Avrupa ve Emperyalizm

defender80

New member
Avrupanın yalanladığı emperyalizm bugün avrupanın tek varlık sebebidir. Üstelik post modern bir tutumla avrupanın emperyalist anlayışı devam etmektedir. Tek fark bugün avrupanın emperyalizme ihtiyacı kalmamasıdır. Avrupa şimdi emperyalizmin karşıtını emperyalizm aracı olarak kullaniyor, evet post modernliğide burdan doğuyor zaten bu emperyalizmin. Avrupa yıllar önce halkının insanca yaşamasını bile hak görmediği ülkelere şimdi insanlik dersi veriyor.
Ne için ? Yine o ülkelerin refah düzeyine ulaşmasını engellemek için. Yanlış anlaşılma olmasın insan hakları insanlığın onuru açısından önemli bir unsurdur. Bunun doğruluğunu tartışmaya gerek bile duymuyorum, ama açlık insanlık onuru tanımaz. Ve sonunda insanlar bir paket makarna için emperyalistlerin yerli işbirlikçilerini destekler. İnsan haklarının olmadığının sözü geçtiği ülkelerde sorunun insan haklarının olmayışından değil çok büyük ölçüde o ülkenin fakirliğinden kaynaklandığına inanıyorum. Böyle bir durum söz konusu iken tutup bu ülkere insan hakları baskısını yapmanın tek anlamı vardır; oda ' siz geri kaldınız ve biz size yardım etmek yerine niye geri kaldiniz diye soru sormayı yeğliyoruz ve bunu ısrarla yapıyoruz ki önünüzü göremiyesiniz' demektir.

HTML