Avrupa'da eğitim görmek artık hayal değil!

V.ManisaspoR

PLãyß0y

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) Başkanı Fatih Hasdemir, yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB arasında tam üyelik sürecinin başlamasının ardından kurulan Ulusal Ajans’ın Avrupa ile Türk üniversiteleri arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini sağladığını söyledi.

Bu kapsamda üniversite öğrencileri ile öğretim üyelerine yönelik "Erasmus", mesleki eğitime yönelik "Leonardo da Vinci" ve okul eğitimine yönelik "Comenius" programları olduğunu anlatan Hasdemir, bu programları "hayat boyu öğrenme" başlığı altında topladıklarını ifade etti.

Bütçelerinin önemli bir kısmını ayırdıkları Erasmus Programı çerçevesinde,üniversite öğrencilerinin, en fazla iki dönemi Avrupa’da kendi üniversitesinin anlaşmalı olduğu bir üniversitede geçirme imkanına sahip olduğunu anlatan Hasdemir, "Orada aldıkları dersler buradakilere sayılıyor, dolayısıyla dönem yıl kayıpları olmuyor" dedi.

Öğretim elemanlarının da Erasmus programı dahilindeki üniversitelerde ders verebildiklerini belirten Hasdemir, masrafların Ulusal Ajans tarafından karşılandığını ifade etti. Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı’ndan ise mesleğinde kendini geliştirmek isteyen herkesin yararlanabildiğini dile getiren Hasdemir, bu programın sadece meslek lisesi ve yüksekokulu öğrenci ve öğretmenleriyle sınırlı olmadığını kaydetti. Programdan yararlanmak isteyenlerin bir proje hazırlayarak, Avrupa ülkelerinden ortak bulmaları gerektiğini anlatan Hasdemir, bursiyerlerin yurt dışında staj yapma olanağına kavuştuğunu söyledi.Orta öğretim kurumlarına yönelik olan Comenius Programı’ndan öğretmenlerle öğrencilerin yararlandığını kaydeden Hasdemir, Ulusal Ajans’ın Türk gençleriyle Avrupalı gençlerin ortak faaliyetlerine imkan sağlayan programları olduğunu da belirtti. Hasdemir, bu programlardan yararlanmak isteyenlerin Ulusal Ajans’ın "www.ua.gov.tr" internet adresinden bilgi alabileceğini ya da üniversitelerin Erasmus bürolarına başvurabileceğini kaydetti.TÜRK GENÇLERİ YOĞUN TALEP GÖSTERİYOR
Türkiye’nin AB Eğitim ve Gençlik Programlarına dahil olan tek aday ülke olduğunu ifade eden Hasdemir, 1 Nisan 2004’ten beri yürüttükleri programlardan bu yıl itibariyle yararlanmayan il kalmadığını bildirdi. Gençlerin programlara yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Hasdemir, "Talep o kadar fazla oldu ki bunun ödülü olarak, 2007 bütçemiz yüzde 70 oranında arttırıldı. Bu, Avrupa’daki en yüksek artış oranıydı. Geçen yıl program bütçesi arttırılan tek ülke Türkiye oldu" diye konuştu.Türkiye’nin Hayat Boyu Öğrenme Programında Avrupa’da yedinci, Gençlik Programlarında ise dördüncü sıraya yükseldiğini ifade eden Hasdemir, "Şu an Avrupa’daki en büyük ajanslardan biri konumuna yükseldik" dedi. Türkiye’nin Erasmus Programından yararlanan ülkelerin başında geldiğini belirten Hasdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Erasmus’a bu sene yaklaşık 19 bin civarında talep geldi. Bu talep geçtiğimiz dönem 10 bindi. Mesleki eğitim programında geçen dönem Avrupa’da alınan başvuruların yüzde 38’i Türkiye’dendi. Bu da Avrupa’da Türkiye’yi birinci sıraya oturttu. Demek ki, bizim insanımıza gerçekten fırsat verildiği zaman, önü açıldığı, yol gösterildiği zaman kaynakla desteklendiği zaman vatandaşlarımız layıkıyla kullanılıyor, değerlendiriliyor."
Yüzde 70’lik bütçe artışına rağmen başvuruların hepsine cevap veremediklerini belirten Hasdemir, gelen projelerin 6’da birini finanse edebildiklerini kaydetti. Hasdemir, bu yıl içinde eğitim ve gençlik programlarından yararlananların sayısının 50 bini geçtiğini bildirdi.

GELEN AVRUPALI ÖĞRENCİLER

Eğitim ve Gençlik Programların karşılıklı olduğunu anlatan Hasdemir, Türkiye’den giden öğrencilerin de 3’te biri oranında da Avrupalı öğrencilerin Türkiye’ye geldiğini anlattı. Türk üniversitelerinin ve mesleki eğitiminin Avrupa ülkelerinde takdirle karşılandığını belirten Hasdemir, şöyle konuştu: "Bu programlar Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanıyor. Türkiye’nin yaklaşık 4 senelik bir geçmişi olmasına rağmen bu kadar Avrupalı öğrencinin gelmesi önemli. Türkiye aradaki farkı çok hızlı şekilde kapatıyor. Avrupa Komisyonu yetkilileri, bursiyer sayısı açısından 2010 yılında 3 milyon hedefine ulaşılmasını bekliyor.

egtm Millyt

HTML