Bir dünya görüşü olarak İslamiyet

kokone

New member
Okuyacaksan tamamını oku ki sana birşeyler katsın.

Her dünya görüşü "Ben kimim? Niçin varım? Nereden gelip nereye gidiyorum? gibi insanın temel soru ve sorunlarına cevap bulmak zorundadır. Bu temel sorulara cevap bulamamış bi dünya görüşü iflas etmeye mahkumdur.
Nihayetinde tüm öğretiler insanın mutluluğu nu amaçladıklarını iddia etmektedirler. antik ve çağdaş batıl dinlerin (ideolojilerin) tümünün ortak iddiasıdır bu. İyi de, insanı tanımadan, insanın mutluluğunu sağlamak mimkün müdür? Bunun şimdiye kadar mümkün olmadığı, bundan böyle de olamayacağı insanlık tarihinin bize aktardığı tecrübelerden biri, belkide birincisi. Bu temel soru ve sorunlara cevap ve çözüm bulamayan öğretilerin insanlığa her seferinde saadet değil felaket getirdiğini bilmeyen var mı? Buraya kadar olanlar sana doğru gelmiyorsa devamını da okuma.
İslamiyet nasıl evrensel bir saadetin adıysa bugünkü batı medeniyetide kızıl ve kara emperyalizmiyle evrensel felaketin adıdır.
İnsanlar "neden?" ve "niçin?" sorularını soracaklar diye çağdaş düzenleri ödleri kopmaktadır. Bu yüzden insanın düşünce ve duygularını yönlendirmek için iletişim araçlarıyla ve eğitim yoluyla bunca gayret sarfetmektedirler. Sömürü çarklarını dödürmek için müziği, sporu ve hatta dinin bizzat kendisini bir "uyuşturucu" olarak nasıl kullandıklarının örneklerini hepimiz görüyoruz.
Bütün bunlar insanlığın kaybettiği kimlik olan "islamı" yani "insanın kendisini" bulmaması için tezgahlanan oyunlardır.
"Ben kimim?", "Niçin varım?", "Nereden gelip nereye gidiyorum?" gibi temel sorular tek başına aklın çözebileceği sorular değil. Çünkü bu soruların cevapları ma'lukat alemi'nin dışında kalmaktadır. Bu gibi varlık sorularını tek bir şey çözer: Vahiy...

Devamı başka bir zamana

Mustafa İslamoğlu-Yürek Devleti-Denge Yayınları

yazanomer

New member
kardesim kaynak linkini hatali olusturmussun duzeltir misin?

insanlar ic huzurunu nerede buluyorsa ona inaniyorlar buna saygimiz sonsuz,dogru veya yalis...

teblig insanlardan, hidayet ALLAH' tan

HTML