bi yardım edin arkadaşlar

dogu36

New member
slm arkadaşlar bende logitec x-540 5.1 ses sistemi war.bunun bası bana az geldiği için 500 watt weya 750 watt bir subwoofer bağlamak istiyorum bu sisteme ama amfisiz bağlıcam.logitecin wooferinin içini açsam oraya lehim yerlerinden yeni alacağım subwooferi bağlasam acaba bişi olurmu?...yani onu kaldırırmı.

sonoyuncu

New member
arkadaşım sistemini pasif subwoofer olmaz çünkü netten baktğım kadarıyla sisteminin subwoofer çıkıiı 25 watt olarak gösterilmiş sen buna 750 watt bağlarsan ohm değerleri kesinlikle uyuşmaz
fakat
aktif subwoofer alırsan gönül rahatlığıyla kullanırsın.

muratyumuk

New member
Onboard ses kartın varsa eğer hatayı ses kartında ara. X-Fi chipsetli bir creative modeli işini görür.

dogu36

New member
bilgisayarım casper nirvana laptop ama benim istediğim bu subwoofer i kutusuyla alıp ewe koymak güzel bi görüntü oluşturuo ewde bana göre weya söyle bişi yapsam olurmu bi arkadaşımda yapmıştı 10 wattlık bi elektro gitar amfisine bağlamıştı onuda bilgisayara bağlamıştı bende oyle yapsam sizce bilgisayara zarar werirmiyim weya amfi yanarmı_?

bide aktif subwoofer pasif subwoofer bunları anlamadım pasif dediğiniz bu arabalardakimi

muratyumuk

New member
subwoofer anfili ise yani kendi elektronik sürücüsü (bilmediğini farzederek senin anlayacağını tahmin ederek yazıyorum kusura bakma) var ise aktif. sadece bir hoparlörden ibaret ise pasif. Senin PC ye kesinlikle pasif olmaz. Yani çalışır ama bir şey farketmez. Memnun kalmazsın.
Arkadaşının yapmış olduğu ampfilikatör sisteminde konusuna gelince ampifilikatörün giriş empedadansı ile çıkış empedansı uyumlu olması gerekir. örneğin 200 ohm luk girişi var ise senin ses kartının çıkışının da çıkışı ortalam 180 - 250 ohm arasında olması gerekir. ve anfi çıkışı ise 8 ohm ise senin 8 ohm luk hoparlör bağlaman gerekir. (kaç watllık olduğu konusuna değinmiyorum.) Buna ramen % 90 ihtimalle hiç bunları hesaplamadan bağlasan bile her hangi bir arıza çıkmayacaktır. (bende şimdiye kadare böyle sorunlar hiç olmadı :)) ama sen yinede bilmediğin şeylere bulaşma. İllaki istiyorsan bir tane aktif sub al gitsin. ;)
kolay gelsin şimdiden. Ben yinede creative de ısrarlıyım harici olanlarıda var laptopta kullanabilirsin. (kandırayım seni :) )

muratyumuk

New member
4 ohm yazması ampfilikatörün çıkış katının normalden biraz daha fazla ısınmasına neden olacaktır. Bunun zamanla tabi ki olumsuz etkisi olur. Ancak ben yinede çok büyük bir sorun çıkaracağını sanmıyorum.
Bu sorunu yaşamak istemiyorsan elektronik parça satan yerlerde hat trafosu satın alabilirsin. ampfilikatörün çıkışını bu trafoya başlar hoparlörüde hat trafosunun 4 ohmluk başaklarına lehimlersin olur biter. Bunu satın alacağın yerdeki satıcı nasıl yapmanı gerektiğini söyleyecektir. Fazla pahalı bir şey olduğunu sanmıyorum. toplamı 250 tl olan sistemi maximum 20 - 25 tl ile düzgün çalışmasını sağlamak fazla maliyetli değil.
Bu arada hoparlör güzelmiş ancak sakın 250W mış yok pik değeri 750W mış bunlara inanma sonuçtra ben o hoparlörün değerinin 50W ı geçmeyeceğine (ki bu kadar bile değildir.) adım gibi eminim ama pazarlama taktiği işte ampfilikatöre ne bağlıyoruz elektrikli soba mı hoparlör mü ?
Son bir tavsiyem daha olacak ampfilikatörün bilgisayar bağlantısını yapacağın jakları her söküp takmanda ampifilkatörünün elektrik bağlantısını fişinden çekerek tamamen kes. Bu takdirde hiç bir şeyi riske atmamış olursun. (Laptop un bozulmasın.)

dogu36

New member
çok teşekkür ederim şimdi internetten amfi ve subwooferi sipariş edicem o parçayıda en yakın zamanda alcam şimdi amfinin arkasını açcam lehim yerlerine subwooferin kablolarını bağlıcam olucak

HTML