BCCode: 116 Hatası

djpeace

New member
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda genelde oyunlarda ama aradasırada netteyken kilitlenme oluyor ve reset atıyor ardından ekranda bu hata çıkıyor. bazende resetten sonra hdd görmüyor, taki güç kablosunu çıkarıp takana kadar. sizce sebep ne olabilir? sistemin detayları şöyle

anakart: gigabyte ga-ma78gm-s2h f8 mAtx
işlemci: AMD 64x2 4200+
ram: OCZ XTC Platinum 2x1gb 800mhz ddr2
hdd: Seagate Barracuda 640gb 7200.11 sata
ekran kartı: Asus EN8800GT G92
psu: High Power 500watt
işlemci soğutucusu: Cooler Master Gemin II
işlemci soğutucu fanları: Thermaltake Silent Cat 2x12cm
kasa fanları: Arctic Cooling Arctic Fan 3x8cm PWM ultra sessiz
Arctic Cooling Arctic Fan 2x12cm PWM ultra sessiz
kasa: AeroCool M40 HTPC kasa

bu sistemle cod5 kane&linch grid sorunsuz oynuyorum ama test drive unlimited nfsundercover wolfenstein 2009 oynarken reset atıyor ve bccode 116 hatası veriyor, bazende nette gezinirken veya film izlerken kilitlenip reset atıyor ama hdd görmüyor taki güç kablosunu söküp takana kadar.
sizce sorun nerede?
bu arada işletim sistemide windows 7 oem TR 32bit (beta rc veya rtm değil):uzgunCocuk:

Zeytin

Zeytin&Limon
Driverlar tahminim win7 uyumludur (chipset dahil)

donanimsal bir ariza diyemeyecegim bu sekilde ama bccode genel olarak anakarttan dolayi verilen bir hata.

tahminim anakartta bir problem olabilir ama teorik konusuyorum cunku hdd de olabilir isletim sisteminde olabilir bunlara girmek istemedim.

W

WoLF

Guest
dostum anakartın biosunu güncelle büyük ihtimal sorunun kalkacaktır.çünkü aynı hatayı vistadada meydana geliomuş şimdi googledan buldum adam biosu güncellemiş sorun düzelmiş...

djpeace

New member
bios güncel olduğunu belirtmek için f8 yazdım sonuna ama sanırım anakarttan gibi aldığım kişi yeni anakart ve işlemci gönderdi yarın elimde artık deneyip sonuçlara bakıcaz. burayada yazarım.

az önce kontrol ettim biosun f8 den sonra f10 sürümüde çıkmış update ettim wolfenstein 2009a girdim ve 15 dk sonra yine reset ve bccode 116 hatası.

Zeytin

Zeytin&Limon
bence ariza anakartindan kaynaklaniyor dostum. degistikten sonra tekrar test edermisin bakalim ne sonuc verecek?

djpeace

New member
onboard ekran kartı olan ati hybrid 3200 ile yarım saat oynadım reset yok acaba ekran kartımı? testlere devam sonuçları bildiririm

djpeace

New member
bugün onboard ekran kartı ile 3 kere kilitlendi pc ve resetlenip hdd okumadı, tam sorun anakart veya hdd derken bu seferde 8800gt ile oynarken kilitlenen makine şimdi onboard kart ile sorunsuzca oynar oldu, sanırım hdd ve ekran kartı bozuk neyse testlere devam çözüme gidene kadar durmak yok

Zeytin

Zeytin&Limon
tahminim olay anakartinla alakali dostum kuzey koprusunde bir ariza olabilir ve bundan kaynakli problem yasiyor olabilirsin. bence en yakin zamanda anakartini garantiye gonder testleri onlar yapsinlar bakalim ne sonuc alacaklar.

djpeace

New member
aldığım kişi bi anakart yolladı ama onunda pci express çıkışından görüntü alamadım:sopa:

Zeytin

Zeytin&Limon
sanirim cok problemli birine denk gelmissin ;) kolay gelsin bakalim duzgun bir anakart geldikten sonra irdeleyelim.

djpeace

New member
harddiski başka bir bilgisayarda köküne kadar zorladım ne kafa atması nede takılması olmadı, sorun en sonunda kesinleştiki ANAKART.

HTML