[ASP] Windows 98/ME/XP/2000 ve Linux Üzerinde ASP Nasıl Çalışır? - Öğretici Döküman

Merhaba Arkadaşlar.
Bu dökümanımız ile ASP'nin günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri ile nasıl çalıştırıldığını öğrenmeye çalışacağız..

ASP Nedir?
ASP, Microsoft firmasının geliştirdiği, temelinde VB'nin yattığı bir programlama dilidir.
Geliştirici firma Microsoft olduğu için daha geçen senelere kadar sadece MS ürünleri üzerinde çalışmaktaydı. Ancak günümüzde ASP'yi ChilliSoft! firmasının programlarıyla UNIX ve LINUX tabanlı sistemlerde de çalıştırabiliriz.

Windows 98/ME Üzerinde ASP....
Hali hazırda kurulu bir Windows'umuz (98/ME) olduğunu varsayarak anlatmaya başlıyorum.

Windows CD'mizi cd-rom sürücüsüne takıyoruz. Ve cd içerisinden add-ons isimli klasörü buluyoruz. Bu klasörün içinde bulunan PWS isimli programı yönergeleri izleyerek sisteme kuruyoruz. Kurulum bittiğinde, C: sürücüsüne (veya nereye kurduysanız) "Inetpub" ve onun altına "wwwroot" isimli klasörleri attığını görüyoruz. Bütün scriptlerimiz ve ASP programlarımızı burada tutacağız. "C:\Inetpub\wwwroot"

Windows 2000/XP Üzerinde ASP....
Yine hali hazırda kurulu bir Windows'umuz (2000/XP) olduğunu varsayıyorum..

Windows CD'mizi cd-rom sürücüsüne takıyoruz. Ardından "Denetim Masası > Program Ekle Kaldır" kısmına gidiyoruz. "Yeni Windows Bileşeni Ekle" sekmesinden, IIS seçeneğini seçip kuruluma devam ediyoruz. Kurulum bittiğinde Windows 98'deki gibi yine "C:\Inetpub\wwwroot" isimli klasörü göreceğiz.

(C: sürücüsü, windows'un kurulu olduğu sürücüyü temsil etmektedir. Birden çok işletim sistemini aynı PC'de kullanıyorsanız, örnek: Windows 98 / XP, Windows XP'nin kurulu olduğu sürücü ismi ile yer değiştirecektir. D:\Inetpub\wwwroot gibi..)

Ancak ne olursa olsun, IIS'de PWS gibi scriptlerimizi belirli bir klasöre atmak zorunluluğumuz yoktur.. İstediğimiz klasörü (içerisinde ASP scriptleri oldukça) Sağ tuşa tıklayarak "Özellikler / Paylaşım / Web Paylaşımı" ile Web'de yayımlayabiliriz.

ASP'nin çalıştırılması
Kurulumlarımız bittikten sonra, scriptlerimizi uygun klasöre atarak çalıştırma işine başlayabiliriz. örneğin deneme.asp dosyasını C:\Inetpub\wwwroot klasörüne kopyaladık diyelim. Bunu çalıştırmak için tarayıcımıza, http://localhost/deneme.asp yazmalıyız. (C:\Inetpub\wwwroot içindeki dosyalar için... eğer alt klasörde ise, örneğin scriptlerim klasörü, adres şu şekilde olacaktır. http://localhost/scriptlerim/deneme.asp)

Linux ve UNIX türevi sistemlerde ASP'nin çalıştırılması..

Kurulu bir UNIX/LINUX sistemimiz varsa ilk önce http://www.sun.com/software/chilisoft/index.xml adresinden Sun Java System ASP 4,0 isimli sunucu yazılımını indirmemiz gerekmektedir.

Yazılımın desteklediği işletim sistemi türleri:

Solaris 10, 9, 8 Operating System (SPARC)
Solaris 10, 9 Operating System (x86)
Red Hat Enterprise Linux 2.1, 3
Note: Support for Red Hat Enterprise Linux 2.1 will be removed from future releases
Hewlett-Packard HP-UX 11i
IBM AIX 5.1 and 5.2
Windows 2000 SP4, Windows XP Pro, and Windows 2003 Server

Bu tür sistemler üzerinde yukarıdaki link'ten indireceğiniz programı kurduğunuzda
scriptlerimizi, çalıştırırken görülen tek eksiklik, MS ACCESS veritabanının kullanılamamasıdır. Evet Chili!Soft ASP ile sadece MS-SQL, MY-SQL, PORTRage-SQL gibi veritabanlarını desteklemektedir.

Ayrıca çok yüksek lisans ücretinden dolayı Linux üzerinde ASP çalıştırmak, özellikle hosting işi yapanlar için pekte mantıklı bir yol değildir...

Alıntı DEĞİL ALINTERİ
Saygılar Dilerim..

Problem değil devamı gelecektir ;)
Valla bende şaşırdım sun'ın almasına ama adamlar MS'in en büyük rakibi olacak bu gidişle..