Bir Gazimizin anılarında Osman PAMUKOĞLU

1001Design

330i ///M3 Design
OSMAN PAŞA, Üniforma giyip de farklı hesaplar peşinde koşmayan, adam gibi adam, asker gibi asker. Kodumu mu oturtmuş, gerçek bir vatansever, karargâh değil saha askeri. Umarım ardından gelen kendi gibi subaylar yetiştirmiştir.

Sene 1993 yaz ayları. Artık pkk hareketli alaylarla saldırıyor yani 200, 300 kişilik ve ağır silahlarla. Savunmadayız. Taarruz aklımızdan bile geçmiyor. Benim o bölgede olduğum yıllardı. Hemen duyuldu tugay komutanının ismi cismi karakteri filan. Hatta gelir gelmez pkk telsizlerinde telaffuz edilmeye başlandı bile. "Osman paşada neymiş biz onu ve birliklerini leblebi gibi yutarız" diye alay edilmeye başlandı. O yıllarda rütbesi tuğgeneral idi ve Trakya'daki bir birlikten geldiği konuşuluyordu. Bir anda tugay ve Hakkâri tugaya bağlı tüm birliklerde jet hızıyla bir değişim başladı.

Sanki birileri sihirli bir değnek değdirmişti. Ben şimdi hepsini yazmaya kalksam çok ama çok uzun sürer yaşanmışlıkları. Özetlemek istiyorum. Osman paşa ve ilkler diyelim.

* Osman paşa gelmesi ile artık savunma yerine taarruza geçtik, eskiden pusu yerdik biz pusu atmaya başladık, eskiden baskın yerdik karakollara, biz onları basmaya hem de sınır ötesine basmaya başladık.

* Eskiden rutin görevler vardı Osman paşayla sürpriz görevler başladı, Osman paşa sayesinde geçici köy korucularının tamamına yakınının devlet düşmanı ve PKK yandaşı olduğu tespit edildi belgelendi.

* Osman paşanın gelmesiyle en başta silahlarımız yenilendi önceden g 3 mg3 tipi piyade tüfeği silahların yerini M16,Kaleşnikof,HK 33, rpg 7 ,bomba atar,kanas,bixsi, gibi geliştirilmiş silahlar aldı.

* Osman paşayla birlikte tugayda birkaç mevzii veya depolarda yatan etkili ağır silahlar havan, çoklu roketatar, dağ topu, ağır uçaksavar makineli tüfekleri ve sayamayacağım kadar çok elektronik askeri teçhizatlar devreye girdi, en önemli gelişme ise bana göre haberleşme idi, tüm birliklere en gelişmiş telsizler dağıtıldı.

* Osman paşa ile birlikte Hakkâri tugay ve ona bağlı tüm birliklerde askerler yürümeyi bırakıp koşmayı öğrendi,

* Osman paşa döneminde Hakkâri tugay morgunun kapısına CENNET KAPISI ismi verildi,

*
Osman paşa döneminde şehit olan asker cenazeleri, en üst düzeyde titizlikle hazırlanarak memleketlerine ve ailelerine Osman paşa tarafından görevlendirilen subay astsubaylar eşliğinde teslim ve defin edilmesi sağlandı.

* İlk defa askerler gece yarıları karakollarında ve karargâhlarında geceleyen, onlarla birlikte pusulara katılan, baskınlara giden, kendi tüfeğini kendi taşıyan BİR KOMUTANA rastladılar,

* ilk defa askere evladım, çocuklar, kahramanlar, diye hitap eden biriyle karşılaştılar,

* ilk defa asker kendisine filanca dağın tepesinde, çatışma veya sınır ötesi harekâtta hiç ummadığı zamanda kendisine skorski helikopterler ile cephane, soğuk su, yiyecek hem de en iyisinden, lojistik yardım ve en önemlisi sağlık görevlisi, taşıyan bir KOMUTAN tanıdı.

Evet, OSMAN PAŞA'yı ve ilklerini başarılarını saymakla bitmez.

YUKARIDAKİ HATIRA SEVGİLİ GÜNEYDOĞU GAZİMİZ AHMET EMİN BOZKURT'A AİTTİR.