Brinkster Problemine Çözüm! (Makale)

Spide®

New member
Ücretsiz Asp Host ararken bi makaleyle karşılaştım sizlerle paylaşmak doru olur die düşündüm :cool:

Brinkster Problemine Çözüm!

Ahmet Süha TALİ

Herkese merhaba! Daha önce bir çok yerde deneme türünde yazmıştım. Bunlardan bir tanesi Mutasyon'da da yayınlanmıştı. İşte yine beraberiz. Bu sefer makale türünde yazacağım. Hem de ilk kez! Bu ilk makale çalışmam umarım bir çok kişiye yardımcı olur.

Gelelim bu yazıdaki konumuza. Bu yazımda, bedava ASP hosting hizmeti veren Brinkster.com 'un hizmetini durdurması üzerine yaptığım araştırmayı anlatacağım. Bildiğiniz gibi ASP ile çalışanlar, çalışmalarını ilk kendi makinelerinde (PWS yada IIS 'de) yayınlayarak deniyorlardı. Gerçek yayınlarını ise en çok Brinkster.com 'dan yapıyorlardı. Yapıyorlardı diyorum çünkü, Brinkster.com artık bedava web alanı vermiyor. Bu, bir çok kullanıcıyı zor duruma soktu. Yanı sıra Brinkster 'in bedava sunduğu hizmetin artık sona erdiğini bildiren güncellenmiş bir kaynağın olmayışı da beni bu araştırmaya sürükledi. İşte ben de bu soruna dair çözüm yollarını aradım. Şimdi hiç beklemeden araştırmama geçiyorum.

Brinkster nedir?

Sanıldığının aksine Brinkster Amerikan değil bir İngiliz hosting firmasının tasarısıdır. Web aleminin yeni teknolojilere doğru yol aldığı zamanlarda İngiliz hosting firması satışlarını artırmak için yeni arayışlara yönelir. Çünkü artık web siteleri istemci tarafından çok sunucu tarafında çalışan uygulamalara doğru gitmektedir.Örneğin, Microsoft Şirketi yeni bir çalışma yaparak dünyayı ASP denilen üç sihirli harf ile tanıştıracaktır. Nitekim tüm dünya bu sihirli harflerle tanışır. Bu yeni web dilini kullananlar çok geçmeden bedava sunulan web hizmeti arayışına girerler. Bunu gören uyanık web firması tarafından Amerika'ya bir şube açılır. Yeni hizmetler ve amaçlar için bir ekip kurulur. Artık kaynak arayışı içinde olan her kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla yeni fikirlerin ve önerilerin sesleri çatlamaktadır.

Sonunda tek bir amaç etrafında toplanılır ve karar kılınır. Yeni oluşumun adı Brinkster olur.

Brinkster : "Uçurumun kenarındaki düzlükler..." Bu oluşumda; web bir dünya olarak görülür. Ve her kullanıcı birer yolcudur. Temel esas yolculara engebesi olmayan yeni yollar açmak yahut göstermektir.

1999 'da bu fikirle yola çıkan Brinkster 2004 'ün bahar aylarında aldığı kararla bedava hosting hizmetlerini sona erdirir. Bundan böyle yeni kullanıcılara kapısını kapar, eskilerin sitelerine ise kendinin reklam kodlarını yerleştirir.

Eyvah! Brinkster kapanmış! Şimdi ne yapacağız?
Durun! Hemen telaşlanmayın! Hep beraber çözüme doğru yürüyelim. Aslında Brinkster 'in bedava hosting hizmetini kapatması beni de üzdü. Ama hayat sürüyor öyle değil mi?

Evet, ne olursa olsun böyle zor zamanlarda bile bir çözüm, bir çıkış bulmalı insan. Benim çıkış noktam; acaba bedava ASP hosting veren başka yerler var mıdır sorusudur. Bu bağlamda "Free ASP Host" başlığı altında araştırmaya başladım. O site senindir, bu site benimdir diyerekten dolaştım. Sayabildiğim. kadarıyla toplam 43 site gezdim bunlardan 24'ünden bedava hosting aldım. Arada sayamadığım kapanan ve adı bedava olarak geçen ama paralı host veren sitelerde vardı tabi.

Bedava ASP hosting hizmeti veren bu sitelerin arsından sıyrılabilen tek bir site vardı. Ama önce yaptığım sıralamada ilk dörtte bulunan şu üç siteyi söylemeden birinciye geçemeyceğim.

Sıralamadaki dördüncü site: www.ukfreehosts.com Bu sitenin adını daha öncede duymuştum. Domain adresine sahip olan herhangi bir kullanıcı bu siteye kendi domaini ile member olursa domainini bedava host ettirebilir şeklinde bir söylenimdi. Ama bu sadece sözde geçerli. Bu sitede diğer paralı firmalar gibi hosting satışı yapıyor. Ama tek farkı ödemeyi 1 yıl içinde yapma olanağınızın olması. Eğer domaininizi host ettirmek istiyorsanız ve paranızda şu an için yoksa bu siteye buyurun..

Üçüncü site : www.websamba.com Bu sitenin verdiği web hizmeti de güzel ama aktivasyonu bir kaç gün sürüyor. Sitede kocaman bir frame içinde banner görünüyor. Verdiği alan ise 30 MB.

İkinci site: www.7host.com Bu siteye girdiğimde bütün sorunun çözüleceğini sanmıştım. Ama ne yazık ki olmadı. Siteyi bir akşam üzeri MSN Messenger 'a bağlıyken inceliyordum. Derken her şeyin sonuna gelmiş ve default.asp dosyamı sitede yayına koyacaktım. Messenger 'da konuştuğum kişi @muratdirim nick 'iyle mutasyon.net/forumdan tanıdığımız Murat DİRİM 'di. Hemen ileti gönderip sanırım çözümü buldum dedim. Ama bir sorunla karşı karşıyaydık. Murat bana bu sitenin yaptığı rezilliği belgeledi. Site açılırken bir pop-up geliyor önce. Sonra bir pop-up sisteme gizli bir dialer gönderiyor.

Ben ADSL ile bağlandığım için hızlı gelişen bu durumu fark edememişim. Sağ olsun Murat her şeyi belgelemiş.

%100 ASP : Veee işte araştırmaya değdi dedirten site. www.domaindlx.com Bu siteye bir kaç farklı linkten ulaşmıştım ama bir türlü Member olamamıştım. Çünkü sitede Sing-İn, Sign-Up, Get Free, Join Now ifadelerinden biri yoktu. Israrla yeniden, yeniden girip baktım. sonunda sitenin alt tarafında bulunan register kelimesi gözüme çarptı.Sonraları sitenin solunda bulunan mönüde de aynı ifadenin bulunduğunu fark ettim. Meğer ben yanlış ifadeleri arıyormuşum.

Bu siteye neden ısrarla üye olmaya çalıştım? Sebep, buranın hizmetinin Brinster 'in alternatifi olmaya tek aday olduğu gerçeğiydi. Çünkü site her kullanıcıya ;

100(Yüz) MB BEDAVA Alan (Hosting)
Banner Yok! Pop-Up Yok!
Hesabın Kullanıma Açılması HEMEN!
Kullanıcı Kontrol Paneli (Bazı sitelerde bu panel FTP programlarına göre işlevsel değil.
Unzipped Özelliği (Yaptığınız çalışmaları .zip olarak atabiliyorsunuz.Tek bir dosya olarak okuyup tüm siteyi tek bir ziple yayınlayabilirsiniz.)
Sınırsız Bandwidth
Ama Başlangıçta sadece 1000(Bin) MB
SSI (DHTML)
WAP
Active Server Pages Desteği - ASP 3.0 Desteği
Bedava Veri Tabanı Bağlantısı:
MS Access Veri Tabanı
Macromedia Shockwave Desteği
vaad ediyordu.​

Spide®

New member
Peki Nasıl Kayıt Olunur!!!

Peki nasıl kayıt olunur?
Adım adım gideceğiz.

Adım 1.

Sol mönüde bulunan Registration seçeneğini tıklıyoruz.

Adım 2.

Önümüze gelen forumu aşağıdaki şekle göre dolduruyoruz.

Adım 3.

Eğer verdiğiniz e-posta adresiniz doğru ise verdiğiniz bilgiler ışığında size hesabın kullanımını aktifleştirmeniz için bir e-posta gelecektir.

E-posta da 3 önemli şey bulunacaktır.
a) Kullanıcı Adınız ve Şifreniz
b) Sitenin kullanmanız için size verdiği bedava domain.(Sitenin adresi)
c) Hesabı Aktifleştirmek için kullanacağınız link..

Adım 4.

Hesabı aktifleştirdikten sonra. Siteye yeniden gireceksiniz sitenin üst sağ köşesinde bulunan kutucuklara kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazıp Login tuşuna basacaksınız.. Ve sistem sizi karşılayacak!

Bundan sonrası ise artık sizin Web ve Temel Web İngilizce’nize kalıyor.

HTML