Bebek ve Yutma....

SAHRANİL

Altın Üye

Yabancı cisimle oynayan bir çocukta aniden gelişen solunum (nefes) sorununun, nefes borusuna kaçan yabancı bir cisim nedeniyle olabileceği düşünülmelidir.

Neler yutuyorlar?
Ayçiçeği, kabak, karpuz çekirdeği,
Nohut, fasülye ve mısır tanesi,
Fındık ve fıstık,
Plastik maddeler,
Metal iğne, türban iğnesi,
Kalem ucu, ağaç parçası,
Boncuk,
Kemik ve çeşitli maddeler,
Oyuncak parçaları.

Belirtiler
Boğulma ve solunum durması
Öksürük ve tıkanma
Hızlı nefes alma
Nefes almada zorlanma
İç çekme
Morarma
Akciğer sorunları

Dikkat

Koşullar ne olursa olsun, çocukların yemesi ve oynaması için, boğulmalarına neden olabilecek yabancı cisimlerin çevrede bulundurulmaması en etkin önlemdir.

Bunun İçin:
Çocuğun metal, plastik parçalarla oynaması önlenmeli,

Çocukların çevrelerinde katı sebze ve meyveler bulundurulmamalı,

Karpuz, kavun ve zeytin çekirdeği gibi küçük ve sert maddeler çocuklardan uzak tutulmalı,

Çocuklara, çekirdekli gıdalar, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirilmeli,

Çocuğun ağzında yiyecek varken konuşması önlenmeli, bu durumda iken ağlatılmamalı, güldürülmemeli,

Anneler çocuklarının altını değiştirirken, türban iğnelerine ve kundaklamada kullanılan iğnelere dikkat etmelidir.

***ben yaşadım bunu sahrayı ölümden kurtardım.saçındaki papatya şeklindeki metal tokayı almış ağzına ve boğazına takılmıştı.ilk yardım bildiğim için çıkardım tokayı.kolum üzerinde hafif öne eğip sırtına yavaşcça vurdum karnına arasıra basınç yaptım hafifce tabi yine.bunları yaparken parmağımla bozağını kontrol ettim.tam pes edecekcek toka çıktı biraz yukarı,bende parmağımla çıkardım onu.tokanın üzerinde kan vardı.hemen dr arkadaşıma götürdüm kbb druydu tabi.oda kamerayla baktı boğazına ii bişey yok hafif tahriş olmuş dedi..sonra tokayı gösterdim ona,bu toka ameliyatla ancak çıkardı dedi .helal olsun falan dedi:clap:durdurun
tokayı çıkardıktan sinir krizleri geçirmiştim.ama ona yardım ederken gayet sakindim.insan tuhaf oluyor,tek amacı kurtarmak oluyor.o yüzden herkese tavsiyem küçük çocuklara öle süsülü püslü tokalar değilde minik lastikten tokalar taksınlar.:melek:victory

KıRmızıKız

Kayıp üLkenin Prensesi
bizim komşumuzun oğlunun boğazında cola kapağı kalmıştı :saskin zor kurtardılar ölüyordu :( çok korkuyorum böle şeylerden yaa =(

SAHRANİL

Altın Üye
aynen bende korkuyorum.yazının sonuna bir anımı ekledim felaket bişeydi yani.aman dikkat etsin herkes küçük bebeklere.onlar herşeyi potansiyel yiyecek olarak görüyor atıyorlar ağızlarına

HTML