Atatürk'ün dudağındaki ilginç imza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ASİL_1

New member
1,5,10 ve 20 YTL'lik banknotlara dikkatle bakıldığında Atatürk'ün dudağındaki imza ile Merkez Bankası'nın imzası şaşırtıyor. Dudaktaki Sertürk imzasını kim atıyor?

Türk parasının üzerine kim ’SERTÜRK’ imzasını atıyor

BİR okurumuz soruyor;

"Cebinizde veya cüzdanınızda, 50 ve 100 YTL’lik banknot var mı? Varsa çıkarıp masanın üzerine koyun. Başkan’ın imzalarına dikkatle bakın.

İki imza, birbirine benzemiyor.

İkisinden biri sanki Başkan’a ait değil!.."

BİR YANLIŞLIK OLMASIN?

Paraları bulup, dikkatle baktım. Evet... İki imza birbirine benzemiyor. İki imza birbirine benzemeyebilir. Ancak, burada olay sanki biraz daha farklı gibi...

Dayanamayıp, çevremdekilere sordum;

- 50 ve 100 YTL’lik banknotunuz var mı?

Çoğunda yoktu. Neyse... Arayıp buldular.

- Bir bakar mısınız, her iki paradaki Merkez Bankası Başkanı’nın imzası aynı mı?

Baktılar... Bir daha baktılar;

- Aaaa... Bu iki imza çok farklı...

Kime sorsam, aynı yanıtı aldım.

Sonunda bir de konunun uzmanlarına sordum.

Onların da yanıtı aynı idi... Uzmanlar;

"Tüm harflerin yapılış tarzları, harflerin birbirine bağlanış biçimleri, sedil işaretinin konuluşu ve imzaya olan konumu ve açısal durum yönüyle, imzaların kaligrafik ve karakteristik unsurlar bakımından, birbirine uyum göstermediği" görüşündeydiler.

Evet... 50 ve 100 YTL’deki Merkez Bankası Başkanı imzaları, farklı kişiler tarafından atılmış gibi gözüküyordu. Kıyaslamayı 5, 10, 20 YTL’lik banknotlarla da yapabilirsiniz.

"Peki, şimdi ne olacak?" diye sorduğunuzu da duyar gibiyim.

Durun bakayım, hele olay iyice bir netleşsin...

ATATÜRK’ÜN DUDAĞINDAKİ İMZA

Aynı paralara dikkatle bakın. Atatürk’ün alt dudağının sağ tarafında da başka bir imza ya da yazı var mı?

Haklısınız, çıplak gözle farkedilmiyor.

Bir mikroskop bulun ve 1, 5, 10 ve 20 YTL’lik banknotlara dikkatle bakın "SERTÜRK" yazıyor.

Bu da ilginç.

Paramıza, Merkez Bankası Başkanı ile birlikte Yardımcılarından biri imza atabiliyor. Mikroskopla bakınca, bir de Merkez Bankası’ndaki üçüncü kişinin gizli imzasını farkediyoruz.

Bugün pazar, siz de arkadaşlarınızı arayıp sorun;

- 50 ve 100 YTL’lik banknotunuz var mı?

Devamını biliyorsunuz...

Hürriyet

http://www.gazeteoku.com/go.php?link=http://www.haber7.com

iSpiK

Kadim Dost
20 mılyonluk banknot a kadar bakabılırım üstü aşar beni :D

RuTH

Altın Üye
Ser = Baş
Sertürk= BaşTürk Yani Atatürk Anlamını İfade Ediyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

HTML