cıldıracagim

o.baba1

New member
yav bu makineye bir seyler oldu windows xp 1 ayda 2 kere coktu eksik dosya diye şimdide media player calişmiyo iç uygulama hatasi veriyo ondan sonra deepfreze de coktu acilmiyo kapalida duruyo expolerda manyak laşti opera yukledim msn de hot maili acarken yine expolerdan girmeye calişiyo tabi girmiyo.dertlerim saya saya bitmez kanimca hard diskte sorun var sata samsung 200gb ama 160 c +d toplami 40 gb nere gitti anlamadim tamire gitmiş geldiğinde daha beter abnlicaginiz bi fikir verin tşk:vur

oorhun

New member
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun
200 gb lık hard disk 160 gb gözüküyo diyosun valla benimki de 40 gb ama 30gb küsürgözüküyo
tabi seninki kadar fark yok .belki de hard diski alırken özelliklerini 200gb olarak yazmışlardır ama aslında 160 gb dır
bilgisayarın inşallah düzelir:goz:

Seek&Destroy

New member
sp2 kurman gerekiyor dostum.

Öncelikle sana tavsiyem, windows kurduğun c.dleri yenilemen. Ayrıca, windowsu kurduktan sonra hangi programları yüklüyorsan ( winrar, winamp, falan filan....) onların da son sürümünü sorunsuz bi şekilde bi cd.de topla derim. Eksik dosya veya herhangi bir nedenden dolayı 1 ayda 2 kere çökmesi normal değil. Yüklediğin şeylere dikkat et dostum.

Ne yaparsan yap sp2yi mutlaka kur

silver021

New member
oorhun' Alıntı:
arkadaşım öncelikle geçmiş olsun
200 gb lık hard disk 160 gb gözüküyo diyosun valla benimki de 40 gb ama 30gb küsürgözüküyo
tabi seninki kadar fark yok .belki de hard diski alırken özelliklerini 200gb olarak yazmışlardır ama aslında 160 gb dır
bilgisayarın inşallah düzelir:goz:
arkadaşlar bu durumu düzeltmek için bilgisayarım a sağ tıklayın
Yönet seçeneğine girin.
Depolama dan disk yönetimi yerele girin
ve karşınıza yerle diskleriniz ve boşta kalan hafızanızı görebilirsiniz

bendeki bu resimde boş bi alan yok ama boş alanı olanlarda Boş diye zaten belirtilicek bundan sonrası dikkat işi. boş alanın üstüne gidip seçili boş alanı kullanmak istiyorsanız aynı disc C D gibi yeni bi bölüm (E:H:I...) yaratın. bunun için seçili boş alanın üstüne sağ tıklanır. sağ tıklanan bu bölümde biçimlendirme var biçimlendirin hızlı yada normal bişekilde önerim hızlı olmasıdır. normalde yarım saatinizi alabilir. Sonrada bölüm harf felan verilip yeni bi bölümünüz olmuş olur :D resimdeki gibi ben de tam 4 bölüm var. yerel disk C de sağ tıklayıp küçülte basınca o boş alanı kullanabiliosunuz. bunuda dipnot geçmekte fayda var. bu özellik her iki sürümdede aynı ha XP ha vista farketmez

onekedisi

New member
Harddisk'in hepsini kullanamazsın. Format atarken kötü bir ayarla format atarsan harddisk'inin kullanılabilir alanı azalır. Dolayısıyla harddisk'in 40 GB ise Windows bu harddisk'i 30 GB olarak formatlayabilir.

Harddisk'ini formatlarken teknik destek al.

silver021

New member
onekedisi' Alıntı:
Harddisk'in hepsini kullanamazsın. Format atarken kötü bir ayarla format atarsan harddisk'inin kullanılabilir alanı azalır. Dolayısıyla harddisk'in 40 GB ise Windows bu harddisk'i 30 GB olarak formatlayabilir.

Harddisk'ini formatlarken teknik destek al.
Bu kötü format dediğini bende yaptım ve diskimin 17 GB kaybolmuştu. Ne olduğunu anlayamamıştım. C den bir anda 17 GB eksilmişti:saskin Daha o zamanlar bilgisayarı kullanmayı tam olarak bilmiyordum. Servise götürdüm ve üstdeki açılan pencerenin aynısını açtılar. sonra boş bi 17 gb hafızam olduğunu gösterdiler. Boş hafızalar bilgisayarın performansınıda etkilemişti. yaklaşık 1 saatde formatlayabildi. çünkü harddisk çok fena bozulmuştu. Ama şu an bilgisayarım atoma dönüştü heran patlayabilir. Kesinlikle üstdekini uygulayan bi arkadaşım boş alanı olduğunu gördüğünde biçimleyerek kullanamyı denesin:victory

kasemo

New member
Windows Media Player da İÇ UYGULAMA HATASI İçin,

Aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Başlat'dan Çalıştır'a gelin.
Aç kutusuna regsvr32 jscript.dll yazarak Enter'a basın.
Gelen uyarı penceresini Tamam butonuna basarak kapatın.

Başlat'dan Çalıştır'a gelin.
Aç kutusuna regsvr32 Vbscript.dll yazarak Enter'a basın. Gelen uyarı penceresini Tamam butonuna basarak kapatın.

İşlem Bu kadar.

hotruter

New member
Arkadaşlar

Bu sorun format ile düzelebilecek bir sorun değildir. Sebebi ise tekrar format attığınızda yine eski işletim sisteminizden bazı dosyalar ne kadar da siz sildim deseniz dahi HDD de kalacaktır. O yüzden önce FDİSK atın sonra sıfırdan kurun yani Win98 zamanına bir geri dönüş yapıp hatırlayalım. FDİSK kesin çözümdür HDD deki alan kaybı ile.
Gel gelelim arkadaşımızın işletim sisteminin çökmesine bence o makinada kurduğun proramların birisi veya kurduğun CD de trojen var. Trojen sistemi gterçekten aptallaştırıyor. Bence tüm cdlerden kurtul yada kurulum yapmadan önce vrüs taraması yap.

HTML