Cemaatin nüfusu kaç kişi?

muammer-oz

New member

Akşam GAzetesi yazarı Oray Eğin, Cuma günü çok tartışılan bir yazı kaleme aldı. Eğin yazısında cemaatin nüfusunun kaç kişi olduğunu irdeledi.
İşte Oray Eğin'in iki gündür tartışılan o yazısı:
Fethullah Gülen Cemaatinin Amerika'daki uzantısı Turkish Cultural Center ve Amerika'daki buna benzer başka örgütlenmeler "Eşrefpaşalılar" filmi için gösterim düzenlemişler. Cemaat gazetelerinde haber dalgasına bakılırsa New York, bu filmle sarsılmış. Bu film Türkiye'de vizyona girdiğinde de rekorlar kıracağına dair haberler yapılıyordu.
Cemaat'in pek çok alışkanlığından biri de kendisi yapıp, kendisi tüketip, kendisi alkışlamak sanırım.
Oysa bırakın Amerika'yı fethetmeyi bu film Türkiye'de bile rekor falan kırmadı.
Gişe rakamı 452.055... Onca reklama, ona desteğe, müritlerin akınına rağmen yapabildiği bu kadar. Bu rakamın anlamlı okunması için başka filmlerin gişeleriyle kıyaslamak gerekiyor.
Mesela liberaller ve liberal medya tarafından yerden yere vurulan Zülfü Livanali'nin "Veda" filmini tamı tamına 987.106 kişi izlemiş bugüne kadar.
Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı "Dersimiz: Atatürk" ise 767.634 kişi tarafından izlenmiş.

Çok güçlü olduğu, etrafında mitolojik bir hava yaratılan Fethullah Gülen in hikâyesi o kadar tutmamış kısacası.
Adına, tarihine, geçmişine, yaptıklarına vurmanın "moda" haline getirildiği Atatürk'ün hikayesi ise iki milyon kişinin ilgisini çekmiş. Çok tartışmalı "Mustafa" filmini de eklersek üç milyon civarında bir izleyiciden bahsediyoruz.
Atatürk'ün "modasının geçtiğini" düşünen arkadaşlara rakamlar yanıt veriyor.
"Eşrefpaşalılar" yine Cemaat'in diğer ürünlerine göre iyi iş oray.eging) ORAY EĞİN yapmış. Zira yine aynı çevrenin ürünü "Kelebek" filmini sadece 33.816 kişi izlemiş...
Eskiden medyada tiraj arttırmak için Fethullah Gülen'le ilgili yazı dizileri yapılırdı; artık o da geride kaldı. Zira son zamanlarda Gülen'le ilgili yazılmış kitaplar da satış rekorları kırmıyor. Söz gelimi Faruk Mercan'ın kitabı bir Turgut Özakman dalgası yaratmadı... Ya da bir roman yazıldı ve "uluslararası bestseller" diye bir şey yayınlandı, palavra olduğu ortaya çıktı.
E hani milyonlarca kişiydi bu Cemaat?
Hani İhsan Kalkavan. New York Times gazetesine sayılarının üç-beş milyon arasında olduğunu -küçülterek- söylemişti... Nerede o milyonlarca insan? Ya okuma yazma bilmiyorlar, ya kültürel ürünlere pek ilgi duymuyorlar...
Ya da...Böyle bir rakam yok ortada...
Bu da demek oluyor ki genellikle büyük bir "şişirme" söz konusu... Tıpkı gazetelerinin tirajı gibi...
Düşünün, Doğan Grubu Türkiye'de bir sürü para yatırıp profesyoneller atayarak abonelik sistemi üzerinde çalışmış ama kuramamıştı... Türkiye'de bu sistemin işleyemeyeceği anlaşılmıştı. Okurun gazetesine en bağlı olduğu yayın organı Cumhuriyet bile tutturamamış abonelik sistemini...
Bayiden 20 bin satan gazete ise şişirip şişirip kendisini Türkiye'nin en çok satanı ilan ediyor...
Kandırabildiğini ikna ediyor; ya tutarsa... Apartmanlara bırakılan gazetelerin hesabını ise vermiyor.
Dahası, sırf bu abonelik oyunu ortaya çıkmasın diye bağımsız tiraj denetim şirketini çökerttiler...

Milyonlarca insandan olduğu söylenen Cemaat bu işte...
Odatv.com

CEMAATİN NÜFUSU KAÇ KİŞİ

Arıkut

Türk Milliyetçisi
O adamdan nefret ederim.

zarta

Banned
bazıları da bu adamlar yüzünden cemaat deyince memlekette baska cemaat yok zannedecekler.

LOOPUSED

Altın Üye
laf olsun balkabağı kabilinden bir sataşma çıkartmaya çalışmış bu kendini bişey zanneden ismi bile bana yabancı gelen kişi...

ne var şimdi gündeme cemaatlerin sayısı mı düştü.. devlet erkanının resmi tören yaptığı hacı bektaş ile mevlevilik tekkeleri falan sizin ATATÜRK çülüğünüze dokunmuyorda tarikat bile sayılmayan cemaatin sayısını ölçmeyemi kalktınız:)) ben sayı vermiyeyim ama sizin hayalinizden çok öte uzak, kamboçyalardan,maçine,hindistandan singapura, uzanırda uzanır sayıları.. siz kardelenleri besleyin birilerinin emrinde..

noldu 10 bin satan cumhuriyetin tirajı midenizimi burdu yoksa milyonluk gazete canınızımı sıktı... vazgeçin çetele tutmayıda,gidin sanatınızı işletin. 3 kuruşluk filmlerle yeşilçamın kabuğunu kertip durmayın...

MRTCBNKY

New member
tamam sevinsin kendince niye yazı yazmış o zaman
niye büyütüyor kendisi konuyu.
yazmaya bile değmeyecek kadarsa...

banane

New member
Herkeste cemaatleri savunmuş iyi bişeymiş gibi biride zekat veriyor yazmış etrafta çok cemaatçi var açlıktan ölüyor önce kendi cemaatindekileri doyursunlar devletin bütün arazileri peşkeş çekiliyor

zerkli

New member
hasan ibn-i sabbah'ın yabdaşları da çok azdı ama selçukluunun yıkılmasını sağladı.

bu tarikatta hasan ibn-i sabbah'ın izinden gittiğine göre -yani onun örgütlenem stilini benimsediğine göre- sayı o kadar önemli değil bence. hangi mevkide ve nelerden vazgeçmeyi göze almışlar ona bakmalı.

şimdi birkaç kişi çıkıp hasan ibn-i sabbah'la hoca efendinin ne gibi bir benzerliği var diye soracak. ben kuyuyya taş atan deli değilim. sizi uğraştırmak için yazmıyorum. tespitlerim bu yönde olduğu için yazıyorum merak edenler sabbah'ın örgütlenmesini ve gülenin örgütlenmesini araştırsın. bakalım ne gibi ortak yanlar bulacaklar?

karasems

New member
Adam CIA ajanı oldu

Kürt lider oldu

FBI yanlısı oldu

Atatürk ve rejim düşmanı oldu

vs vs

Ne adammış mubarek her yerde eli var helal olsun.

Burdakilerde sanırım kıskançlıklarından atıp tutuyolar sanki kendileri alim ulema .Yürü git beynamaz.

Kendine baksın Oralcı Eğin daha cinsiyeti belli değil homoseksüelin getirmişler burda yazısını referasn gösterip hocayı karalıyorlar.

Var mı fethullah hocaya kafa tutan yer mi?

Yemez.Fethullahçılar artık ne yüzler ne binlere sığar artık milyonları buldu cemaatin çapı siz hala kendinizi avutun FBI ajanı CIA güdümlüsü diye..Adamlar aldı başını gidiyorlar ülkenin en kritik noktalarını ele geçirmişler ne yapabiliyosunuz.

Acıyorum artık muhalefete ve yandaşlarına çok ezilecekler hele şu referandumda yasalar bi değişssin bu ülke onlara dar gelecek kendi memleketinde parya olacaklar.Düşmez kalkmaz bir Allah herşeyin hesabını verecekler faşist diktatörler.

aslanve

New member
Pardondan o filmi oturupta izleyen oldu mu acaba ?

bir insanı bu kadar kücük göruyor iken bu kadarda büyüten sizsiniz aynı anda yav bir insan türkiye devletini nasıl bu kadar hızlı ele gecirdide sattı

herkes kendi düşüncesine yakın insanları yakıında görmek istersen bu mileti çok düşünüyor iseniz bu devletin ilerlemesi çok düşünuyor iseniz Atatürkten sonra kimse neden okullara okumya önem vermedi kim bu cemmat kadar okul actı ( Yabancı kolejler harıc bir bilgi daha osmanlı devleti yıkıldığı zaman sadece anadoluda bin den fazla yabancı okul vardı )

v_k

New member
hasan ibn-i sabbah'ın yabdaşları da çok azdı ama selçukluunun yıkılmasını sağladı.

bu tarikatta hasan ibn-i sabbah'ın izinden gittiğine göre -yani onun örgütlenem stilini benimsediğine göre- sayı o kadar önemli değil bence. hangi mevkide ve nelerden vazgeçmeyi göze almışlar ona bakmalı.

şimdi birkaç kişi çıkıp hasan ibn-i sabbah'la hoca efendinin ne gibi bir benzerliği var diye soracak. ben kuyuyya taş atan deli değilim. sizi uğraştırmak için yazmıyorum. tespitlerim bu yönde olduğu için yazıyorum merak edenler sabbah'ın örgütlenmesini ve gülenin örgütlenmesini araştırsın. bakalım ne gibi ortak yanlar bulacaklar?
Selçuklunun yıkılmasını 'sağladı' derken neyi kastettin neden oldu diyecektin de anlatım bozukluğumu yaptın yoksa sende şu eski Türk düşmanlarından mısın , Osmanlıyı devşirme filan deyip Türk saymıyorsunuz asıl sebep dini yapıları da neyse , Selçuklu da devşirme de yok , bu ara da belirteyim Selçukluyu zayıflatan Haçlı Seferleri yıkan Karahıtaylılar dır , Sabbah zırtapozu eşkiyalıktan başka bişe yapmamıştır , dinsizin hakkından imansız gelir diye bi söz vardır bilirmisin işte Hülagü de Alamutu yerle bir etmiştir ...
Tatar Türkü olarak bu da benim hoşuma gider ki sorma...

Ecevit zamanında nur evlerini basmayı düşünen askeriyeye iç savaş çıkar diye karşı çıkmıştır , Ecevitin Hemşehrisi ve nur cemaatinden bağımsız biri olarak bunu söyleyebilirim varın siz düşünün sayılarını ...

oscs

New member
Şimdi hangi cemaatçilerden bahsediyoruz? 1000 dolarlık türban takıp mersedese binen cemaatçilerdenmi yoksa parasızlıktan çocuğuna mama bile alamayan ama "şükret şükret" diye kandırılan cemaatçilerdenmi? Ona göre bir sayı çıkartmak gerekir?

zerkli

New member
Selçuklunun yıkılmasını 'sağladı' derken neyi kastettin neden oldu diyecektin de anlatım bozukluğumu yaptın yoksa sende şu eski Türk düşmanlarından mısın , Osmanlıyı devşirme filan deyip Türk saymıyorsunuz asıl sebep dini yapıları da neyse , Selçuklu da devşirme de yok , bu ara da belirteyim Selçukluyu zayıflatan Haçlı Seferleri yıkan Karahıtaylılar dır , Sabbah zırtapozu eşkiyalıktan başka bişe yapmamıştır , dinsizin hakkından imansız gelir diye bi söz vardır bilirmisin işte Hülagü de Alamutu yerle bir etmiştir ...
Tatar Türkü olarak bu da benim hoşuma gider ki sorma...

Ecevit zamanında nur evlerini basmayı düşünen askeriyeye iç savaş çıkar diye karşı çıkmıştır , Ecevitin Hemşehrisi ve nur cemaatinden bağımsız biri olarak bunu söyleyebilirim varın siz düşünün sayılarını ...

vezir nizam-ül mülk ve sultan melikşahın öldürülmesi selçuklunun yıkılmasında ne kadar önemli ?

bu iki insan ecelleriyle mi öldüler yoksa sabbah'ın fedaileri tarafından zehirli hançerlelemi öldürüldüler?

ayrıca türk düşmanlığı lafını mislisiyle sana iade ediyorum. ben bir hümanist olarak ne türklere (ki bir türk ailesinden geliyorum) ne kürtlere, ne ermenilere ne de dünyanın başka bir halkına düşmanım. dünyada yaşayan her insanı seviyorum (faşistler hariç)

ama senin ne düşmanı olduğunu ben ve buradaki insanlar çok iyi biliyor.

v_k

New member

vezir nizam-ül mülk ve sultan melikşahın öldürülmesi selçuklunun yıkılmasında ne kadar önemli ?

bu iki insan ecelleriyle mi öldüler yoksa sabbah'ın fedaileri tarafından zehirli hançerlelemi öldürüldüler?

ayrıca türk düşmanlığı lafını mislisiyle sana iade ediyorum. ben bir hümanist olarak ne türklere (ki bir türk ailesinden geliyorum) ne kürtlere, ne ermenilere ne de dünyanın başka bir halkına düşmanım. dünyada yaşayan her insanı seviyorum (faşistler hariç)

ama senin ne düşmanı olduğunu ben ve buradaki insanlar çok iyi biliyor.
Şu yazıya bak yazan belli tesekkür eden belli ben safımı belli etmişim şükür Allahıma...
Evet herkes bilsin Ben Müslüman Türk alemine düşman olan herkese düşmanım ,
Selçuklu bir kaç devlet adamına bağlı olsaydı ,ı Alparslan hançerlendiğinde devlet yıkılırdı , Hükümdarlarımız namerdin kancıkça oyunları ile şehadet şerbetini içtiler mekanları cennet olsun ama sunu unutma kişiler ölse de fikirler yaşar , Hasan Sabbah ın fikirleri kendisi gibi bozuk itikatlılar da Selçuk-Osman tasavvufu ise bizde ...
Nitekim Selçuklu yıkılır , Türkiye Selçuklusu kurulur haçlılarla savaşır , moğollarla savaşır öyle ki Alaaddin Keykubad zamanında altın para bastırır şu güce bak ve o da yıkılır Osmanlı kurulur dinsiz imansız kim varsa tir tir titrer , o da yıkılır ve Türkiye Cumhuriyeti kurulur , her kurduğumuz devlet öncekinden daha güçlü oldu bu da olacak Allah ın izniyle ...

TraFoo

Banned
5 milyondan az değildir 8 milyona yakın olduğunu tahmin ediyorum.

sadece cemaatin şirketlerinde çalışanların sayısı 500 binden fazladır.

Önemli olan milyonlarca haini nasıl yetiştirdik? Nasıl gözlerden saklandı?

Tevhidi Tedrisat(eğitimde birlik) devrimlerini kimler yıktı? eğitimde iki başlılık nasıl oluştu?

Cematların içinde yetişenler dış dünya ile iletişimi/bağlantısı çok zayıftır/zayıflatılmıştır ,gerçeklerden uzak yalanlar içinde yetişerek milletimizin içine salınıyorlar.....

Acilen Eğitimde Birliği sağlayacak DEVRİMLER yapılmalıdır, hainlik eğitim yuvaları/kursları/dersaneleri /yurtları yıkılmalıdır.

ozgurbilge

New member
Ayrımcılık olmasın ama Yahudiyim ve eşcinselim diyen bu adamın bu konuşmalarını Yüce Türk Milleti'nin Vicdanına havale ediyorum.

CAN00

New member
laf olsun balkabağı kabilinden bir sataşma çıkartmaya çalışmış bu kendini bişey zanneden ismi bile bana yabancı gelen kişi...

ne var şimdi gündeme cemaatlerin sayısı mı düştü.. devlet erkanının resmi tören yaptığı hacı bektaş ile mevlevilik tekkeleri falan sizin ATATÜRK çülüğünüze dokunmuyorda tarikat bile sayılmayan cemaatin sayısını ölçmeyemi kalktınız:)) ben sayı vermiyeyim ama sizin hayalinizden çok öte uzak, kamboçyalardan,maçine,hindistandan singapura, uzanırda uzanır sayıları.. siz kardelenleri besleyin birilerinin emrinde..

noldu 10 bin satan cumhuriyetin tirajı midenizimi burdu yoksa milyonluk gazete canınızımı sıktı... vazgeçin çetele tutmayıda,gidin sanatınızı işletin. 3 kuruşluk filmlerle yeşilçamın kabuğunu kertip durmayın...

ne oldu zorunuza gitti galiba actığın konularda hep demokrasi cığlıkları atıyordun ama görüyorumki sende onlardansın hocanızın kasetlerindeki düşüncelerini sende destek veriyorsundur herhalde o zaman sizlerin demokrasi cığlıkları atmanız yalandan öte olmadığı görülüyor....ne oldu demokrasinize benim bildiğim şeriatta demokrasi yok o yuzden sizin gibi insanların demokrasiyi amac değil araç olarak kullandığınızı ortaya cıkıyor...Sizler atatürkçüyüz diyemezseniz bizler atatürkçüyüz,sizler cumhuriyete karşısınız bizler cumhuriyetciyiz,sizler tarikatcısınız bizler laik,sizler iran gibi türkiye istiyorsunuz bizler cumhuriyetci bi türkiye,siz tsk karsısınız cünkü tsk laikliğin ve cumhuriyetin koruyucusu olduğu için,bizler tsk gönülden bağlıyız cunhuriyetin ve laikliğin koruyucusu olduğu için.O yuzden seriatla mutlu olacaksanız gidin irana,gidin arabistana ama gitmezseniz hocanız bile oralara gitmedi amerikada yaşıyor neden acaba..???

LOOPUSED

Altın Üye
ne oldu zorunuza gitti galiba actığın konularda hep demokrasi cığlıkları atıyordun ama görüyorumki sende onlardansın hocanızın kasetlerindeki düşüncelerini sende destek veriyorsundur herhalde o zaman sizlerin demokrasi cığlıkları atmanız yalandan öte olmadığı görülüyor....ne oldu demokrasinize benim bildiğim şeriatta demokrasi yok o yuzden sizin gibi insanların demokrasiyi amac değil araç olarak kullandığınızı ortaya cıkıyor...Sizler atatürkçüyüz diyemezseniz bizler atatürkçüyüz,sizler cumhuriyete karşısınız bizler cumhuriyetciyiz,sizler tarikatcısınız bizler laik,sizler iran gibi türkiye istiyorsunuz bizler cumhuriyetci bi türkiye,siz tsk karsısınız cünkü tsk laikliğin ve cumhuriyetin koruyucusu olduğu için,bizler tsk gönülden bağlıyız cunhuriyetin ve laikliğin koruyucusu olduğu için.O yuzden seriatla mutlu olacaksanız gidin irana,gidin arabistana ama gitmezseniz hocanız bile oralara gitmedi amerikada yaşıyor neden acaba..???
cemaat sizin zorunuza gidiyor onu anladıkta bak birde açtığım konulardan bahsetmişsin ama her nedense benim konularımda da ,serbest kürsüdede seni görmemiştik..2008 üyesi olarak benim ilk üyeliğimde canı acıyan sonra yeniden clonlananlardan olmadığını düşünüyorum.

sizin ucuz hakaret ve tehditleriniz baya komik ama bu ülkeye ait bir tapu sahibi gibi şu defolun gidin türünden bayatlamış tehidtlere pabuç bırakacak bir surat gördünmü sen bizde.. kimsinde kimi kovıuyorsun ? sen kimsin? necisin,osman gazinin torunumusun Atatürkün olmayan çocuğumusun.. Sen git dün moskovaya bayrak sallayan ağabalarına ,faşist almanyaya bel bağlayan mandacı particilerinize, kolombiyalardan devşirme sahte kahramanlrına dert yan... bizim abdestimizden şüphemiz yok, perinçek sevdalısı ulusalcı ağababalarınız hesap verirken sizin burdan çığırmalarınız sadece kulak tırmalar hale geliyor.. bak işine, tahrik ve provakasyonunu git üniversite önlerinde sergile..

sahi siz kaç kişiydiniz?

HTML