bu sorun nasıl çözülebilir ?

sakaryacan

New member
merhaba arkadaşlar benim pc de çözemediğim bir sorun var klasörlere tıkladığımda 37 kb olarak gözüküyor fakat içindeki veriler daha fazla 15 gb kadar filan ve bi kaç klasörü başka bir yere taşıdığımda içindeki veriler kayboluyo ayrıca sileceğim zaman ise ('.....'bir sistem dosyası) uyarısı ile karşılaşıyorum..bu sorunu nasıl çözebilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

hüseyinç

New member
pek bilgi sahibi oldugum sölenemez ama yorumum :
Önece iyi bi antivirüse (full olsun) tarat nolur nolmaz
klasöre tıkladıgımda 37 kb görünüyo demişsin sagtuş özellikmi yapıyosun?

sakaryacan

New member
evet ama onuda denedim sonucu ise bütün harddisklerimi taramam sonucu hepsinde virüs gözüktü klasörlerimde ve hepsini sildi daha sonradan karantinadan geri getirdim bazılarına ise elveda kaspersky de övüyolar ama oda siliyo ve onda geri getiremedim hiç bi dosyayı zamanında o yüzden antivirüs programları ile çözemiyorum diğer harddiskleri iptal edip windows kurdum ondada aynı klasör dışındaki resim müzik filan silinmiyo ama klasörlerin hepsi gidiyo

Newwave

Altın Üye
Son çare sistemin bir yedeğini alıp temiz bir format at hem sistemin hem kafan rahatlasın : )

sakaryacan

New member
format onuda denedim fakat o zaman bütün klasörler gidiyo gözükmüyo ama hdd ye baktığımda ise dolu gösteriyo yani 17 gb kadar dolu olan verilerim fakat ortada gözükmüyo bomboş allahtan diğer yedek harddisklerimin kablolarını çıkarttım yoksa onlarda tıpkı format atılmış gibi içleri bomboş çıkacaklardı karşıma

msflex

New member
kardeş yedeklerini alıp format atsan bile verilerdeki (37 kb) olay değişmeyecektir. çünkü o dosyalara virüs bulaşmış.yapman gereken yedeklerini alıp format attıktan sonra; ör: d:\ ye yedek aldın diyelim,o diski açmadan önce başlat çalıştıra girip cmd komutunu gir ve ardından d: yap ve enter a bas. daha sonra d:\attrib -h -r -a -s yaz ardından tekrar entere bas ve msdos komutundan çık. ve sonra tekrar başlat çalıştıra gir ve d: entere bas. d diski açılacaktır ve gizli tüm sistem dosyaları, tabiki onunla beraber gizli tüm virüsler açılacaktır. tanımadığın (awqwd) gibi değişik isimli tüm dosyaları sil ve kaspersky 2009 versiyonu olan antivirüs programını kur tarat daha sonrada pc yi restart et. eminim bütün verilerin eski haline dönecektir.

snoopy289

New member
Virüsün adı win32.delf.aam dosyaların atrrib.lerini değişitiriyor gizli hale gelerek var olduğunu zannettiğiniz klasör simgelerini kullanıp (bu simgeler aslında .exe uzantılı 37kb lık dosyalara çevirmektedir) bulaşmaya başlıyor. services.exe task'ı olarak geri planda çalışmayı sürdürüyor.(kapatılamıyor)
Kolay Çözüm: Kaspersky ile virüs taraması, silinmesi.
kaybettiğiniz klasörlerin ms-dos komut satırını kullanarak yukarıdada anlatılan komut ile attribute lerinin değiştirilmesi olacaktır. Orjinal klasörlerinize ve dosyalarınıza böylece ulaşılabilir.
İyi çalışmalar.

HTML