bios yardım

kayzer38

New member
mrb arakadaşlar benim sorunum bios ayrlarında değişiklik yapamadığım için önceden konmuş şifreyi kaldırmak istedim, biraz araştırdım bios pilini söküp takınca olur diye bi kaç yerde buldum. daha sonra biosu sötüm bikaç dakika bekleyip geri taktım, pcyi açtım ama ne klavye ne mause çalışmadı, ikiside ps/2 bağlantılı, sonra pili tekrar söküp taktım pcyi yine açtım bu seferde açma düğmesine basınca fan çalışıyor ve üç kere uzun bip sesi geliyor kasadan ve ekrana hiç bi görüntü gelmiyor, fanlar çalışmaya devam ediyor yani şuanda pc açılmıyor sorun nedir ne yapmam gerekiyor yardımcı olabileceklerebşimdiden çok teşk.

spencer01

New member
aynı sorun bende de meydana geldi zar zor şimdi actım ama kapanınca tekrar aynı seyi yapacagından en ufak suphem bile yok

mmet35

New member
pili gene cıkarıp tak içini açmışken fanını temizle kabloları ramı kontrol et benim arkdsda da aynısı oldu bu sekilde düzeldi inş işine yarar

gencmuslum

New member
ya benim hardiskim 20gb ta ikinci bir tane taktığımda okumuyor bazıları biostan dedi de nasıl yapabilirim yardımcı olursanız tşk ederim iyi günler messenger vereyimde kaydedin ordan konuşuruz
[email protected]

Tunyukuk

New member
Sinyallerin işaret ettiği arızalar;

1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
1- Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2- Birçok kısa bip Anakart arızası
3- 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4- 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5- 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6- 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7- 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası
8- 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9- 3 kısa Belleğin ilk 64k'lık bölümünde hata
10- 4 kısa Timer hatası
11- 5 kısa İşlemci hatası
12- 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13- 7 kısa İşlemci hatası
14- 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15- 9 kısa BIOS ROM hatası
16- 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17- 11 kısa Tampon Bellek Hatası

sabrielmas

New member
kardeş oncelıkle anakartın uzerınde clr-tc yazan bır jumper bulacaksın onu cıkarıp bır yana tarafa takacaksın. 10 sanıye bekledokten sonra cıkarıp eskı yerıne tak. sonra bıos pılını sokup 1 dk bekle. tekrar tak.pc yı ac makıne acılısta hata verıp bıos a gırer ayarları defaulta al. tekrar acılırken pcnın elektrık fısını cek 2 dk bekle. sonra fısı takıp calısıtır. tekrar hata verecek bıosa gırıp tarıh saat ayarlarını yap keydet. çık. tekrar acılınca duzelecktır.şimdiden geçmiş olsun

gkatlav

New member
arkadaşım o üç bip sesi ram sesi, rami çıkar temizle tekrar tak düzgün bir şekilde. Pili çıkardığın zaman tekrar takıyorsun yaa, ama kontrol et dikkat et yanlış takma başka birşey yok

HTML