Asus eee pc usb'den sistem kurma

baykep

New member
Yeni aldığım Asus eee pc 1005 HA netbook windows 7 starter işletim sistemi ile geldi. usb'den flash disk ile (DVD okuyucu olmadığından) windows 7 ultimate veya windows xp kurmak istiyorum. bazı sitelerden bulduğum bilgilerle flash diski boot disk ile işletim sistemi yükledim ama açılışta bir türlü flash diski okutamıyorum. bios ayarlarına baktım herşey normal görünüyor. 1. boot usb disk seçiyorum ama usb diski görmeden geçiyor. Nerede yanlış yapıyorum acaba

weyis

New member
hazırladığın flashdisk in bootable hale geldiğinden emin misin. eğer elinde windows 7 dvd si ve vista veya 7 yüklü (dvdrom u olan) bir bilgisayar varsa şu adımları eksiksiz uygula.

Windows 7 ISO dosyasının büyüklüğü 2.5 GB civarında; yani en az 4GB kapasiteli bir flash sürücüye ihtiyacınız var. Flash diskinizi bilgisayarınıza yerleştirip sürücü harfini bir yere not edin.
Bir komut penceresi açın ve şunu yazın: diskpart
Bu komut, diskpart komutuna ait yeni bir komut penceresi açacak. Eğer bilgisayarınızda birçok USB sürücü veya kart okuyucu bulunuyorsa flash diskinizin hangi sürücüye sahip olduğunu öğrenmeniz gerekebilir. Bunun için gereken alt komut ise list disk
Bilgisayarınıza bağlı tüm sürücülerin bir listesi görüntülenecek. Bunlar içinden flash diskinize ait olanı bulup bir kenara yazın.

select disk 13 (burada disk 13 yerine kendi diskinizi yazmayı unutmayın)

clean

create partition primary

select partition 1

active

format fs=fat32

assign

exit

Son komutla komut penceresinden çıkıyoruz.
Yukarıda yaptığımız işlem, flash diskimiz üzerinde bir bölüm yaratarak bunu aktif hale getirdi. Daha sonra FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirdi.
Şimdi Windows 7 ISO dosyası veya DVD üzerindeki dosyaları flash diske aktarmak. xcopy komutu ile DVD sürücünüzden (burada “J:”) dosyaları USB diskinize (burada “R:”) kopyalamak için komut penceresini açıp şu komutu yazın:

xcopy j:*.* /s/e/f r:

Bunu yazdığınızda ekranın dolduğunu ve dosyaların hızla kopyalandığını göreceksiniz. Tüm dosyalar kopyalandığında elinizde artık Windows 7 flash diskiniz hazır.

baykep

New member
flash diski aynen anlattığınız şekilde hazırladım. ama yinede açılışta boot yapmadı. Bios ayarlarınıda düzgün yaptım. en sonunda windows 7 dosyalarını flash disk ile eee pc'nin D sürücüsüne kopyaladım ve oradan yeni kurulum seçeneği ile windows 7 kurdum. eski sistemi windows-old diye bir klasöre kopyalamış buradan istediklerimi alıp klasörü sildim

weyis

New member
tabi o da bir seçenek temiz kurulumun daha iyi olduğu söylenir haberiniz olsun.
bende iki flash disk var biri kingston diğeri myflash. ikisi de 4gb kingston da oldu ve kullanıyorum ancak diğerinde flash diski çıkarıp enter e basın deyip kalıyor. sanırım tüm flash diskler bunu desteklemiyor. orjinal olduğundan emin olduğunuz bir kinston flash diskle deneyin bence. şu sıralar fiyatı 20-25tl

srkngncy

New member
tabi o da bir seçenek temiz kurulumun daha iyi olduğu söylenir haberiniz olsun.
bende iki flash disk var biri kingston diğeri myflash. ikisi de 4gb kingston da oldu ve kullanıyorum ancak diğerinde flash diski çıkarıp enter e basın deyip kalıyor. sanırım tüm flash diskler bunu desteklemiyor. orjinal olduğundan emin olduğunuz bir kinston flash diskle deneyin bence. şu sıralar fiyatı 20-25tl
microsoftta windows 7 usb den kurmak icin windows 7 usb tools diye cok kucuk bir program var indirdigin windows 7 ultimate isosunu o programla goster ve diger bolumu usb ni sec ve usb ye yak..

bernard

New member
Hocam mükemmel bir anlatım olmuş, ellerine sağlık. Tüm aşamalar sorunsuz bir şekilde geçti. Birazdan eşimin Lenovo Ideapad'ini Windows7 ile donatacağım. Saygılarımla..

HTML