Aspirin ile ilgili şok iddia

peace_346

New member
Katılım
2 Eki 2005
Mesajlar
1,820
Reaction score
0
Puanları
0
Yaş
35
29954.jpg




Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada, bugüne kadar hep “mucize ilaç” olarak gösterilen aspirinin yanı sıra, ibuprofen ve parasetamol gibi yaygın ağrı kesicileri her gün kullanan erkeklerde, tansiyon ve kalp krizi riskinin arttığı açıklandı.

2002 yılında yapılan başka bir araştırmada, bu ilaçların kadınlarda tansiyonu artırdığı belirlenmişti. Söz konusu ilaçların, damarların genişleme kabiliyetini düşürdüğünü ve sodyum tutulmasına yol açtığını ifade eden uzmanlar, bunların da tansiyonu yükselten faktörler arasında bulunduğunu belirtti. Bu ilaçlar ayrıca kanda serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddelerin birikmesine de yol açtığından damarlara zarar veriyor. Harvard Tıp Okulu ile Boston’daki Brigham Hastanesi tarafından 4 yıl boyunca 16 bin erkek hasta üzerinde yapılan gözlemlere göre bu ilaçları düzenli ve uzun süre alan erkeklerde şu olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor:

Aspirin: Her gün düzenli olarak aspirin kullanan erkeklerde kalp krizi ihtimali, aspirin kullanılmayanlara oranla yüzde 26 artıyor. Parasetamol: Haftada 6 ya da 7 gün düzenli olarak parasetamol kullananlarda yüksek tansiyon vakaları, ağrı kesici almayanlara oranla yüzde 34 artıyor.

İbuprofen ve naproxen gibi steroid olmayan iltihap önleyici, ağrı kesici ilaçlar (NSAID): Uzun süreli ve düzenli kullanımında tansiyon riski yüzde 38 artıyor. Haftada 15 ya da daha fazla NSAID hapı kullanan erkeklerde bu risk yüzde 48’e ulaşabiliyor.

Uzmanlar, bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasını, sürekli kullananların da düzenli olarak tansiyon muayenesi yaptırmalarını öneriyor. Son bulgular karşısında kendi tavsiyelerini yayımlayan Amerikan Kalp Vakfı, “İlaç tedavisine başvurmadan önce doktorlardan, hastalara fiziksel terapi, egzersiz, zayıflama, eklem üzerindeki baskıları azaltma ve soğuk-sıcak tedavileri uygulamalarını öneriyoruz” dedi.
 
piyasada iki çeşit aspirin var bildiğiniz gib,biri 500mg yetişkinler için ikincisi de 100 mg çocuklar için,aspirin ilginç bir ilaç,içindeki etken maddenin dozu iyi ayarlanmalı,farklı dozlarda farklı etkiler meydana getiriyor,mesela 50-75 mg asprin kanı sulandırmaya yeterken eğer 150-200 mg kadar kullanılırsa bu seferde pıhtılaşma ihtimalini arttırıyor eğer daha yüksek dozda kullanılırsa da bu seferde ağrı kesici etkisi ortaya çıkıyor tabi yüksek dozda midede gastrit vs de yapabilir kesin yapar denemez

ben bebek aspirinini günde yarım alıyorum mesela
 
hocam paylaşım için teşekkürler.ben bu ""doktor kontrolünde kullanma" olayına hayret ediyorum.çoğu insanımız aspirini en ufak bişiyde kullanıyor "şeker niyetine". :saskin
 
Geri
Üst