Bu düello burada bitmez!

matjha

New member
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Meclis’te, Uğur Dündar yönetiminde kozlarını paylaştı. Kılıçdaroğlu, hayali ihracat ve uyuşturucu kaçakçılığı iddialarını, belgelerle ispatlamaya çalıştı

İlk belge ihbar mektubu CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, arasındaki ‘tarihi düello’ dün gerçekleşti. Uğur Dündar’ın hakemliğinde 95 dakika süren tartışmada ortaya atılan iddialar ve belgeler şöyle:

‘Hayali’de 1 eski 2 yeni dosya

KILIÇDAROĞLU, iki iddianın takipçisi olarak koltuğa oturdu. Daha önce basına da yansıyan bu iddialardan ilki Fırat’ın eski şirketi MENAS’ın Ukrayna’ya yaptığı narenciye ihracatının ’hayali’ olduğu yönündeydi. İkincisi yine MENAS’ın Hollanda’ya sattığı narenciye ürünlerini taşıyan TIR’da (Mersinli bir nakliye şirketine ait, sahibi uyuşturucudan sabıkalı) Kapıkule’den çıkarken 89 kilo eroin ele geçirilmesi olayıydı. Ancak ’Sürprizim olacak’ diyen Kılıçdaroğlu bu konuların dışında iki farklı belge ve bilgi sunarak yeni bir tartışmayı ateşledi. İşte dünkü hukuki kavganın sadeleştirilmiş hali:

1- Eski dava: Ukrayna’ya giden limonlar

FIRAT’IN yüzde 30 hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olduğu MENAS 21 Ekim 2003’te kayıtlara göre 149 bin dolarlık ihracat yaptı. Ancak Ukrayna’daki şirket 91 bin dolarlık mal teslim almıştı. Bu raporu Gümrük Başkontrolörü Bayram Çolak hazırladı ve savcılığa gönderdi. Şirketteki yöneticilikten 1998’de ayrılan Dengir Mir Fırat hakkında savcılık ’takipsizlik’ (Kovuşturmaya yer olmadığına dair) kararı verdi. Gümrükler buna itiraz etti. Tarsus Ağır Ceza bu itirazı reddetti. Ve karar kesinleşti. Fırat, burada tartışılacak bir şey olmadığını söyledi, Kılıçdaroğlu ”Yargı kararına saygılıyız” diyerek bu eski dosyayla ilgili yeni bir iddiada bulunmadı. Burada kafaları karıştıran tek şey, Kılıçdaroğlu’nun “kararın zaman aşımından alındığını” iddia etmesiydi. Fırat buna tepki gösterdi, “Ayıp üzülüyorum. Burada öyle bir ifade yok. İlgim olmadığı için aklandım” dedi.

2- Danıştay’ın ‘hayali’ dediği ihracat

KILIÇDAROĞLU ardından yeni dosyaları açmaya başladı. Ancak elindeki belgelerin sınırlı olduğu görüldü. Bazılarının fotokopisini alamamıştı. Sayı ve dosya numaralarını bildirdi. Kılıçdaroğlu’nun iddiasının ayrıntıları şöyle: MENAS’ın 1994’teki gerçek dışı bir ihracat karşılığı aldığı haksız vergi iadesini, soruşturma açılınca iade etti: MENAS’ın daha sonra bu teşvik ve vergi iadesini alabilmek için Mersin İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bu dava reddedildi. Şirket 27 Ekim 2000 tarihinde temyize gitti, Danıştay 10. Dairesi itirazı reddetti. Danıştay kararında ”İhracat işlemleri yapmadan para transferleri suretiyle haksız olarak elde edildiği sabit olunduğundan davanın temyiz istemi talebi reddedilmiştir“ denildiği görüldü. Kılıçdaroğlu, MENAS hakkındaki 3 ayrı “hayali ihracat” dosyasından ilkinin Ukrayna’ya yapılan, ikincisinin de bu olduğunu belirtirken şöyle dedi: “Bu rapor gizleniyor. Rapor MASAK’a, Maliye Bakanlığı’na gitti. Onlar ne yaptılar ben bilmiyorum. Bu rapora özellikle bakın. Fırat bunu dağıtsın.” Bu sözleriyle Kılıçdaroğlu’nun rapora sahip olmadığı izlenimi doğdu. Fırat ise, “Bugüne kadar bir konuyu dile getirdiniz, biz o konuyu tartışıyoruz. Hangi konuyu daha sonra getirmek istiyorsanız, serbestsiniz. İstediğiniz yerde o istediğiniz konuları tartışmaya hazırım. Ukrayna diyorduk nereye geldik” diyerek, yeni dosyalarla ilgili tartışmaya girmek istemedi.

Son dosya: İngiltere de hayali

KILIÇDAROĞLU, 1998’de İngiltere’ye yapılan bir ihracat olayının da ’hayali olduğunu’ öne sürdü. MENAS’la ilgili ifadelerini şöyle aktardı: “Bakın bu raporda da Gümrük Müfettişleri, MENAS’ın İngiltere’ye gönderdiği malları soruyor. ’Ey İngiltere hükümeti, bir bakın bakalım, mallar bu firmaya geldi mi?’ diyor. İngiltere gümrük memurları ihracatın yapıldığı yerdeki firmaya gidiyorlar. Ancak İngiltere Gümrük İdaresi, ’bu şirketin var olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığını, söz konusu yerin antrepolarla dolu terk edilmiş bir yer olduğunu, söz konusu malların faturaların kontrolünün yapılmasının mümkün olmadığını’ bildiriyor.” Kılıçdaroğlu bu olayla ilgili ayrıntı veremedi.

İkisi de ikna olmadı

CHP’Lİ Kılıçdaroğlu ile AKP’li Fırat TBMM’deki tartışmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu: Fırat’ın daha önce halka verdiği sözü tutup görevinden ayrılması gerekiyor, vardığım kanaat bu. Delilleri sundum. Sunduğum her şey belgeye, rapora, Danıştay kararına dayanıyordu. Kararların bazıları yoktu kendisinde, onları da verdim. Raporu istedim. Şu anda Hazine’de olan ve kendi firmasının hayali ihracat yaptığını kanıtlayan raporu ’kamuoyuna açıklayın’dedim. ’O raporu siz getirin’dedi. Bu ne demektir? O rapor var ama biz o raporu saklıyoruz anlamına gelmektedir.

AKP’li Fırat: Her şeyin yalan olduğunu ortaya koydum. Kendisinin kalkıp ’müfteriyim’demesi lazım. ’Ben ispatlayamadım, müfteriyim’demesi gerekir.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Duello_basladi_200621_9&Newsid=200621

ahmetcan

New member
Eroin kaçakçılığı konusunda "bırakın belgeyi, şüphe yaratacak bir şey varsa istifa ederim" diyen Dengir Mir Mehmet Fırat hala neyi bekliyor acaba ((:) Rezaletin ispatının da ispatını mı? Kılıçdaroğlu yine boş iş yapmayıp garantili, belgeli bir iddiada bulunmuş. Gümrükte siyasi nüfuzunu kullandığı kabak gibi parlıyor. Şeref şeref diye tutturan Fırat'ın şerefini kurtarması adına istifa etmesi şart oldu. Gecikmeli de olsa siyaset sahnesinden çekilip bir an önce kendini unutturmalı. Ah Aziz Nesin ah. Şimdi bunlar sinirlenip %90'la iktidar olurlar da yine de senin söylemek istediğini anlamazlar ben ona yanıyorum...

HTML