Baykal: MGK angaje oldu

evrim122

New member
Baykal: MGK angaje olduANKARA Milliyet

güncellenme zamanı 25.8.2009

Haberi tek sayfada gösterHabere yorum yazArkadaşına gönderSitene ekleSayfayı yazdırRSSCepten okuBize Ulaşınhaberi paylaşFacebookGoogleYahooMixxDiggStumbleUponDel.icio.usredditTwitterMyspacefriend feed
Blog yaz, haberi yorumla!Web siteni ekle,
Günün Sitesi yarışmasına
sen de aday ol!
HABERİN ETİKETLERİ
ABD CHP PKK MGK TCK Irak küfür eğitim Kandil Lübnan Norveç Ankara Anayasa Türkiye çatışma iç savaş müzakere eleştiri Ortadoğu İngiltere Washington Deniz Baykal terörle mücadele ABD Büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığı
Sen de etiket ekle!

gönder
milliyet.com.tr hep yanınızda
+ Haberci ile bilgisayarında oku+ Sitene ekle ile haberleri sitende göster+ SMS ile cebine gelsin+ İnternet ile cepten okuHükümetin ‘Kürt açılımı’yla ilgili olarak MGK’dan çıkan destek bildirisine tepki gösteren Baykal, MGK’yı eleştirdi: “Umarım sonucun bizi nereye götüreceğini biliyordur”Baykal, “Bu yolun sonu hüsrandır. Etnik dillerde eğitim yapılmasına yeşil ışık yakıp milleti ayrıştırma politikasına sahip çıkanlar tarihi ayıbı üstlenmiş olurlar” dedi

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Kürt açılımıyla ilgili olarak MGK’dan çıkan destek bildirisini eleştirirken, “MGK da sürecin parçası haline geldi. Kandil’de resmi temas yapan gazeteci de sürecin parçası haline geldi. Kim yanılıyor, bunu yaşar görürüz. Nereye götüreceksin ben bilmiyorum. MGK umarım biliyordur” dedi.
Baykal, düzenlediği basın toplantısında, Kürt açılımının toplumu gerdiğini belirterek, “Bu gerilimin Başbakan’ı, Cumhurbaşkanı’nı ve MGK’yı da içine aldığını üzülerek görüyorum. Bunların hepsi Türkiye’de gerilimin tarafı haline dönüşmeye başlamıştır. Sanatçılar bölünmeye başlamıştır... Başbakan’ın kendisinde gösteren hakaretler, suçlamalar küfür noktasındaki söylemler, bir süre sonra toplumun her kesiminde gerginliklerin, tartışmaların derinleşmesine yol açabilir” diye konuştu.

Müzakereleri kamufle
Hükümetin “herkesten görüş alıyoruz” yaklaşımıyla, birileriyle yaptığı müzakereyi kamufle etmeye çalıştığını savunan Baykal, Türkiye’de bütün hükümetlerin terörle mücadele hedefiyle hareket ettiğini söyledi. Baykal, “Şimdi terörle müzakere sürecine geçtiklerini görüyoruz” dedi.
Etnik kimliğin harekete geçirilmesi nedeniyle Irak’ta iç savaş tablosu yaşandığını kaydeden Baykal, “Ne bölüyorsunuz kardeşim bizi? Niye bizi Lübnan’a, Irak’a, Yugoslavya’ya dönüştürmeye çalışıyorsunuz? Türkiye’yi böleceksin, bölünce Ortadoğu politikasına kolay uygulayacaksın, piyonlar artacak. Piyon olmak istemiyoruz kardeşim” dedi.

ABD’de düzenlenen toplantı
“Türkiye’nin önündeki bu proje uluslararası ilgi ve katkı ile şekillenmiş bir projedir” diyen Baykal, 13-15 Nisan 2009 arasında Washintgon’da Atlantic Council adlı akademik kuruluş tarafından düzenlenen toplantıyı örnek gösterdi. Türkiye ve Irak’tan temsilcilerin de katıldığı toplantıya Norveç’in Washington büyükelçisinin de katıldığını, toplantının bizzat Norveç tarafından finanse edildiğini kaydeden Baykal, Açık Toplum Enstitüsü’nün yanı sıra ABD ve İngiltere’nin eski Ankara büyükelçilerinin de toplantıya katıldığını söyledi.

Ankara’daki görüşmeler
Katılımcıların daha sonra Ankara’da temaslarda bulunduğunu vurgulayan Baykal, Dışişleri’nin de yardımcı olduğunu kaydetti. Baykal toplantıya Türkiye’den katılan 14 kişiyi açıklamazken, bugün tartışılan Türklük ifadesinin Anayasa’dan çıkarılması, PKK’lılara af, TCK’nın değiştirilmesi, yargının yeniden konumlandırılması istemlerinin o toplantıda dile getirilerek, hazırlanan rapora konulduğunu belirtti. Baykal, “Türkiye’de birdenbire düğmeye basılmışçasına harekete geçilmesi tesadüf değildir. Bunun altında Türkiye’ye yönelik yol haritasının uygulanması beklentisi vardır” diye konuştu.

Norveç’ten açıklama gelmedi
Baykal, ABD Büyükelçiliği’nin, projenin ABD ile ilgisinin bulunmadığını açıkladığının anımsatılması üzerine, “Norveç hükümetinden de açıklama geldi mi? Böyle tek taraflı değerlendirmelerle gerçekler örtbas edilemez” dedi.
MGK’da “birilerinin milli birlik, bütünlük konusuna ısrarla vurgu yaptığının” anlaşıldığını söyleyen Baykal, şunları kaydetti:
“Şimdi çalışmalar o amaca mı, başka amaca mı yönelik, onu kimse bilemez. MGK bu açıklamayı yaptığı halde kaygımız var. Etnik dilde eğitim kabul edilebilir mi? MGK açıklamasında bu hedefe yönelik bir destek var mı yok mu? Oradaki sorun şu, süreç öyle tarif edilmiş ki MGK da sürecin parçası haline geldi, Kandil’de resmi temas yapan gazeteci de toplumun değişik kesimleri de bu sürecin parçası haline geldi.”
MGK üyelerini suçlamak için bunları söylemediğini belirten Baykal, “Diyorlar ki ‘Milli birlik bütünlüğü pekiştirmek üzere destek verdim.’ O laf yetmez. Bu sürece, peşin fikirle destek vermek bence yanlış. MGK ile ‘anayasayı değiştirelim’ diyenler aynı sürecin parçası. Kim destek veriyor, bir düşünün bakalım. Onlar da MGK da bu süreci destekliyor, birisi yanılıyor. Kim yanılıyor” dedi.

Tarihi ayıbı üstlenmiş olurlar
Üniter devlet söylemine dikkati çekmek istediğini belirten Baykal şöyle konuştu: “Herkes üniter devlet diye başlamaktadır, ama üniter devlet sözü milli kimliğin bölünmesi düşüncesini kamufle etmek için kullanılamaz. Bu sürecin sonunda çatışma çıkar. Irak’ta, Yugoslavya’da ne çıktıysa Türkiye’de de o çıkar. Çıkılacak yolun sonu hüsrandır. Geldiğimiz noktada etnik dillerde eğitim yapılmasına yeşil ışık yakarak milleti ayrıştırma politikasına sahip çıkanlar, destek verenler, bu sürece göz yumanlar, bu sürecin sorumluluğunu üstlenmeyi içlerine sindirenler bilinmelidir ki tarihi bir ayıbın vebalini, sorumluluğunu üstlenmektedirler.”
Baykal, “Başbakan randevu isterse görüşecek misiniz?” sorusu üzerine, “Herhalde bana milli kimliği parçalamaya yönelik eğitim önerisiyle gelmeyecektir. Anayasa’daki Türklüğü kaldıracağız, destek ver diye hiç gelmesin” yanıtını verdi. Baykal, söylediklerinin Cumhurbaşkanlığı için geçerli olduğunu da kaydetti.

Dışişleri’nden Baykal’a tepki
Dışişleri Bakanlığı, CHP lideri Deniz Baykal’ın “demokratik açılım” projesinin “uzun süreden beri uluslararası ilgi ve katkıyla şekillendirildiğini” iddia ederek, bu konuda ABD’deki Atlantic Council adlı kuruluşun 13-15 Nisan 2009’da Washington’ da yapılan toplantısına atıfta bulunmasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Partilerimizin demokratik eleştiri hakkını kullanırken daha sorumlu davranmalarını; ülkemizin itibarına ve ulusal çıkarlarımıza zarar verecek davranış ve beyanlardan kaçınmalarını bekliyoruz” denildi. Açıklamada, “Toplantıya Türkiye’yi temsilen herhangi bir katılım olmamıştır” ifadesi kullanıldı
kaynakhttp://www.milliyet.com.tr/Siyaset/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=4&ArticleID=1131856&Date=25.08.2009&b=Baykal:%20MGK%20angaje%20oldu&ver=78

gordem

New member
adam bu işin icinde abd var dedi hemen açıklama geldi biz yokuz diye yok birde biz varız diyeydiniz. Galiba amerika bizi açmaya çalışıyor yanına yamak olarak norveçi de almış.

HTML