Ast subaylık okulu hakkında???

rahman.mashadow

New member
Arkadaşlar kulaktan doğma birşekilde astsubaylık okulunun avantajlarını duydum.

Bu konuda bana bilgi verecek arkadaşlar veyahut kaynak verilebilrse çok sevinirim.Nasıl bir okuldur,kaç yıllık,eğitim düzeyi,hangi bölümden geçiş yapıldığı yaklaşık yarım saat önce duydum ama ayaklarımın ve düşüncelerimin yönünün değiştiğini söyleyebilirm.Eskiden bilgisayar mühendisliği düşünüyordum fakat birden astsubaylığa doğru bir yönelme oldu içimde.
Yorum ve yardım larınızı bekliyorum

Allah ın hidayeti ile kalın inşAllah

Asselam

Maliyeci

New member
Valla kardeş hayatın boyunca ben ne günah işledimde buralara düştüm demek istemiyorsan otur oturduğun yerde boşver astsubaylığı falan.

rahman.mashadow

New member
Neden öyle söyledin?astsubay lar çok iyi maaş aldıklarını ve serbest günlük çalıştıklarını yani işten eve olduklarını duydum.

mai

New member
iyi maas ne demek senin icin bilmiyorum ama sayılır benim icin.ben su an sırnaktayım.batıda güzel calışmak

mai

New member
en azından senin ve çocuklarının hayatı garanti altına alınmıs olur.lise veya üni.sonrası okul iki sene.bu süre zarfında maasın biir bölümünü alıyorsun.

Maliyeci

New member
Ya kardeş aynı şeyler asteğmenlik için de söylenir maaş konusunda bir diyeceğim yok. Ama 1-2 sene boyunca işsiz kalmak mı daha kötü 25-30 yıl hergün küfür edeceğin bir işte mi çalışmak daha kötü önce bunu sorman gerek kendine.
Bu arada sabah 8 akşam 5 olayı geyik muhabbetidir. Yok arkadaşım ole bişi.

mai

New member
daha ayrıntılı bilgi istersen verebilirim sana basvuru ve sınav bilgileri.

Maliyeci

New member
Kardeş arkadaşların yazdıkları bir ölçüde doğru. Eşin çoluk çocuğun keyif yapar. Amma senin de şaftın kayar. Valla ben kendimi o kadar fedakar göremedim. :)

rahman.mashadow

New member
Mesela mai kardeşim en düşük rütbeli astsubay en kötü yerde en düşük ne kadar maaş alıyor?

(Fedakarlık ne demek yahu?Vatan milletse fedakarlık!! Boynumuzu gerecez güzel kardeşim ne yapalım)

mai

New member
yeni baslayan biri ilk atamada batıda 1200 kusur doguda 1400 kusur tabi benim üye oldugum yerler olduğu için 1775 alıyorum.dediğin gibi 2000 bulur normal astsubayın doğu maaşı

deadman

New member
bill gates bilgisayar mühendisliği için "geleceğin mesleği" demişti.. astsubaylık görevi düşündüğün kadar kolay ve çekici olmayabilir derim ben.. elbette olanaklar ve maaş çok önemli ama kariyer ve pozisyonda çok önemli.. en iisi seçmeyi düşündüğün mesleği yapan veya yakını olan biriyle objektif olarak konuşman galiba.

rahman.mashadow

New member
yaw peki arkadaşlar açık öğretim lisesinden mezun olanlar gidebiliyormu?birforum verdi bir kardeşimiz ondada açık öğretimle ilgili bişey göremedim.Birde kişinin en fazla 21 yaşında olması gerekiyormuş yazıyor.Benim liseden mezun oluşum 22 yaşıma denk geliyor.Ama bu açık öğretim mevzusu hakkında bir bilgisi olan varsa lütfen paylaşşın.Şimdiden şükranlarımı snuyorum

Asselam

osiris_cemo

New member
Emekli oluncaya kadar ortalama 3-4 senede bir taşınmayı hiç biryerde dikiş tutturamayı mesleginin sonuna kadar şaftının kaymasını göze alıyosan çogu yerde ayda 4 sefer nöbet(24 saat yatsız) istiyosan ve daha pek çok insanı deli edecek uyuzluga katlanabileceksen buyur gir kardeşim girersen allah sana sabır versin.Bildiğim kadarıyla örgün ögretimden mezun olmak zorunlu idi ama sen gene de iyice bak www.tsk.mil.tr ye

phantoma

New member
Bir mesleği yapabilmek için herşeyden önce onu sevmelisin eğer disiplin ve emir komuta zincirine uymak karekterine ters ise boş ver girme askeriyeye(başka bir alternatifin varsa tabii)
ama öte yandan unutmamalısınki her meslekte bir hiyerarşik düzen vardır.
kimseden emir almak istemiyorsan cumhurbaşkanı olmalısın.
her meslek kolunda geçerli olan kurallar burada da vardır. Ve şunuda hatırlatmakta fayda görüyorumki bugün kime sorarsan sor, %70-80 i mesleğinden memnun değildir ülkemizde. yeraltında çalışan madenciden tıp doktoruna mühendisine kadar.
astsubaylık için söylenen herşeyi boş ver. en iyisini kendin değerlendireceksin muhakkak. iyidir kötüdür demekle tartışma ortamı yaratmaktan başka bir sonuç çıkmaz. okul 2 yıldır yani yüksek okul statüsündedir . öncelikle yüksek okullara girebilmek için gerekli şartları yerine getirmelisinayrıca sağlık yönünden askerliğe uygundur raporu almalısın ayrıntılar silahlı kuvvetlerle ilgili sitelerde mevcut.

HTML