Bilgisayar ısınmalarını nasıl engelleriz ve testleri ( Pc & Laptop )

AlbinaReal

New member
Merhaba arkadaşlar bugün aslında bir çok kullanıcıdan kaynaklanan bir konuya başlık atalım, en büyük sorun laptoplarda özellikle ısı problem bu tamamen elektronik bir hata değilse kullanıcı hatasıdır. (%100) Bunların önüne nasıl geçebiliriz, altına kaliteli bir fan alarak ya en az 6cmx3 fan veya 20cm lik rpm yüksek fanlar tercih ederim.

Marka da çok önemli tabi soğutma sistemleri felan laptoplarda bunlarada dikkat edelim.

Aslında şu 2 değindiğim konuyu meraklıları bile yapıyor asıl konumuza ..

Aslında en önemlisi bakımıdır, toz ve termal macun sorunu.

6-8 ay da bir tozunu almanızı öneririm fanların hemen hemen tüm pc nin.
6-12 ay arasında termal macunun yenilenmesi gerekir ve bunların gerçekten kaliteli macunlar olması gerekmektedir Türkiye de piyasada çok az termal macun var ve Zalman stg-2 denedim çok hoş bir macun gerçekten performans alıyorum şuan, onun haricinde bir çok macun denedim 3 ay dayanamadı bana : ) Laptopum Dell üstünde gelen macun 1.5 yıl hiç sürmeden kullandım ama bir çok markaya özgümüdür bilemiyorum açtığımda cpu ve gpu nun üzerinde macun yokdu :D gerçekten tozu bile yokdu. Erimiş kaybolmuştu. Önemli olan aslında macun 40 tane macun var hemen hemen 50 ye yakın ve bunlardan bir kaç tanesi kaliteli zalmanda zm-stg2 de bunlardan biri ilk 5 de oda sıcakları laptop sıcakları herşey dahil 1-2 dereceyle 5 sıraya düşüyor. Türkiye piyasasında bakarsak fiyat ve performans olarak en iyisi çünkü 0.5 derece farkeden macunu Türkiyede bulamadım bulduklarıma güvenemedim fiyatlarıda 90 tl ydi en düşüğü siz düşünün geldiğimiz son noktayı.

Macun testini basit bir kaç görüntüyle size aktaracağım.

Cpu oyun başlangıcında 70-72 takılıyor daha sonra uzun bir süre sonra max 77 görmekte.
Ram başlangıçda 44 max 55 görmekte.. oda çok kullanırsanız..
HDD max 42-43 görmekte..
Gpu o.c 765mhz.. (Default600mhz) min 62-64 lerde takılıyor daha sonra max 69 görmekte. physx ( gpu ).

Görüntü ayarları : Batman Arkham Origin

Dell n5110
Cpu: i5-2410m Stepspeed kapalı. 2.3ghz 4 core ( 2 thread)
Gpu Hd 3000 + Gt 525m (oc 765mhz)
Ram : 4*2 Dual ( 1333mhz) real 667mhz
HDD: Wd 500 gb 5400rpm (ata)

İşletim sistemi : Windows 8.1 Pro Msdn..

Altında 20cm lik alüminyum kaplama fan var...

Battlefield 4
Cpu: i5-2410m Stepspeed kapalı. 2.3ghz 4 core ( 2 thread)
Gpu Hd 3000 + Gt 525m (oc 750mhz)
Ram : 4*2 Dual ( 1333mhz) real 667mhz
HDD: Wd 500 gb 5400rpm (ata)

Windows 7 Sp1 Ultimate 64 Bit

Cpu 74-76
Gpu 65-66
Hdd 41-44

Video Ayarları Custom -- ( Low ve Medium Karışık.. : )

veeking79

New member
kardeş verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.yalnız laptop kullanıcıları ne yapması gerek bu konuda yardımcı olabilecek misin..piyasadaki laptop soğutucularının bence hiç bir faydası yok çünkü bu laptop soğutucuların fanı çok yavaş dönüyor ve bu fan cihazın dış yüzey plastiğine etki ediyor.laptopun devrelerine hiç bir etkisi yok.o yüzden bence hiç bir faydası yok diye düşünüyorum

AlbinaReal

New member
Aslında sana katılıyorum %90 ları öyle, ama kaliteli bir laptop altı alırsanız rahat edebilirsiniz. Birde bunun 20cm lik alimünyum kaplama en az 1200rpm lik bir fan olmasına dikkat edin. ve her markayada güvenmeyin , diğer bir seçenek en az 3 tane fan farklı yörüngelerde bunlarda çok rahat oluyor ve güzel soğutuyor.

Birde 6 ayda bir özellikle yazdan çıktıkdan sonra laptoplarınızın işlemci ve ekran kartı macunlarını sürünüz bu çok önemli ve toz bakımlarını yapın.

AlbinaReal

New member
770 Mhz O.c (Cuda)
990 Mgz O.c (Memory)
Test... Assassin's Creed IV Black Flag Gold Edition

i5-2410m (stepspeed disable(kapalı))

gpu sıcaklığı 70-71...
cpu sıcaklığı 76-77
hdd 42-43

fps 18-35 bu biraz aslında çok düşük sebebini hala anlamış değilim herşey lowda olduğu halde sizde de böyle yapıyorsa büyük ihtimal oyunun renderi çok güçlü veya problemli büyük ihtimal proglemli çünkü CUDA yı tam kullanmıyor pci.