Bilgisayar çalışmıyor!!!

pikatelcom

New member
arkadaşlar öncelikle sistemim
intel dual core 1.6 [email protected]
2x2gb kingston 800 mhz ram
gigabyte ga-73pvm-s2h
ekran kartı ati hd3650 ddr3 512mb
psu casper 400w(casper ın psu ürettiğini sanmıyorum dandik bişey galiba ama şu ana kadar işimi görüyordu)

dün gece bilgisayarımı açık bırakıp yattım, herhangi bir sorun yoktu,sabah kalktım baktım bilgisayar kapalıydı, power tuşuna bastım bilgisayar açılmadı...
power tuşuna basında psu nun üzerindeki fan çok kısa bir süre dönüyor(yaklasık 0.5 sn)ama bilgisayar açılmıyor...
psu yu açınca klavye ve mouse nin ışıkları yanıyor, ama dediğim gibi başka bi icraat yok...
daha önce çok kere bilgisayarımı uzun süre açık bıraktım ama ilk defa başıma böle bişey geldi...
biraz uzun oldu sanırım ama bi yardım ederseniz sevinirim, sorun psu dan mı acaba yoksa anakart mı yanmış???ya da benim bilmediğim bi sorun mu var

mnteke

New member
Anakart Olabilir.Neden Dersen Psu nun Fanı Dönüyo Ama Psu Dan Güç Alacak Bişey Yok.Başka Anakartla Dene Derim.Eğer Denediğin Anakarttada Çalışmazsa Psu nu Değiştir Direk Olarak...

sonoyuncu

New member
Teknik servis elemananıyım senin anlatığının aynısı olaylarla bir çok kez karşılaşdım büyük ihtimal hdd kaynaklanıyor böyle problemlerlerin çoğunluğu hdd den çıktı aynı senin anlatığıngibi fanlar felen bir tur atıp durar sonrada powere bir daha bassan bile yanıt alamazsın elektiriği tamamen kesip bir daha açınca gene fanlar bir tur daha döner. Bİlgisayarın binevi sigortasıdır bu elektirik kesintilri veya dalgalanamaları sonucu hdd zarar görmüş olabilir. Sorunu hdd değiştirilmesi ile gidere bilirsin ama bazen anacart üzerinde köprülerdede problemle karşılaşılıyor.

mnteke

New member
Hdd Den Kaynaklanırsa Açılır.Ama Bios Ekranında Kalır.Ama Kablosunda Sorun Olursa Böyle Olabiliyo.Hdd Le Büyük Bi ihtimal Alakası Yok gibime Geliyo...

muratyumuk

New member
Hdd Den Kaynaklanırsa Açılır.Ama Bios Ekranında Kalır.Ama Kablosunda Sorun Olursa Böyle Olabiliyo.Hdd Le Büyük Bi ihtimal Alakası Yok gibime Geliyo...
Başına gelmeyen bilemez tabi sanada hak veriyorum. Ancak HDD de bir sorun varsa anakart kendisini korumaya alarak sistemin açılmasını engelliyebiliyor. İkincisi HDD arızalandığı için PSU sistemi korumaya alabiliyor. yani arkadaşlarHİç ummadığınız yerden bir darbe yiyebiliyorsunuz.

mnteke

New member
Başına gelmeyen bilemez tabi sanada hak veriyorum. Ancak HDD de bir sorun varsa anakart kendisini korumaya alarak sistemin açılmasını engelliyebiliyor. İkincisi HDD arızalandığı için PSU sistemi korumaya alabiliyor. yani arkadaşlarHİç ummadığınız yerden bir darbe yiyebiliyorsunuz.
Başıma Geldi Kardeşim.Bi Arkadaşımda 2 Gün pc yi Açık Bıraktı Ve Aynısı Oldu.IDE KAblosu Ömrünü DOldurmuş Değiştirdik Pc Eskisi Gibi Çalışmaya Devam Etti.

sonoyuncu

New member
arkadaşın anlattığı gibi bir çok sorunlar karşılaştım hdd dediysek bir bildiğimiz için söyledik hdd kısadevre ve benzeri durumlarda bu olaylar meydana geliyor arkadaşın açık bırakmışdır olmamışdır fakat bu arkadaşda olmuşdur.

nedim_gs

New member
basit bir uygulama bende genelde işe yarıyor anakartın pilini çıkar 5 dk bekle sonra tak çalıştır bakalım pc yi ;)

Zeytin

Zeytin&Limon
tahminlerim ilk önce psu
2. anakart 3. hdd 4. işlemci
hdd yi çıkarıp açmayı denersin eğer olurda açılırsa hdd diyeceğiz ama büyük ihtimalle psu problemin var arkadaşım.

HTML