( bootmgr or missing ) lütfen yardım..!!

testere35

New member
sayın kompedan arkadaşlarım.. pc mde 2 disk var birinde vista diğerinde xp yüklü.. bişeyleri yanlış yaptım olsa gerek bootmgr or missing hatası veriyiyor.. Vista dvd si ile başlangış kurtarma yapıyorum vista açılıyor fakat bu kez xp yüklü olan hard diski seçtiğimde aynı hatayı xp için veriyor.. xp kurarma yaptıgımda xp açılıyor bu kez vista için bootmgr hatası veriyor... sorunu nasıl çözerim bilen arkadaşların bilsine başvurmakdan başka çarem kalmadı.. İlginiz ve yardımlarınız iiçn şimdiden teşekkür ederim...

kimse yokmu bir bilgi vericek.. Bu kadar ilgisiz kalmayın arkadaşlar..

korkusuz10

New member
daha yeni gördüm konunu

Sistemi Vista DVD'si ile başlatın ve kurtarma konsoluna geçerek aşağıdaki komutu yazın.

bootrec /fixboot

veya

Bu sorunu Windows Vistanın ne kadar sıklıkla çıkardığını bilmiyorum ama sistemi açmak istediğinizde “BOOTMGR is missing. Press Ctrl+Alt+Del to restart” mesajını görmek gerçekten de sinir bozucu bir durum. Bu sistemin açılmama sorununu bazı yöntemlerle geçici olarak çözmek mümkün fakat burada sistemi nasıl tamamen kurtarabileceğinizi göstereceğim.Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Vista DVD’nizi takın ve PC’yi açın.
# Sol alt kısımda bulunan Bilgisayarı Kurtar seçeneğine basın (repair your computer).
# Kurtarmak istediğiniz Windows’u seçin.
# Başlangıç Kurtarma (Startup Repair) seçeneğini seçin ve sorun çözülsün!

Newwave

Altın Üye
Öncelikle yanlış yaptığım dediğin şey c sürücüsüne sağ tıklayıp özelliklere girip disk alanı kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır kutusuna check atmış olman sistem bu sıkıştırmayı yaparken ( disk compres ) ilk başta bootmgr dosyasını da sıkıştırıyor aslında bu dosyayı skıştırmaması gerekli çünkü bu çok önemli bir başlangıç boot dosyası olduğu için ( sıkıştırılamaz ) ve hasar verip dosyayı bozuyor ben bunu bir çok sefer microsofta geri bildirim yaparek belirttim aldığım cevaplar beni tatmin etmedi onlar çok daha başka şekilde düşünüyorlar neyse konunun o boyutu zaten farklı anlaşamadık yani microsoftla : ) şimdi.. ;

Yukarıda anlatılan işlemin normalde çözüm getirebileceği düşünülsede ne yazık ki pek etkili olmuyor sistemi ilk başlatmak için ihtiyaç duyulan en önemli bir kaç kb büyüklüğünde ama manyeto diyebileceğim boot dosyasını bozmuş oluyorsun : ) kurtarma cd siylede işin içinden çıkamazsın tek çaresi ( bootlu ) bir xp dvd si veya cd siyle format atıp tekrar xp yi kurmandır iyi forumlar.

__crazy

New member
Ayrı disklere kurmak bazen sorun çıkarmayabilir ama iki sistemide boot edemiyebilirsin eğer C:\ harddiskinin boyutu 100 GB'dan fazla ise iki sistemi de tek diske kurmayı dene belki öyle olabilir

testere35

New member
sorunu çok ugraşmama rağmen çözemedim yukarıdaki verilen yöntemide uyguladım ama genede olmdı.. dedğim gibi vista dvd si ile baslangıç kurtarma yaptıgımda bu kez xp açıklmıyordu.. Tek çözüm bilgisayarı yeniden kurdum önce xp, sonra üzerine vista.. He tab, bu kez farklı disklere değil 2 sistemi tek diske kurdumki ilerde tekrar sorun cıkartmasın :):) Yardımcı olan arkadaşlara ve moderatörümüze cok teşekküler....

HTML