Cengiz Çandar - Super bir yazi

qxqx

New member
Süperlig henüz bitmedi. Galatasaray‚ henüz matematik olarak şampiyon değil. Ama‚ Fenerbahçeliler için lig bu hafta bitti. Bir mucize gerçekleşse‚ yani Galatasaray‚ Oftaşa yenilse‚ Fenerbahçe Trabzonsporu yense ve şampiyon olsa bile‚ -ki‚ böyle olacağına inanan galiba hiçbir Fenerbahçeli yok- bu‚ Fenerbahçelileri kesmez.

Yani‚ Fenerbahçeliler‚ iki yıl önceki Denizlispor-Fenerbahçe maçının sonrasında Galatasaraylıların yaşadığı sevinci yaşamazlar. Yaşamayacaklar. Fenerbahçeliler‚ buruk duygularla‚ Fenerbahçeyi bu sezonun ikincisi kabul ettiler. Bir dahaki hafta artık onların umurlarına değil.

Fenerbahçeliler‚ Galatasaraylılardan farklılar. Onlar‚ Fenerbahçeden 4 yedikten iki hafta sonra hiç hesapta olmadan‚ Fenerbahçenin şampiyonluğu adeta Ben almayayım demesiyle ulaştıkları sonuçtan sevinç sarhoşluğuna kapılmışlardı.
Fenerbahçeliler ise‚ Galatasaraya 1-0 yenildikten iki hafta sonra‚ Galatasaray şayet yol kazası yaparsa kazanacakları şampiyonluktan memnun kalmazlar.
Bu fark‚ her iki takım arasındaki gelecek vizyonu ile ilgilidir. Fenerbahçe‚ geleceğe yönelik büyük iddialar taşıyor; büyük vizyona sahip. Gözleri gelecekte. Gelecek‚ Avrupa Şampiyonlar Liginde bu yıl geldiği yere yine gelmek; onun daha ötesine çıkmak demek.

Galatasaray ise geçmişte yaşıyor. Ve‚ bugünü yaşıyor. Bugünü de Süperligde yaşıyor. Avrupaya bakar hali yok. Bakacak hali de yok. Bu yıl‚ Şampiyonlar Liginin yanında ikinci sınıf bir turnuva olan UEFA Kupasında en derme çatma gruplardan birinde‚ başkalarının yardımı ile gruptan çıktılar. Leverkusenden 5 yiyerek elendiler.

Şampiyonlar Liginde sadece Fenerbahçeye yenilen ve güç bela çeyrek finalden yarı finale yükselen Chelsea‚ şu anda finalist. Fenerbahçe için‚ şimdi anlıyoruz ki‚ Türkiye Süperligi geçen ay Londrada Chelseaye yenildiğimiz maçta bitmişti. Süperlige geri dönemedik.

Dönebilseydik‚ ne Ankaraspora iki puan bırakırdık‚ ne de Galatasaraya Ali Sami Yende yenilirdik. Zaten‚ bu sezon‚ her önemli Şampiyonlar Ligi maçından sonra‚ Süperligde kendi düzeyimizin altındaki takımlara takıldık. Buna‚ Ali Sami Yendeki Galatasaray da dahil.

Ankaraspor maçının 90+5te yenilen gol ile 2-2 sona ermesinin Fenerbahçeyi şampiyonluğa daha fazla yaklaştırdığını‚ takımın bileneceğini ve Galatasarayı aşarak son maça puan farkıyla önde Trabzona gideceğini yazmıştım. Göstergeler öyle diyordu. Zico‚ iki yıldır hiç derbi kaybetmemişti. Galatasaray bizi ligde üç buçuk yıldır yenemiyordu. Son haftalara da teknik direktörsüz‚ oyuncuların birbirine verdiği gazla girmişti. Normali‚ benim yazdıklarımın gerçekleşmesiydi.
Ama‚ öyle olmadı.

Olmayınca da‚ Fenerbahçe karşısında bunca yılın ezikliğini taşıyan‚ yarın düşünceleri olmayan‚ kulüplerinin içinde bulunduğu durum ve yapısı nedeniyle de olamayan Galatasaraylılar ağzı torba gibi açıldı. Bana gönderdikleri elektronik postalarda kimisi çok kez yaptıkları gibi ağza alınmayacak küfürlerle saldırıyorlar‚ kimisi de şiştin mi kabilinden beni tiye alıyorlar.

Eh‚ Fenerbahçe‚ Galatasaraya yenildiği ve arkasına düştüğü için‚ bize söylenecek fazla bir şey de kalmıyor haliyle. Yanıldım çünkü. Fenerbahçe takımı beni yanılttı. Sürpriz gerçekleşti. Üç buçuk yıldır olmayan şey oldu.

Galatasaraylıların benimle dalga geçmeleri haklarıdır‚ zira zamanıdır; şimdi bunu yapmayacaklar da ne zaman yapacaklar. Rüyalarında göremedikleri bir durum gerçekleşti. İkinci sınıf bir Avrupa takımı‚ birinci sınıf bir Avrupa takımının‚ Fenerbahçenin önüne geçti. Gün‚ Galatasaraylı taraftarların sevinme zamanıdır; hele onların ne derece güçlü Fenerbahçe kompleksi taşıdıkları göz önüne alınırsa‚ bu doğaldır da.

Ancak‚ bütün bunlar‚ Fenerbahçenin geleceğe gözlerini diktiğini‚ Galatasarayın geçmişte kaldığını ve sadece Türkiye Süperligine saplanıp kaldığı gerçeğini örtmüyor ve değiştirmiyor. Şimdi Şampiyonlar Ligi ön elemelerine birlikte katılacağız ve kim‚ nereye ne kadar yol alıyor hep birlikte göreceğiz.

Bu arada‚ bizim Fenerbahçenin büyük eksikliklerini de görmezden gelemeyiz. Fenerbahçe‚ camia gücü‚ mali yapısı‚ kadro kalitesi ve genel düzeyi itibarıyla Fransadaki Lyon‚ Portekizdeki Porto ve Almanyadaki Bayern Münih gibi olmak zorundaydı. Yani‚ Süperligde en yakın rakibine 8-10 puan farkı çoktan takıp‚ güle oynaya ligin sonuna gelmeliydi.

İki yıl önce son maçta Denizlide kaçan şampiyonluk‚ bu yıl küme düşme hattı civarındaki takımlara kaybedilen akıl almaz puanlar‚ Fenerbahçenin iki ligde‚ Avrupa Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Süperliginde eşit performans gösteremediğini ortaya koyuyor.

Bu yanlışları ve eksikleri gidermek zorundayız. Fransadaki Lyon‚ Portekizdeki Porto gibi olmaya mecburuz. Lig bittiğinde‚ nerede eksiğimiz var‚ neden var‚ bunları masanın üzerine yatıracağız.

Herşeye rağmen‚ Fenerbahçenin bu sezon‚ özellikle taraftarı ile çağ atladığını ve çok başarılı bir sezon geçirdiğini bir yana kaydetmeliyiz. Avrupanın 8 takımı arasına girdik. Kadıköyde her takımı yendik. Şampiyonlar Ligi finalisti Chelsea‚ sadece Fenerbahçeye yenildi.

Chelseanin elediği Liverpooldan 8 yiyen‚ UEFAda yarı final bile göremeyen Bayer Leverkusenden 5 yiyen Galatasaray gibi Avrupada Türkiye futbolunun yüzünü kızartmadık.

İşte bunun için Gençlerbirliği maçının başında Maraton tribününe Türkçe‚ İngilizce‚ Portekizce Yaşattığınız Herşey için Teşekkürler yazılı dev bir afiş asıldı. İşte bunun için maçın bitiminde Fenerbahçe seyircisi‚ takımını ayakta alkışladı.
Bu takım bizi bu yıl öyle çok kez ve öyle rakiplere karşı mutlu etti ki‚ üç buçuk yıldır ilk kez Ali Sami Yende Galatasaraya yenilmek bile bu mutluluğu ortadan kaldırmadı. Çünkü hedefler büyüdü artık. Chelseaye Londrada 2-0 yenilmek‚ Galatasaraya Ali Sami Yende 1-0 yenilmekten daha üzücüydü bizim için.
Bunun gibi‚ Galatasarayı Kadıköyde 2-0 yendiğimizde sevinç gösterileri yapmadık ama Chelseayi 2-1 yendiğimizde yer yerinden oynadı.

Takımımızı selamlıyoruz ve sevgiyle bağrımıza basıyoruz. Ve‚ onlara sesleniyoruz: Yaşattığınız Herşey için Teşekkürler.
Çok ama çok teşekkür ederiz size...

Cengiz Çandar
05.05.2008

ѕσηυη¢υ

кιℓℓ ƒσя &#
yaşananları mükemmel analiz etmiş.

şöyle bir durum var; Galatasaray'ın Avrupada başarılı olduğu yıllarda Fb lilerin yaşadığı paranoyayı şimdi Gs lı taraftarlar yaşıyor.biz en kötü zamanımızda hep yenerdik Gs ı,bir tesellimiz olurdu.Gs lıların durumu daha vahim 4 senede 1 kazanınca teselli oluyorlar

declan

New member
Valla arkadaşlar ben ne gs li ne de fb liyim. Futbol düşkünü bir insan olarak bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki, Cengiz Çandarın büyük bir yarası varmış Hakkaten iyi gocunmuş.
Ulan Fenerbahçe tek başına değil, S,vassporla bir oldu yine gs yi şampiyonluktan edemedi. Kimse sivassporun fb nin ikinci takımı olduğu gerçeğini inkar edemez. başkanları Mecnun babanın fb locasında yeri var. bülent uygun hakeza. sonra kaç tane fb alt yapısından futbolcu var. sivasspor gs maçında bile fb aşkına oynadı bence. neyse konumuz bu değil, Cengiz bey gs nin şamğiyon olmasına pek fena gocunmuş, sindirememiş ki kendine teselli mahiyetinde böyle bir yazı kaleme almış. saygıyla karşılıyor ve gülüyorum :)

ѕσηυη¢υ

кιℓℓ ƒσя &#
Lig tarihinde en çok galip gelen anadolu takımlarından birinden bahsettiğinin farkında mısın..
Haluk ulusoyda 26 yıllık gs kongre üyesidir.ben bu cümleleri İstanbul B.B için kullanmanı beklerdim.hocasına maçlarından 2 hafta önce teklif bile yapıldı.kiralık oyuncuları gole giden arkadaşının önünü kesti.herşey ortada..

Laroxyl

New member
Her ne kadar bizim Oftaşa yenilme ihtimalimiz varsa ( çok az bir umut :) ) Siz de Trabzonsporu yenmiş değilsiniz bunu da unutmayın :goz:

declan

New member
ѕσηυη¢υ;2867003' Alıntı:
Lig tarihinde en çok galip gelen anadolu takımlarından birinden bahsettiğinin farkında mısın..
Haluk ulusoyda 26 yıllık gs kongre üyesidir.ben bu cümleleri İstanbul B.B için kullanmanı beklerdim.hocasına maçlarından 2 hafta önce teklif bile yapıldı.kiralık oyuncuları gole giden arkadaşının önünü kesti.herşey ortada..
Arkadaşım sözlerine kesinlikle katılıyorum. sen benim eksik söylediklerimi tamamlamışsın. Ben zaten gs yi falan savunmuyorum.yanlış anlaşılmasın gs li de fb li de değilim. o kadar çok hile şike üçkağıt var ki hangi birini anlataacaksın. ancak biz takımını yürekten destekleyen taraftarlar üzülüyoruz işte, hepsi hepsi bu.

OZZY_1999

New member
Bu Cengiz çandar Denen Herif Türk Futbolundaki Kutuplaşmayı Başlatan Heriftir Bir Avrupa Maçında Köşe Yazısında Ben Galatasaray'ı Tutmak Zorundamıyım Deyip Kutuplaşmanın Fitilini Yakmıştır O Yazıdan Sonra Fenerbahçe Tribünleri Rakip Takın Formaları Ve Kaşkollarıyla Doldu Bu Adamı Okuyarak Ahlakınızı Bozmayın Bu Adam Sadece Ortalıgı Karıştırır Zaten Yorum Farkı Programınıda Zıvanadan çıkarttı Emre Kongar'ın üstünü Yürüdü Terbiyesiz Ahlaksız Adam (sanmayınki Bu Yazısı Için Bunları Yazdım Yazıyı Okumadım Bile Okumamda Zaten Beynimi Zehirleyemem)

Not: Ben Demiyorumki Fenerliler Avrupada Galatasaray Veya Galatasaray'lılar Avrupa Maçlarında Feneri Tutmak Zorundadır Diye Ama çok Hassas Bir Konuda Bu şekilde Fitili Ateşleyici Yazı Yazıp şimdiki Dururmun Zeminini Hazırlayan şer........ Bu Adamdır Işte Bilmeyen Genç Arkadaşlar Duyrulur

qxqx

New member
tek kelimeyle mükkemme bi yazı özellikle bu cümle;

Rüyalarında göremedikleri bir durum gerçekleşti. İkinci sınıf bir Avrupa takımı‚ birinci sınıf bir Avrupa takımının‚ Fenerbahçenin önüne geçti. Gün‚ Galatasaraylı taraftarların sevinme zamanıdır; hele onların ne derece güçlü Fenerbahçe kompleksi taşıdıkları göz önüne alınırsa‚ bu doğaldır da kapak olmuş :D
sadece bi yerine fazla katılmayacam biz denizli de berabere kaldıgımızda pis olaylarla sahaya atılan ve sürekli duran futbol oynamanın imkansız oldugu bir ortamda elimizden çalındı şampiyonluk adnan polat ın denizliye gönderdigi teşvik ve ordaki olayları organize etmesinden ve bize karşı daha önceki maçlarda da ittifak kurması tabiki en önemliside ulusoy un maşası derelinin fifa kurallarını uygulamayıp o maç devam ettirmesiydi çünkü talimatı oydu sonra saçma sapan dura dura maç onaltı dakika uzadı dünyanın hiçbir yerinde böyle rezalet durumda maç devam etmezdi şuan ki durumda buraya kadar hakemlerle 14 puan kazanmış gs kaybederse biçok kişi sevinir durum ordakindne çok farklı ama bu sevinç çok büyük olmaz gibi geliyor zaten öyle bi mucize de olmaz

halibay

New member
cengiz çandar bu durumu bayağı içerlemiş ve tesellisini kendi yazısında bulmuş.yazık acıdım ya.fenere yenilip şampiyon olsaydık keşke.çünkü fener için türkiye ligi galatasarayı yenmekten ibaret.bu ne ileri görüşlülük?büyük takım böyle olunur işte!

HTML