Bütün Metalciler Okuyun Her Kelimesini

SeNoLL

New member
Pentagram

Pentagram bir özelliği ile belki de dünyanın en ilginç grubu. Sanırım dünyada fan kitlesi her iki yılda bir değişen başka bir müzik grubu daha yoktur.

Pentagram'ın fan kitlesi "don lastiği" misali ne uzuyor, ne kısalıyor. 10 yıl önceki moda konserinde kaç kişi varsa; Rock House'da da hemen hemen aynı. Bu olaya farklı bakış açılarından; birçok yorum getirmek mümkün.

Mesela 10 senedir bir arpa boyu yol alamamışlar diyebilirsiniz.
Onlarla beraber dünyada ve Türkiye'de bu müziği yapmaya başlayanların birçoğu silindi gitti ama Pentagram hala taş gibi ayakta diyebilirsiniz. Ben olaya biraz daha istatistiksel yaklaşmak istiyorum.

- Pentagram'ın ilk albümünü satın alan 25.000 sıkı metalci; neredesiniz?
- Albüm satışı çok gözüksün diye koliyle albüm alıp odasına duvar örenler; neredesiniz?
- 1990 Bodrum Kalesi konserine gidebilmek için yazın göbeğinde, ayağında postalla, beş parasız, otostopla Bodrum'a ulaşmaya çalışan, yol boyunca dizi dizi sıralanmış metalciler; neredesiniz?
- 1992 Sodom konserinde organizatörün sahneden Pentagram hakkında atıp tutmasına "Pentagram!" tezahüratlarıyla protesto edenler; neredesiniz?
- 1993 yılında Trail Blazer albümünü satın alan ikinci kuşak 16.000 metalci; neredesiniz?
- Pentagram'ın ilk ve tek illegal kaydı olan "Live At The Trail"in dükkan sahibinin kendine ayırdığı son kopyasını satın alabilmek için yalvaranlar; neredesiniz?
- Ulan bu kadar vefasızlık olur mu be? Haydi diyelim içinizdeki şeytanı öldürdünüz, artık efendi çocuksunuz, düzenin emrine amadesiniz. Katiller bile olay mahalline mutlaka geri gelirlermiş. Peki ya sizler; neredesiniz?

Şu ülkede bir şekilde Pentagram fanlığına bulaşmış olanlar, bugün hala en azından liselerin nostaljik pilav günü muhabbetleri gibi zaten sayısı senede 1-2'yi geçmeyen Pentagram konserlerine bir bilet alsaydınız bugün Pentagram İstanbul'daki tüm konserlerini stadyumlarda veriyor olurdu.

İşin diğer bir acı tarafı da Pantagram 10 yıllık geçmişinde hiçbir şeyden çekmedi Türk metal camiasından çektiği kadar. İnan ki bu camia tarafından bilinerek ya da bilinmeyerek onlara yapılan kötülükler ve haksızlıkların onda biri herhangi birimize yapılsaydı, sokakta her gördüğümüz metalciye sille tokat girişiyor olurduk. Şimdi bir de artık bu dergiyi okumadıkları aşikar olan kardeşlere soralım:

- Pentagram ilk albümünü çıkardığında "Bunların hiçbiri beste değil. Hepsi Kreator'dan, Slayer'dan arak" diyen büyük (?) müzik otoriteleri (!); neredesiniz?
- Metalcilik adına Moda Sineması'nın, İnci Sineması'nın koltuklarını kıran harbi(!) metalciler; neredesiniz?
- Açıkhava Tiyatrosu'nda Ogün seyircilerin elini sıkmak için öne eğildiğinde yüzüne tüküren şerefsizler; neredesiniz?
- "Hakan'ın bıyıkları ülkücü bıyığı", "Pentagram'ın hepsi faşist" diye uluyan köpekler; neredesiniz?
- "Pentagram konserlerde playback yapıyormuş", "İhsan Trail Blazer'ı çalamıyormuş, o nedenle playliste koymuyorlarmış" diyen kuş beyinliler; nerdesiniz?
- Pentagram bir parçasında Mehter Marşı çaldı diye döneklikle suçlayıp, akşamları düğün orkestralarında "kasap havası" çalan çakallar; nerdesiniz?
- Soundun "s"sinden haberi olmayan gruplara içtenlikle yardım eden Tarkan ve Hakan'ın yüzlerine gülüp, dergilere "Pentagram bizi çekemediği için ayarlarımızla oynadı, bilerek bozdu" diyen haysiyetsiz ve bilmediğim, aklıma gelmeyen birçok diğerleri...

Aslında nerede olduğunuz hiç de ipimde değil. Zaten artık ne sizi, ne de boktan gruplarınızı kimse hatırlamıyor bile.

Tarihinin çöplüğünde yok olup gittiniz, arkanızdan sifonu bile çeken olmadı. Hep ait olduğunuz yerde kalın. Her nerede yaşadığınızı zannediyor ve yaşatılmıyorsanız.

...
İşte Şebek HMF'de Pentagram'ın 18 Ekim 1998 Rock House konserinden sonra Tayfun Altınbaş'ın yazdığı o güzel yazı...
Yeterince haklı değil mi?

DeathMatch

New member
pentagrammm kendini kanıtlamiş bir gruppp bu yazidan bişi anlamdimm üstelikde cok sıkıcı zaten hiç bir gercek metalci türk metal dinlemz cünkü bizimkiler bu işi bilmiyor.

SıpA

уαşℓıℓαя νє ιнтιуαяℓαя
işin açıkcası yazı benim için bişey ifade etmedi çünkü ben hala pentagramın arkasındayım belki bir koli kaset alamıorum ama 1 kaset bile bunu gösterir en azından mp3 lerini indirmeden önce saygıyla 5-10 milyon para verebiliorum

pentagram ölmedi ölmezde bunu unutmayalım satıp gidenlerin sonunu gördük tükürenlere tükürüldü sövenlere sövüldü ama PENTAGRAM hala ayakta. . .

sound

New member
DeathMatch' Alıntı:
pentagrammm kendini kanıtlamiş bir gruppp bu yazidan bişi anlamdimm üstelikde cok sıkıcı zaten hiç bir gercek metalci türk metal dinlemz cünkü bizimkiler bu işi bilmiyor.
nasil bilmiyo ya
pentagram
almora
crossfire
ve niceleri...

bu gibi gruplarda isi bilmedikleri icin dunya ya acildilar deil mi?:)

phrisme

New member
DeathMatch' Alıntı:
ön yargıLı yakLaşıyorsun yada özenti bir tipsin (kişiLik oLarka değiL müzik anLamında) biLemiyorum .. aLmora crossfire bunLar türkiyede metaL müzik adına güzeL şeyLer yapan grupLar..
yazını sonuna kadar okudum arkadaşım.. hakLı buLdugum yanLarı da var.. PENTAGRAM haLen daha ayakta sıpanında dediği gibi..

princeofdarkness

New member
trail blazer albumunun sozlerıyle 1 albumunun sozlerını bır karsılastırın bakalım...
arkadasım bu yazıyı yazmadan once ıyı bı arastırma yapmalıydın... bu muzıkle ılgılenıyorsan ıngılızce bılıyorsun demektır.. ozaman alırsın ıkı albumun sozlerını karsılastırırsın.. pentagramla yola cıkanlar onu yarıyolda bırakmadı o bızlerı yarıyolda bıraktı........ pentagramın artık belırgn bı fan kıtlesı yok olanların cogu ozentı ve colukcocuktur....... en son rtn de gorduk kendılerını ve kitlelerını.. 1albumu gb gereksız bır album cıktıntan sonra yazılan en gereksız yazılardan bırı olrak goruyorum bu yazıyı....

sound

New member
FLeTCh®' Alıntı:
%90 dediklerine katılıyorum Tayfun Altınbaşın

ama Pentagramla crossfire almora kesinlikle bir tutulamaz
zaten bir tutmuyoruz yaptiklari turler cok farkli ama basari yonunden dusunuyoruz

SıpA

уαşℓıℓαя νє ιнтιуαяℓαя
princeofdarkness' Alıntı:
trail blazer albumunun sozlerıyle 1 albumunun sozlerını bır karsılastırın bakalım...
arkadasım bu yazıyı yazmadan once ıyı bı arastırma yapmalıydın... bu muzıkle ılgılenıyorsan ıngılızce bılıyorsun demektır.. ozaman alırsın ıkı albumun sozlerını karsılastırırsın.. pentagramla yola cıkanlar onu yarıyolda bırakmadı o bızlerı yarıyolda bıraktı........ pentagramın artık belırgn bı fan kıtlesı yok olanların cogu ozentı ve colukcocuktur....... en son rtn de gorduk kendılerını ve kitlelerını.. 1albumu gb gereksız bır album cıktıntan sonra yazılan en gereksız yazılardan bırı olrak goruyorum bu yazıyı....

bu konuda sana çok fazla katılmıorum bence pentagramın içine eden yine o gruptu yoksa türkiyede böle olmazlardı

sözlerde aslında biraz haklısın ama bu tepkiyi hak etmedi pentagram ve işte biz değerini bilmedik bilneler avrupada napalım

bu arada türkçe rock-metal türü müzik yapılamaz dien arkadaşa bi sözüm var türkçe metal müzik ve rock müzik için biçilmiş bir kaftan ing. kadar ii oturuor ağıza yani dili kullanmayı bilseler ingilizice kadar ii olduğunu göreceğiz ama herkes işin kolayına kaçıor

bende müzikle uğraşıorum ve kendimde hard rock yapıorum(grup dışında)ve türkçe biçimiş kaftandır bukadar. . .:sigara:

vasya

New member
mezarkabul...

osiris_cemo

New member
royalprens' Alıntı:
- Pentagram ilk albümünü çıkardığında "Bunların hiçbiri beste değil. Hepsi Kreator'dan, Slayer'dan arak" diyen büyük (?) müzik otoriteleri (!); neredesiniz?
- Metalcilik adına Moda Sineması'nın, İnci Sineması'nın koltuklarını kıran harbi(!) metalciler; neredesiniz?
- Açıkhava Tiyatrosu'nda Ogün seyircilerin elini sıkmak için öne eğildiğinde yüzüne tüküren şerefsizler; neredesiniz?
- "Hakan'ın bıyıkları ülkücü bıyığı", "Pentagram'ın hepsi faşist" diye uluyan köpekler; neredesiniz?
- "Pentagram konserlerde playback yapıyormuş", "İhsan Trail Blazer'ı çalamıyormuş, o nedenle playliste koymuyorlarmış" diyen kuş beyinliler; nerdesiniz?
- Pentagram bir parçasında Mehter Marşı çaldı diye döneklikle suçlayıp, akşamları düğün orkestralarında "kasap havası" çalan çakallar; nerdesiniz?
- Soundun "s"sinden haberi olmayan gruplara içtenlikle yardım eden Tarkan ve Hakan'ın yüzlerine gülüp, dergilere "Pentagram bizi çekemediği için ayarlarımızla oynadı, bilerek bozdu" diyen haysiyetsiz ve bilmediğim, aklıma gelmeyen birçok diğerleri...
Way adiler böylem demishler yazıklar olsun ba pentagrama da yapılmaski böle seylerh

cradle_wb

New member
bir arkadaş "gercek metalci türk metal dinlemz cünkü bizimkiler bu işi bilmiyor" demiş.ya sen hiç pentagram dinlemedin ya da kendini metalci zanneden özentiden başkası değilsin.pentagramın şu anda dağılmasının sebebi senin gibi dar kafalı batı özentisi adamlar yüzünden oldu zaten.eğer senin gibiler olmasaydı, pentagrama gereken değer verilseydi hala onların konserlerinde şarkılarıyla kendimizden geçiyo olurduk.sana tavsiyem şu batı özentiliğinden kurtul.tamam yabancı gruplarda gayet güzel iş çıkartıyorlar ama pentagramın da onlardan eksik kalır bir yanı yok.bence pentagram türkiyenin metallica'sı...lütfen arkadaşlar sizden tek istediğim pentagrama hak ettiği saygıyı göstermeniz

KaSaTuRa

New member
Pentagram ı dinleyene kadar Türk gruplarım metal yapamıcaanı ve kesinlikle berbat olduklarını düşünürdüm. Yabancı metal hastasıydım ve şuanda Pentagram ın biçok yabancıdan daa ii olduunu düşünüorm.ki kolay kolay beğenmem o yuzden Pentagram a laf yok derim...

HTML