bir şiir war şairi bilinmeyen :S

KaSaTuRa

New member
arkadaşlar alltaki şiirin kime ait olduunu biliyormusunuz? son dörtlükte aşık veysel in ismi geçiyor ama üslubu ömer hayyam a benzettim sizce kimin şiiri bu???

Bu alemi gören sensin
Yok gözünde perde senin
Haksıza yol veren sensin
Yok mu suçun burda senin

Kainatı sen yarattın
Herşeyi yoktan var ettin
Beni çıplak dışar'attın
Cömertliğin nerde senin

Evli misin ergen misin
Eşin yoktur bir sen misin
Çarkı sema nur sen misin
Bu balkıyan nur da senin

Kilisede despot keşiş
İsa Allahın oğlu demiş
Meryam Ana neyin imiş
Bu işin var bir de senin

Kimden korktun da gizlendin
Çok arandın çok izlendin
Göster yüzünü çok nazlandın
Yüzün mahrem ferde senin

Binbir ismin bir cismin var
Oğlun kızın ne hısmın var
Her bir irenkte resmin var
Nerde baksam orda senin

Türlü türlü dillerin var
Ne acayip hallerin var
Ne karanlık yolların var
Sırat köprün nerde senin

Ademi sürdün bakmadın
Cennette de bırakmadın
Şeytanı niçin yakmadın
Cehennemin var da senin

Veysel neden aklın ermez
Uzun kısa dilin durmaz
Eller tutmaz gözler görmez
Bu acayip sır da senin

surgery

New member
Arkadasim Asik Veyselin degil onu biliyorum ama kim oldugunu bilemiyorum Omer Hayyam`ada pek benzemiyo.. bak simdi bende merak ettim

by_ajan

New member
birincisi bu şiir değil Aşık Veysel'in elinde sazıyla söylediği deyişidir ve herşeyi ile Aşık Veysel'e aittir. isterseniz google da aratırsanız bir çok şiir sitesinde sözlerini bulursunuz.
ikinci olarakta neden Aşık Veysel'e benzetemediniz. baştan aşağı Aşık Veysel'in karakteristik özelliklerini taşıyor. şiir sizi şaşırtmış; sizde beni şaşırtıyorsunuz.

YETER GAYRİ YUMMA GÖZÜN KÖR GİBİ
Kambur felek sanki beni kayırdı
Eşten dosttan nazlı yardan ayırdı
Gizli sırrım memlekete duyurdu
Sanki benim bir ettiğim var gibi

Kimine at vermiş estirir gezer
Kimine aşk vermiş coşturur gezer
Kimine mal vermez koşturur gezer
Sanki bunu zengin etmek zor gibi.

Bir kısmına yayla vermiş köy vermiş
Bir kısmına büyük büyük pay vermiş
Sevdiğine güzellikle boy vermiş
Al yanaklar şule verir nur gibi

Birinin aklı yok deli divane
Bir kısmı muhtaçtır acı soğana
Bir kısmını zengin etmiş yan yana
Şimdi kendi saklanıyor sır gibi

Kimine saz vermiş çalar eğlenir
Kimi zevk içinde güler eğlenir
Veysel gözyaşların siler eğlenir
Yeter gayri yumma gözün kör gibi

Aşık Veysel

burada da Aşık Veysel kör bir adam olarak "gördüklerini" aslında kör olmayan ama baktıklarını göremeyen "bakan körlere" anlatıyor. son kıta üzerine uzun uzun düşünün...

KaSaTuRa

New member
by_ajan' Alıntı:
birincisi bu şiir değil Aşık Veysel'in elinde sazıyla söylediği deyişidir ve herşeyi ile Aşık Veysel'e aittir. isterseniz google da aratırsanız bir çok şiir sitesinde sözlerini bulursunuz.
ikinci olarakta neden Aşık Veysel'e benzetemediniz. baştan aşağı Aşık Veysel'in karakteristik özelliklerini taşıyor. şiir sizi şaşırtmış; sizde beni şaşırtıyorsunuz.

YETER GAYRİ YUMMA GÖZÜN KÖR GİBİ
Kambur felek sanki beni kayırdı
Eşten dosttan nazlı yardan ayırdı
Gizli sırrım memlekete duyurdu
Sanki benim bir ettiğim var gibi

Kimine at vermiş estirir gezer
Kimine aşk vermiş coşturur gezer
Kimine mal vermez koşturur gezer
Sanki bunu zengin etmek zor gibi.

Bir kısmına yayla vermiş köy vermiş
Bir kısmına büyük büyük pay vermiş
Sevdiğine güzellikle boy vermiş
Al yanaklar şule verir nur gibi

Birinin aklı yok deli divane
Bir kısmı muhtaçtır acı soğana
Bir kısmını zengin etmiş yan yana
Şimdi kendi saklanıyor sır gibi

Kimine saz vermiş çalar eğlenir
Kimi zevk içinde güler eğlenir
Veysel gözyaşların siler eğlenir
Yeter gayri yumma gözün kör gibi

Aşık Veysel

burada da Aşık Veysel kör bir adam olarak "gördüklerini" aslında kör olmayan ama baktıklarını göremeyen "bakan körlere" anlatıyor. son kıta üzerine uzun uzun düşünün...
arkadaşım b kadar ezmene gerek yoktu:p

bn öemer hayyam a benzettim çünkü Allah a ve bu tarzda yazılmış şiirler geneldwe hayyam a aittir. hayyam isyan havasında yazar şiirlerini ve düşündürür. aslında yaratan ı kllanarak kullara isyan eder. bn de hayyam a benzettim. ve takdir edersin ki yazılı bi metinin değiş mi şiir mi olduunu anlamak biraz zor. bana şiir gibi geldi o yuzden şiir dedim. hem aşık veysel gibi buyuk bi halk sanatçısını küçümseme gibi de bi amacımız yoktu. sadece meraktan sordum bu kdaar basit

by_ajan

New member
KaSaTuRa' Alıntı:
arkadaşım b kadar ezmene gerek yoktu:p

bn öemer hayyam a benzettim çünkü Allah a ve bu tarzda yazılmış şiirler geneldwe hayyam a aittir. hayyam isyan havasında yazar şiirlerini ve düşündürür. aslında yaratan ı kllanarak kullara isyan eder. bn de hayyam a benzettim. ve takdir edersin ki yazılı bi metinin değiş mi şiir mi olduunu anlamak biraz zor. bana şiir gibi geldi o yuzden şiir dedim. hem aşık veysel gibi buyuk bi halk sanatçısını küçümseme gibi de bi amacımız yoktu. sadece meraktan sordum bu kdaar basit

arkadaşım yorumumda tepki var ama kesinlikle ezmek için değil. tepkim bilgiye ulaşmak için çaba sarf edilmediği için. sadece sana karşıda değil bu zamanın tüm gençliğine karşı bir tepkim var. mesela Aşık Veysel'in bu deyişini pentagram albümlerinde söylemeseydi eminim çok büyük bir kesimin bu deyişten haberi olmazdı. oysa bize yön veren bir çok ozanımızın hakkındaki genel bilgi yüz sayfalık bir kitap kadardır. ama sadece lisede edebiyat dersinde az biraz öğretiliyor, o da ne yazık ki sınavda bir iki soru için. oysa bir saatte bir çok ozanımız hakkında bilgi edinme imkanımız var. umarım kırıcı olmamışımdır.
saygılar...

KaSaTuRa

New member
keşke tüm HackHeLL üyeleri bu kadar açıksözlü ve saygılı olsa :D ilgin için tşkurler. çoğu konu da haklısın sanırım...

not: burdan pentagram gibi grupların Türk gençleri için ne kadar faydalı olabildiğini görüorz sanırım :D

HTML