BIOS Tarih Sorunu, BIOS Uptade Ve Web-kamera Sürücüsü Sorunu

Merhabalar Hackhell Halkı,

Benim birkaç tane sorum var sizlere!!

1-) Yaklaşık 7-8 ay kendi bilgisayarıma başkasından aldığım bir harddiski bağladım ve bilgisayara virüs girdi. Bu virüsün işlevi, bilgisayar belli bir süre kapalı kaldıktan sonra açtığımda tarihi 01.01.2001 veya 01.01.2002 tarihine atması. Başlarda hemen her zaman bu sorunu yapıyordu ama artık yaklaşık 4-5 aydır yaklaşık 2-3 hafta da bir yapıyor. Bilgisayara birçok kez format attım ama yine de bu sorun çözülmedi! Acaba bu virüs dosya virüsü olduğundan dolayı formattan sonra eski kullandığım dosyaları tekrar bilgisayara yüklediğim için yine mi virüs aktif hale geliyor? Yoksa bu BIOS virüsü olduğundan dolayı formatta BIOS’a etki eden bir şey olmadığı için normal olarak virüs tekrar aktif hale mi geliyor? Bunun yanında garibime giden niye önceleri her bilgisayarın belli bir kapatılma süresinden sonra (yaklaşık 2-3 saat) tarihi geriye atan virüs artık bunu çok nadir yapıyor? Acaba daha sonra kullanmaya başladığım NOD32 bu virüsün yayılmasını mı engelliyor??

2-) Yukarıda yazdığım sorunla ilgili olduğunu düşündüğüm için hemen BIOS ile ilgili başka bir problemimi de söylemek istiyorum. İşlemci eski Asuslar’dan olduğu için çok fazla ısınıyor ve anakart üzerinde dahili ses kartı olduğu için de sürekli işlemci ısındı hatası veriyor. Ben de haliyle bunu kapatmak ve disket sürücünü hiç kullanmadığımdan dolayı BIOS’tan kaldırmak için ayarları değiştiriyorum. BIOS bu ayarları belli bir süre saklıyor ama daha sonra kendi fabrika ayarlarına dönüyor. Bunun sebebi de bu virüsle mi ilgili acaba??

Geçenlerde bu zaman kadar hayatım boyunca hiç denemediğim BIOS güncellemesini yapmaya çalıştım. ASUS’un sitesinden zar zor kendi BIOS modelimin güncellemesini buldum (VEYA BULDUĞUMU SANDIM ). İki tane dosya buldum. Bu dosyalardan birinin (ismi awdflash) boyutu 21.6 KB, diğerinin (ismi AN8D1009) boyutu ise 345 KB. BIOS güncelleme dosyası için bu dosya boyutları normal mi?? Bunların ikisini de kurdum ama hiçbir değişiklik olmadı. Acaba doğru dosyaları yükleyemediysem benim BIOS’un güncelleme dosyasını bulabilir misiniz??

BIOS Özellikleri

BIOS Türü :Award
Award BIOS Türü :phoenix-Award BIOS v6.00PG
Award BIOS iletisi :ASUS A7N8X2.0 Deluxe ACPI BIOS Rev 1005
Sistem BIOS Tarihi :05/14/03
Görüntü BIOS Tarihi :01/18/00

Sistem BIOS tarihi 2003 senesini gösteriyor ama Windows saati normal!! Bu tarihlerin ne farkı var?

3-) Ben de Sonix marka bir web-kamera var (Bu markayı ilk defa bu kamerayla tanımış oldum).Sorun bu kameranın sürücüsünün olmaması. Everest programı yardımıyla bu donananımın özelliklerine baktım ve daha sonra birçok sürücü sitesinde aradım ama maalesef bulamadım. Bana bu kameranın sürücüsünü bulabilir misiniz??

[ Görüntü aygıtları / USB Video Aygıtı ]

Aygıt Özellikleri:
Sürücü Tanımı USB Video Aygıtı
Sürücü Tarihi 2001-07-01
Sürücü Sürümü 5.1.2600.2180
Sürücü Sağlayıcı Microsoft
INF Dosyası usbvideo.inf
Donanım Kimliği USB\Vid_0c45&Pid_62c0&Rev_0100&MI_00

Zeytin

Zeytin&Limon
ilk iki sorunun cevabı bios pili dostum bios pilini degistirdiginde 2 sorunda hallolur driver icin bakıyorum ama umut goremedim yinede bulabilirsem bu baslık altında paylasırım..

soran34

New member
ewet arkadaşlar madem böyle bir konu acıldı aynı sıkıntı bende de var bios a girdim tarihi değiştirip kaydettim ama sonra makinayı acıp kapadıgımda fişi çekip takınca tarih2005 e kayıyor. ve de her acılışta makina kendisi acılmıyor illa ki F tuşlarından birine yada delete basmadan acılmıyor...

yardımcı olursanız sevınırım...

Zeytin

Zeytin&Limon
aynı problem bios pilini degistir sorunun cozulsun dostum..

rica ederim ayrıca ne demek isimiz bu =)

_TozKoparaN_

Altın Üye
peki o zaman lamagro bi soru daha bu bios güncelleştirmesi hakkında birçok bilgi buldum ama onlarla güncelleme yapmak benim gibi acemiler için zor bir şey bana daha detaylı yardımcı olabilir misin ileriki bi tarihte

Zeytin

Zeytin&Limon
detaylı hemen yardımcı olayım bios upgrade icin uygun olan bios versionu internetten anakart uretici siteden indirilir ve calıstırılır aslında cok basit bir olay ama uygun olanı bulmak onemli ve herhangi bir hatada problem cıkabiliyor..
dikkat edilmesi gereken bir konu..

detaylı hemen yardımcı olayım bios upgrade icin uygun olan bios versionu internetten anakart uretici siteden indirilir ve calıstırılır aslında cok basit bir olay ama uygun olanı bulmak onemli ve herhangi bir hatada problem cıkabiliyor..
dikkat edilmesi gereken bir konu..
Peki Lamagro, yazdığım BIOS modelinin güncelleme dosyasını bulabilir misin bana?? ASUS'un sitesinde baya bi aradım yukarıda da söylediğim gibi 2 dosya buldum ikisini de açtım ama gördüğüm kadarıyla BIOS ta görünür hiçbir değişklik olmadı!! Bu arada BIOS güncelleme dosyalarının boyutları aşağı yuarı ne kadar oluyo?? O indirdğim dosya boyutları normal mi sence??

HTML