaşlarıyla beraber..
son hükumetin, ilk iktidara geldiği zamanları hatırlarsanız, bir kırmızı kitap meselesi ortalığı karıştırmıştı. bu kırmızı kitabın, türkiye nin iç ve dış siyasetine yön verdiği şeklinde, açıklamalar almış başını gitmişti. işte, bütün mesele o kitaptan kaynaklanıyor bence. yani iktidara gelen insanların elini ayağını bağlayan birşeyler var.. aksi bir durum olsa, neden insanlar iktidara gelince vaatlerini yapmasınlar? ya da en azından bir kısmını gerçekleştirebilirlerdi. bunu bile yapamadı çoğu..
bu benim fikrimdir, affola...

osiris_cemo

New member
Güzel vaatler çok duyduk :D Umarım yapabilirler ama bu şartlar altında zor gözüküyor.

sercannn

New member
Büyük ihtimal bunların bir çoğu gerçekleşmeyecektir... Sevgili siyasetçilerimizin huyları kurusun çook severler seçim zamanı atıp tutmayı...

Ama yinede kaynaklarını açıklamalarını beklemek gerekir. Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin Cem Uzan'ın yakın bir zamanda vaatleri için gereken kaynakları açıklayacağını söyledi.
İlköğretim kitaplarının ücretsiz dağıtılmasını daha önce söyleselerdi(Ki Cem Uzan zamanında vaat etmiş sanırım) bende inanmazdım.

Sonuçta yapılamayacak şeyler değil. Gelir dağılımının adaleti açısından olumludur ama sonuçta devletin gelirleri de belli... Yeni bir vergi koymadan bu mümkün değil gibi...
Vergi sistemi de çok adaletli değil.

Her şeye rağmen kaynak paketini de bekleyeceğim. (Cem Uzan'ın da CHP'nin de diğerlerininde)

GhOsT

Tuning Moderatör
PartiLerin atmaLarı NormaL Bence aMa Ufak atmıyorLar ;):..

snrylmz03

New member
vaatler kulağa hos geliyor ama bana göre chp zaten bal yapmayan arı gibi sahip olduğu büyük potansiyele rağmen ne uzuyor nede kısalıyor

HTML