bu kadarınada pes yani!!!!!

nikoystar

New member
ABD'li yüzücü Michael Phelps, 8'de 8 altın hedefiyle başladığı Pekin Olimpiyat Oyunları'ndaki mücadelesinde üst üste 3. altın madalyasını da kazandı.

Phelps, 200 metre serbest stilde 1:42.96'lik derecesiyle kendisine ait dünya rekorunu kırarak madalyanın sahibi olurken, toplamda da 9. olimpiyat altın madalyasına ulaştı. 2004 Atina'da, koleksiyonuna 2 bronz madalya ekleyen 23 yaşındaki sporcu, Pekin'deki 8 yarışında altın madalyaların tamamını kazanarak ulaşılması güç bir rekora imza atmak istiyor. Olimpiyatlar tarihinin en çok altın kazanarak tarihe geçen isimleri eski Sovyet jimnastikçi Larisa Latynina, Finlandiyalı atlet Paavo Nurmi, Birleşik Amerikalı yüzücü Mark Spitz ve Birleşik Amerikalı atlet Carl Lewis'in rekorlarına ortak olan Phelps, bir altın madalya daha kazanması halinde, olimpiyat oyunları tarihi boyunca 5 dalda tüm zamanların en çok altın madalya kazanan ismi olacak.

Michael Phelps, Pekin Olimpiyatları'nda 1972 Münih'te 7 madalya alarak 'bir olimpiyatta en çok altın madalya kazanma' rekorunu elinde bulunduran Mark Spitz'i geçmeyi hedef edindi. Phelps, ilk üç günde zorlanması beklenen 400 bireysel karışık, 4x100 serbest ve 200 metre serbestte altınları rekorlarla süsledi. 2004 Atina'da 6 altın, 2 bronz alırken Spitz'i geçemediği yönünde ironiler yapılan ABD'li yüzücünün, kalan 5 branşta altına ulaşması daha kolay görünüyor. Alması an meselesi olan iki altınla Carl Lewis'in 9 altınlık görkemli kariyerini de yerle bir edecek olan Phelps, bunun için pazar gününe dek her gün yarışacak. Suda bir makina gibi çalışan ayakları onun en büyük avantajı. 1,93 boyunda, 88 kilo ağırlığındaki ABD'li, 48,5 numara ayakkabı giyiyor; ama inanılmaz bir esnekliğe sahip. Yere yatıp ayaklarını uzattığı zaman, ayak parmaklarının uçları yere değiyor. Pekin'de Phelps'in yanı sıra diğer spocuların havuzda kırdığı rekorları uzmanlar farklı bir sebebe de bağlıyor. NASA ile Avustralya Spor Enstitüsü'nün birlikte geliştirdiği yeni nesil mayolar sayesinde kaslara daha fazla oksijen gidiyor, vücudun içindeki sürtünmesi azalıyor. ABD'li ünlü yüzücü ise bol miktarda karbonhidrat alabilmek için sabah seansındaki final yarışmalarına hamur işleri ve pizza yiyerek hazırlanıyor. 'Su Kübü' olarak adlandırılan Ulusal Su Sporları Merkezi'nde o yarışırken, sporseverler ekran başına kilitleniyor. Her yeni zaferinden sonra 'herşeyi kafasından çıkarmaya çalıştığını' belirten Phelps, Pekin'deki bir gününü şöyle özetliyor: "04.30-05.00 civarında uyanıyorum. Kalkmadan 1,5 saat daha uyuyorum. Günde 2 kez masaj yaptırıyorum. Öğlen bir süre istirâhât ediyorum. Gece, takım arkadaşlarımla görüşüyorum."

HTML