Bilgisayarımı nasıl host haline getiririm

harc31

New member
Arkadaşlar 2 tane harddiskim var. birisi 170 GB. bu harddiski ben host yapmak istiyorum bunu yapabilmek için nelere ihtiyacım var? ve neler yapmalıyım? adım adım anlatan bir makale var mı acaba? yada yardımcı olabilicek birisi? :smile:

jakhal

New member
dostum sorunu okudum ve bu konu hakkında bir bilgiye sahıp olmadıgımı soylemek ıcın bunu yazıyorum...sen bu mesajı okurken ben coookkkk uzaklarda olcagım ve buyuk ihtimal elim işte gözüm oynaşta olcak:D:D:D:D

zarta

Banned
dostum sorunu okudum ve bu konu hakkında bir bilgiye sahıp olmadıgımı soylemek ıcın bunu yazıyorum...sen bu mesajı okurken ben coookkkk uzaklarda olcagım ve buyuk ihtimal elim işte gözüm oynaşta olcak:D:D:D:D
her bilgisi olmayan buraya bişiler yazacak olsa her yer mesaj dolardı.
arkadas adam gibi soru sormak için konu acmıs, adam gibi cevap vermeyeceksen
neden sacma sapan mesaj yazarsın? :thumbdown:

__crazy

New member
zartabur'a katılıyorum bilgisi olmayanlar boş boş yazıyor
Harc arkadaşım sende Google'da aradın mı?

degazor35

TÜRK oğlu TÜRK
her bilgisi olmayan buraya bişiler yazacak olsa her yer mesaj dolardı.
arkadas adam gibi soru sormak için konu acmıs, adam gibi cevap vermeyeceksen
neden sacma sapan mesaj yazarsın? :thumbdown:
Al birini.....

Konu sahibine;

kardeşim host yapacaksın,anladık..
Siten var mı?
Eğer var ise
İP static mi?
dinamik mi?

Kesintisiz güç kaynağım var,pc hiç arıza yapmaz ve kapanmaz der isen ne ala yoksa sabit İP alman gerek bu ilk şart.
Apache kurmayı öğreneceksin...Boş ver al sana aşağıda link vereyim incele

MAKALE-1

KAYNAK-2

KAYNAK-3

Devamını,ne istediğini tam belirt,birileri yada biz cevaplamaya çalışırız.

jakhal

New member
arkadasım laga luga yapmayın , eger cok rahatsız olduysanız gidin şikayet edin..banlanırsak banlanırız...

rawnos

New member
Arkadaşlar 2 tane harddiskim var. birisi 170 GB. bu harddiski ben host yapmak istiyorum bunu yapabilmek için nelere ihtiyacım var? ve neler yapmalıyım? adım adım anlatan bir makale var mı acaba? yada yardımcı olabilicek birisi? :smile:
cevabı vereyim sana;
öncelikle bilgisayarından hosting hizmeti verebilirsin bunu belirteyim ama bu bir sahtekarlık olur çünkü senden hizmet alacak müşteri vermiş olduğun vaadlere inanmak durumundadır gidip evdeki bilgisayarımdan hizmet vereceğim demiyeceğine göre direk sahtekarlık :)

gerekenlere gelince;

statik ip
modemini yeniden başlattığın her an ip'in değişecektir.bunu sabitlemen yada sabitletmen gerekir.telekomdan sabit ip satın alabilir modemine tanıtarak kullanabilirsin.

alt yapı
bağlantı kapasitesi (fiber optik kablolar ile 100 mbit-1 gbps bağlantı olması lazım evden açacağın 1 mbit bağlantı ile yada 8 mbite kadar giden 15 gb kotasını geçince 512 kb a düşen hızla bu hizmeti veremezsin.tabi git 100 mbit bağlantıda al demiyorum)

ups sistemi (ups sistemi kısacası güç kaynağı elektrikle alakalı herhangi bir sorun cıktıgında devreye girer ama senin alacağın max. 100 $ lık bi ups en fazla 5 dk açık tutar bilgisayarını o yüzden o da yaş iş)

atx yada rackmount sunucular (bu sunucular yada kasalar diyeyim hosting hizmetleri için uyarlanmış özel sunuculardır ve ortalama 3000 $ dan başlar fiyatları tabi iş görebilecek özelliğe sahip bir sunucu için diyorum 10.000 $ a kadarda çıkar.Yani senin evindeki bilgisayar gibi makinalarla bu hizmetler verilmiyor :) )

elektrik alt yapısı (dedike trafo ve 250 kva dizel dedike jeneratör gibi)
ups yeterli olmayacağından devreye girecek olan jeneratör olacağından önemli :)

firewall hizmetleri
güvenlik duvarıda diyebilirsin saldırı esnasında gerek iplere gerekse saldırı metodlarını pasif duruma alır bağlantıyı keser o olmadan zaten satış yapamazsın çünkü güvenlik riski yüksek olur.

telefon ve canlı destek hizmeti
eğer illa ben deneyip açıcam diyorsan bu sefer önüne tanıtımını yapacağın işin sitesi gerekecek sitende kendine olan güvenini sergileyecek ve müşterilerine resmi bir firma havası vermen gerekecek tabiki canlı destek hizmeti ve telefon numaralarınıda verip sınırsız hizmet sağlamak zorundasın :)

işletim sistemi;
hosting hizmetinde win.xp vista vs kullanamazsın windows server 2003,2008,linux debian,centos,fedora,ubuntu vs birçok seçenek var bunlardan herhangi birini kurmak zorundasın lakin windows server 2003,2008 de sadece asp çalıştırabilirsin bunun içinde tabi plesk kurman gerekecek onada gelicem :) bu işletim sistemlerinden hangisinin lisansı var?wareze bakma kısa sürede bloke edilecektir.

kontrol panelleri;

eğer vps hizmetide versem dersen virtuozzo vmware vs birkaç yazılım daha var bunlarında lisansı lazım tabi lisansların yanında kuracağın sunucu sayısı kadar sabit ip de lazım yoksa satamazsın :)

web kontrol panelleri;

whm/cpanel
directadmin
plesk
entrenix
bunlarda lisanslı yazılımdır ve oldukça masraflıdır bunlar olmadan site kuramazsın üstteki arkadaş apache vs kur demiş lakin tek site açabilirsin apache ile güvenlik 0 özellik 0 vs vs say say bitmez ama güzel tarafı pleskte deneme amaçlı 1 domain ücretsiz aktif edebilirsin :)

açıkcası daha çok şey var yaz yaz bitmez ama bence bu sevdadan vazgeç ciddi yatırımlar ve riskler oluşturan bir iş bakma piyasada birçok hosting olduğuna %99 u ya yurtdışı çalışır yada herhangi bir datacenterdan alır sana kakalar yada bayisidir ve yine birçoğu birçok konuda bilgisizdir birçok konuda yetersizdir herhangi bir sorununu dile getirdiğinde ilk yaptığı sunucuya res atmaktır :D

kusura bakma çok karışık yazdım idare et bu işlerin içerisinde olan birisiyim ve tr nin en iyi firmalarından birinin altyapı sorumlularındanım kısacası sözlerimi dikkate al ve fazla üzerinde durmadan bu sevdadan vazgeç :)

AqUaRiS

New member
rawnos naptın sen ole makale olmus harbıden ama tabıkı bılgıler dogru ev pc sınden olmaz bu ıs Datacenterlar bıle bazen bu ısı duzgun yapamazken ttnet yada farklı fırmaların bıze sundukları ınt le kac sıte barındırabılırsın bence 1 bıle fazla ayrıca pc ne kdr saglam guc kaynagın varmı bır ton ıs bazen arkadasında dedıgı gıbı guc kaynagı bıle yetersız kalıor sonucta kul yapısı bozuldugunu yada kesıntı yaptıgını dusunursenız bıde jenerator lazım yanı arkadaslar oyle 300 500 liralık pc lerle bu ısler yapılmaz bende bıle evımde server kasası var ben denemıorum ve benım gıbı ınsanlar denemıor sızde bence hıc kalkısmayın deneyen varmı var ne kdr surdurebılır bence hıc mılletı kandırma amaclı cok profesyonel ınsanlar bu ıste profesyonel ınsanlar yapabılıor ben yaparım mesela web tasarımcıyım onunuze oyle bır sıte koyarım kı zannedersınız en kalıtelı fırma ama sıteyle olmuor kandırmaya geldıkten sonra herkes herkesı kandırır kanmıcak ınsan zor bu ısın bılgısı olucak bıraz ama sunuda soyleyım ev pc sınden bır cacık olmaz hele hele Turkıyede asla olmaz..!

rawnos arkadasımızı dınleyın .... vazgecın bu sevdadan ...

olcaytd

New member
hocam böyle birşeyi yaparsın ama en fazla 5 dk ayakta kalır 5 dk sonra hem pc hemnde evinin elektirik sistemi yanar.eger hitli bir siten varsa.bende risk alma git 20 30 tl ver bir host al.ugrasmaya degmez bence.

bellas101

New member
ip dinamikse türk telekomu ara sitatic ip'e gecmek istedigini söyle onlar seni gecirirler sonra pc windows asp host istiyorsan windows 2003 server linux php host istiyorsan linux kur geri kalani netden arastirip bul makale olarak baya var..

h4ck3rb0y

New member
Kısaca özetliyim;

Internet hızının epey yüksek olması gerekir.1 mbps ile hiç bi iş yapamazsın, en az 10 mbps olması lazım.Harddisk'in boyutu ihtiyaca göre olmalı.

TTNet'ten statik ip almalısın.Şu anki ip adresin modemi her açıp kapadığında değişir.Ama statik ip hiç bi zaman değişmez, modemi açıp kapatsan bile.

Elinde canavar gibi bi bilgisayar olması lazım.Server işletim sistemi kurulu olması gerek.

Bilgisayarın 7/24 çalışması lazım :) Buda epey kabarık bi fatura ortaya koyuyor. + Makinanın soğutma sisteminin (fanların) güçlü olması gerek mazallah kablolar yanar :)

Uzun lafın kısası bu işi yapmak için azmin olacak daha ilk faturada bilgisayarı kapatma yani :)