Bu konser Burak Kut'u çok mutlu etti Video

Bu konser Burak Kut'u çok mutlu etti Video

"Senfonik ilahiler benim için ilginç bir deneyimdi"

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın önceki akşam Adana'da verdiği konserde, seslendirdiği 'senfonik ilahiler'le dakikalarca ayakta alkışlanan pop müzik sanatçısı Burak Kut, konserin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Burak KUT 'Uyan ey gözlerim uyan... ' ilahisini söyledi. Dinlemek için tıkla>>>>

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi ile Adana Valiliği'nin ortaklaşa düzenlediği ve TRT 1'den canlı yayınlanan konserin Türkiye'de bir ilk olduğunu da hatırlatan Kut, "Benim için ilginç bir deneyimdi, çok mutlu oldum. Organizasyona dahil olmam konusuna gelince; sanırım daha önce yaptığım benzer konserlerin etkisi oldu. Akademik kariyerim Senfonik Orkestra solistliği üzerineydi. 20 yaşından beri de yapıyorum. Bunun da etkisi büyük. Çünkü karıştırdığım kitapların içinde o öğretileri anlatan kitaplar da vardı. Ben orada görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım." dedi.

Senfonik orkestralarla müzik yapmanın zorluklarına da dikkat çeken Kut, bu müziğin sadece Batı'ya aitmiş gibi algılanmasının yanlış olduğunu söylüyor: "Bir kere uyumlu olmak gerekiyor. Senfonik orkestranın disiplini çok farklıdır. Batı'ya aitmiş gibi algılanmasına gelince, pek çok bestekârımız ve parçaları var. O yüzden tamamıyla Batı'ya ait değil. Bizim müzisyenlerimiz de her türden müziği seslendirecek kapasiteye sahip. Bizim kendi köklerimizden olan ilahilerimizi, türkülerimizi büyük orkestralarla sahneye getirmek çok önemli."

Kaynak

HTML